کد خبر: ۲۶۲۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۷ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 01
سازمان آتش‌نشانی تنها ارگانی است که اخطارهای لازم را داده اما این اخطارها بازدارندگی لازم را ندارند
شفاآنلاین>اجتماعی>نماینده ویژه رییس مجلس با تاکید بر اینکه نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط در حادثه آتش سوزی کلینیک سینا منجر به بازدارندگی نشد، عنوان کرد: این حادثه به دلیل عدم رعایت ایمنی و استانداردهای لازم رخ داده است.

به گزارش شفاآنلاین: اقبال شاکری در بررسی پرونده حادثه کلینیک سینا مهر شمیران در تشریح نشست با خانواده حادثه‌دیدگان آتش‌سوزی این کلینیک، اظهارداشت: بعد از وقوع حادثه ناگوار آتش‌سوزی کلینیک سینا و دستور رییس مجلس شورای اسلامی بررسی لازم در این پرونده آغاز و بازدید از محل حادثه صورت گرفت.

نماینده رییس مجلس افزود: مکاتبات لازم با دستگاه‌های مرتبط با این حادثه از جمله وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرداری تهران، آتش‌نشانی و شهرداری منطقه یک صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در گام بعدی به بررسی کوتاهی‌های انجام شده قبل از وقوع حادثه ورود کردیم، عنوان کرد: قبل از حادثه وزارت کار باید ناظرین کارگاهی را به این کلینیک اعزام می‌کرد تا شرایط را بررسی کنند، وزارت بهداشت و درمان مجوز این کلینیک را صادر کرده، شهرداری باید بررسی‌های لازم برای تغییر کاربری ساختمان از مسکونی به درمانی را انجام می‌داده است.

آتش نشانی اخطارهای عدم رعایت ایمنی در کلینیک سینا را صادر کرده است

شاکری با بیان اینکه آتش‌نشانی در سه مرحله اخطارهای عدم رعایت نکات ایمنی در کلینیک سینا را صادر کرده است، خاطرنشان کرد: سازمان آتش‌نشانی تنها ارگانی است که اخطارهای لازم را داده اما این اخطارها بازدارندگی لازم را ندارند، اخطارهای صادره منجر به اعمال قانون ایمنی در کلینیک سینا نشده و این شیوه کار باید تغییر کند؛ با صدور مصوبه و تصویب قانون باید شرایطی فراهم شود که اخطارهای آتش‌نشانی منجر به حکم مقام قضایی برای اعمال ایمنی‌ها لازم شود.

وی افزود: بیشترین بار مسئولیت درخصوص کلینیک سینا بر روی دوش دفتر فنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، این بخش بازرسی‌ها لازم را نداشته و اخطاری را صادر نکرده و کلینیک در شرایط کاملا غیراستاندارد و اضافه بر محدوده قانونی از این ساختمانی مسکونی تغییر کاربری داده شده استفاده کرده است.

وزارت کار هیچ نظارتی بر کلینیک سینا نداشته است

شاکری با بیان اینکه بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید کلینیک درمانی سینا را به عنوان یک کارگاه ثبت و بازرسی‌های لازم را از آن به عمل می‌آوردند، گفت: از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قبل از وقوع حادثه هیچگونه نظارتی بر این کلینیک صورت نگرفته، هر کسی که مجوز فعالیت دریافت می‌کند باید رونوشتی از آن در اختیار این وزارتخانه قرار بگیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط در این حادثه منجر به بازدارندگی نشده است، عنوان کرد: به دلیل عدم رعایت ایمنی و استانداردهای لازم در کلینیک سینا حادثه آتش‌سوزی رخ داده و متاسفانه ۱۹ نفر در یکی از طبقات این کلینیک جان خود را از دست داده‌اند و این موضوع سوال بزرگی را ایجاد کرده که آیا آتش‌نشانی امکان نجات آنها را داشته است یا خیر؟


شاکری با اشاره به اینکه بررسی‌ گفت‌وگوی خانواده‌ها با آتش‌نشانی و اورژانس که در زمان وقوع حادثه ثبت شده نشان می‌دهد فاصله زمانی موجود می‌توانسته است منجر به نجات جان محبوسین شود، ادامه داد: یکی از شاهدین حادثه با انجام برخی از اقدامات توانسته است جان تعدادی از افرادی که در یکی از طبقات حبس شده بودند را نجات دهد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان آتش نشانی به موقوع در محل حادثه حاضر و از قبل نیز اخطارهای لازم را صادر کرده است، عنوان کرد: اگر سازمان آتش‌نشانی با کمبود نیرو، امکانات و ضعف در آموزش مواجه است باید برطرف شود، زیرا امید مردم در حوادث به آتش‌نشانی است.

باید در آموزش، تجهیزات و مدیریت سازمان آتش‌نشانی تجدیدنظر شود

شاکری با بیان اینکه باید در آموزش، تجهیزات و مدیریت سازمان آتش‌نشانی تجدید نظر شود، تصریح کرد: در اینگونه حوادث دادستانی به موضوع ورود و قاضی تعیین می‌کند تا منجر به صدور حکم قضایی شود، نکات ارائه شده در نشست امروز توسط خانواده حادثه دیدگان کلینیک سینا  را به قاضی پروند و دادستانی منتقل می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مردم در مجلس باید حمایت لازم از خانواده‌های حادثه‌دیدگان کلینیک سینا را داشته باشند و مشکلات آنها را برطرف کنند، ادامه داد: از ۱۹ نفر جان باخته کلینیک سینا تعداد زیادی کادر درمانی بوده‌اند که در حین عمل جراحی و تا آخرین لحظه در کنار بیماران باقی مانده‌اند و در اثر گازگرفتگی جان خود را از دست داده‌اند در حالی که می‌توانسته‌اند با توجه به فرصت زمانی موجود جان خود را نجات دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خانواده‌های حادثه دیدگان درخواست داشتند تا جانباختگان این حادثه به عنوان شهید خدمت قلمداد شوند، این درخواست مطرح و پیگیری می‌شود.

شاکری در بررسی پرونده حادثه کلینیک سینا خاطرنشان کرد: از حوزه مجلس باید کاری کنیم تا اقدامات دستگاه‌های ناظر و مسئول بازدارنده و پیشگیری کننده باشد این موضوع خواسته تمامی خانواده‌های حاضر در این نشست بود تا دیگر شاهد چنین اتفاقات و حوادثی نباشیم.خانه ملت
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: