کد خبر: ۲۶۰۶۵۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۵ - ۱۱ تير ۱۳۹۹ - 2020July 01
افراد مصرف کننده استاتین در مقایسه با افرادی که این دارو را مصرف نمی‌کنند دارای میزان کمتر علائم بیولوژیکی التهاب هستند که نشان می‌دهد این داروها می‌توانند از پیشرفت بیماری در بیماران پیشگیری کنند
شفاآنلاین>سلامت>محققان دریافتند داروهای استاتین که برای کاهش کلسترول مصرف می شوند به کاهش نرخ مرگ و میر بیماران کووید ۱۹ بستری شده در بیمارستان کمک می کنند.

به گزارش شفاآنلاین، مطالعات حیوانی نشان می‌دهد داروهای استاتین می‌توانند واکنش‌های سلول‌های ایمنی را بهبود بخشند، التهاب را کاهش دهند، و روند پیشرفت اسیب به ریه‌ها را کُند نمایند. اگرچه هنوز تاثیر این دارو بر روی انسان مشخص نیست.

در این تحقیق، محققان دانشگاه ووهان چین، ۱۳,۹۸۱ بیمار را که ۱۲۱۹ نفرشان استاتین دریافت کرده بودند مورد بررسی قرار دادند.

بعد از ۲۸ روز پیگیری وضعیت این افراد، محققان دریافتند نرخ مرگ و میر در گروه دریافت کننده استاتین ۵.۲ درصد بود درحالیکه این نرخ در گروه دیگر ۹.۴ درصد بود.

یک مطالعه دیگر هم نشان می‌دهد که مصرف داروی استاتین با کاهش نیاز به دستگاه تنفس ونتیلاتور، پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه و بروز سندروم حاد تنفسی در بیماران کووید ۱۹ مرتبط است.

بعلاوه افراد مصرف کننده استاتین در مقایسه با افرادی که این دارو را مصرف نمی‌کنند دارای میزان کمتر علائم بیولوژیکی التهاب هستند که نشان می‌دهد این داروها می‌توانند از پیشرفت بیماری در بیماران پیشگیری کنند.


«لی هانگ لیانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این نتایج، ایمنی و کارآمدی داروهای استاتین را در درمان بیماران کووید ۱۹ بستری شده در بیمارستان اثبات می‌کند.»

محققان معتقدند افزودن استاتین ها به روند درمانی بیماران کووید ۱۹ بسیار امیدبخش است.مهر
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: