کد خبر: ۲۶۲۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 01
رمدسیویر که مجوز استفاده اضطراری برای کووید ۱۹ را در ایران دریافت کرده است برای مراحل خاصی از بیماری است و لزوماً برای هر بیماری در هر مرحله‌ای توصیه نمی‌شود
شفاآنلاین>سلامت>سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: "رمدسیویر" برای مراحل خاصی از بیماری کووید۱۹ در بیمارستان‌ها و "فاویپیراویر" به عنوان یکی از دارو‌های درمان آنفلوانزا در داروخانه‌ها توزیع خواهد شد؛ فاویپیراویر برای کرونا قابل تأیید نیست.

به گزارش شفاآنلاین:دکتر کیانوش جهانپور درباره نحوه توزیع «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» در کشور اظهار کرد: داروی رمدسیویر یک داروی تزریقی است و قاعدتاً داروی سرپایی نیست ضمن این که رمدسیویر که مجوز استفاده اضطراری برای کووید ۱۹ را در ایران دریافت کرده است برای مراحل خاصی از بیماری است و لزوماً برای هر بیماری در هر مرحله‌ای توصیه نمی‌شود و به‌صورت بیمارستانی استفاده و توزیع خواهد شد.

وی افزود: شرکت‌های جدیدی که به تولید این دارو پیوستند نیز محصولات خود را از طریق شرکت‌های پخش به بیمارستان‌ها تحویل خواهند داد.

وی درباره داروی فاویپیراویر تصریح کرد: موضوع این دارو اندکی متفاوت است؛ این دارو تا این لحظه در پروتکل هیچ کشوری به عنوان داروی کووید ۱۹ شناخته نمی‌شود و مطالعات علمی در جهان و ایران نیز نشان می‌دهد که ظاهراً این دارو برای کرونا قابل تأیید نیست، اما فاویپیراویر وارد فهرست دارویی کشورمان شد و به عنوان داروی آنفلوآنزا که پیش از این نیز در ژاپن تأیید شده بود در فهرست دارویی قرار گرفت، اما آن را به عنوان یک داروی درمان کرونا حتی با مجوز اضطراری نیز نمی‌شناسیم.

جهانپور ادامه داد: با توجه به این که ما احتمال همه گیری آنفلوانزا را در ماه‌های آتی خواهیم داشت، این دارو به عنوان داروی آنفلوانزا وارد فهرست دارویی کشور شد، اما حتی انتخاب اول برای درمان آنفلوانزا نیست و می‌تواند در شرایطی که به سمت آنفلوانزا می‌رویم به عنوان داروی خط دوم درمان آنفلوآنزا کمک کننده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف خودسرانه فاویپیراویر هشدار داد و گفت: هر دارویی بدون تجویز پزشک مصرف شود، عوارضی دارد.تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: