کد خبر: ۲۶۱۰۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳:۱۵ - ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 2020July 07
همه باید در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به همنوعان و خانواده خود کمک کنیم تا بتوانیم نتیجه آن را ببینیم و اگر هر کدام از ما در انجام وظیفه خود در این مسیر کوتاهی کند، قطعا در همان مسیری خواهیم ماند که امروز در آن هستیم
شفاآنلاین>سلامت> رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران به بیان توصیه‌هایی به شهروندان تهرانی برای مقابله با کرونا پرداخت.

به گزارش شفاآنلاین: ناهید خداکرمی  به تشریح آخرین تصمیمات مدیریت شهری برای تغییر در اجرای طرح ترافیک و تغییر ساعت کاری شهروندان تهرانی با افزایش مبتلایان به بیماری کرونا پرداخت و گفت: تصمیم‌گیری در مورد تغییر ساعات کاری ادارات تهران از عهده شورای شهر و مدیریت شهری تهران خارج است و ستاد ملی مبارزه با بحران باید در این خصوص نظر بدهند؛ و هر آنچه را این ستاد تصویب کند، قابل اجراست.

وی ادامه داد: هرچند رئیس‌جمهور در این خصوص اختیاراتی را به استانداران در استان‌های مختلف را داده‌اند که در این حوزه استانداری می‌تواند برای کاهش ساعات اداری تهران می‌توانند تصمیماتی را اعلام کنند و همانطور که مشخص است محدودیت‌های در تهران در حال اعمال است.


این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران هم از ابتدا دورکاری را مدنظر قرار دادیم، تعداد حاضران را در ادارات کاهش دادیم و اکنون هم در حال تلاش هستیم که به همان سبک و سیاق سابق مشاغلی که می‌توانند دورکاری انجام دهند، به همین شیوه فعالیت خودشان را ادامه دهند.

خداکرمی تصریح کرد: اگر افراد با موارد مشکوک سرکار داشتند یا خودشان علایم مشکوک داشتند، می‌توانند به مدت دو هفته درمنزل بمانند و بعد به سرکار مراجعه کنند، همه این اقدامات در حال انجام است، اما به هرحال با باز شدن فضا و برداشتن موانع در یکماه گذشته شورای شهر مخالف بود و شاهد هستیم که اپیدمی کرونا از سرعت بیشتری برخوردار شده است.

وی ادامه داد: هرچند این مساله قابل اجتناب ناپذیر است و همه دنیا با این مساله روبه‌‎رو شده‌اند و با این وضعیت دست و پنجه نرم می‌کنند و در واقعیت نمی‌توان زندگی را تعطیل کرد بلکه باید به زندگی به همراه کرونا عادت کنیم و در این راستا رفتار‌هایی که می‌تواند به شیوع بیشتر این بیماری دچار می‌شود را کنار بگذاریم.

خداکرمی تصریح کرد: همه باید در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به همنوعان و خانواده خود کمک کنیم تا بتوانیم نتیجه آن را ببینیم و اگر هر کدام از ما در انجام وظیفه خود در این مسیر کوتاهی کند، قطعا در همان مسیری خواهیم ماند که امروز در آن هستیم.

وی ادامه داد: سازمان‌ها و دستگاه‌ها هم باید تا حدالامکان کارمندانی را که می‌توانند دورکاری داشته باشند را از خانه بکار بگیرند که این مساله در خصوص افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای خاص مانند دیابتی‌ها حساس‌تر است.

خداکرمی تصریح کرد: هرچند برخی مشاغل مانند کارمندان مراکز درمانی ماند پرستاران، ماما‌ها و پزشکان بدون حتی یک روزتعطیلی در حالت فعالیت هستند و دورکاری برایشان اجتناب ناپذیر است و این افراد ناچارا باید در محل کار به صورت حضوری فعالیت کنند.

وی ادامه داد: همه مردم باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم میزان مرگ و میر اپیدمی کرونا را کاهش دهیم و این مساله جز با هماهنگی و مشارکت همگانی مردم میسر نمی‌شود.

خداکرمی با اشاره به ابتلای دو نفر از کارکنان شورای شهر تهران به بیماری کرونا تصریح کرد: یک نفر از پرسنل اداری و یک نفر از نیرو‌های خدماتی شورای شهر متاسفانه به بیماری کرونا متبلا شده‌اند که خوشبختانه علایم خیلی حادی ندارند و در منزل مانده‌اند تا وضعیت آنان بهتر شود.

وی ادامه داد: نیرو‌های شهرداری هم به همین ترتیب چنین وضعیتی دارند، هرچقدر در پیک اول کرونا ما مراقبت کردیم و متبلایانمان نسبت به این بیماری کم بود، اما متاسفانه به خاطر شرایط و نوع کار و ارتباط زیاد نیرو‌های اداری شهرداری با مردم متاسفانه گرفتار این بیماری شده‌اند.

خداکرمی با اشاره به فوت یکی از شهرداران ناحیه ۴ منطقه ۶ تصریح کرد: یکی دیگر از شهرداران ما هم همچنان با این بیماری درگیر شده است و اگر کرونا با همین سرعت به پیشروی خود ادامه دهد، باید بگوییم امکان ابتلا برای همه افراد وجود دارد و باید مراقبت‌های لازم را در این خصوص انجام دهیم.

وی ادامه داد: هیچ کس نباید گمان کند که از کرونا در امان است و به این بیماری مبتلا نمی‌شود و به هیچ عنوان نباید رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک زدن را فراموش کنیم.

خداکرمی خاطرنشان کرد: یکی از توصیه‌هایی که باید به آن توجه کنیم این است که همه علاوه بر استفاده از ماسک حتما پس از ورود به خانه، محلول آب و نمک را قرقره کنند چراکه در این صورت نمک محل زندگی ویروس را سمی کرده و آن را از پا می‌اندازند.

وی با اشاره به احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق کفش‌ها تصریح کرد: تئوری که در این زمینه مطرح شده این است که ویروس به علت سنگینی بر روی کفش‌ها باقی می‌ماند و این آلودگی با نشستن در خودرو‌ها و روشن کردن کولر ماشین‌ها می‌توانند به افراد انتقال داده شوند.

خداکرمی تصریح کرد: در نتیجه بد نیست که افراد در داخل ماشین شخصی خود دمپایی مخصوصی را قرار دهند که از ان استفاده کنند یا اینکه پیش از ورود به داخل اتوموبیل‌ها حتما کفش‌های خود را به وسیله آهک یا کلر ضدعفونی کنند.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا بببنیم چگونه می‌توانیم در معابر عمومی هم امکانی را قرار دهیم که کفش‌ها در معابر عمومی یا ناوگان حمل و نقل عمومی ضدعفونی شوند تا اگر کفش‌ها عامل انتقال کرونا باشند، ببینیم چگونه می‌توانیم با این مساله برخورد کنیم.

وی ادامه داد: یکی از عوامل پراکندگی ویروس به خصوص در مناطق گرمسیری انتقال آن از طریق کفش‌هاست که در این حوزه باید مراقبت بیشتری را در این خصوص انجام دهیم.

خداکرمی تصریح کرد: شستن دست‌ها با آب و صابون را نباید فراموش کرد و حتی در منزل هم سعی کنیم که کمتر به صورت خود دست بزنیم.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه عروسی و ختم‌ها را باید به تعویق انداخت، تصریح کرد: جوانان می‌توانند با یک عقد خصوصی زندگی خود را شروع کنند و پس از عادی شدن فضا اقدام به برگزاری عروسی کنند و هیچ وقت برای این مساله دیر نمی‌شود، اما برگزاری چنین مراسماتی می‌تواند برای خود افراد یا خانواده آنان مشکلاتی را به همراه داشته باشد.میزان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: