کد خبر: ۲۵۳۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - 2020March 24
هر گونه اختلال در خانواده به سبب فشارهایی که ممکن است سلامت فیزیکی هر کدام از اعضاء را به خطر اندازد، کلیت یک خانواده و تک تک افراد تشکیل دهنده آن را تحت تاثیر قرار داده به صورت زنجیره وار ادامه می یابد و در نهایت تمامیت جامعه را در می نوردد
شفاآنلاین>اجتماعی>سلامت>گروه استان ها – تهران بزرگ- امنیت جامعه، کنترل هر گونه ساختار شکنی و جلوگیری از هر گونه ناهنجاری اجتماعی زمانی میسر خواهد شد که بستر هر خانواده عاری از هر گونه تنش روانی و فیزیکی باشد. 
 
مهمترین عامل تشکیل جامعه ای سالم و عاری از هر گونه ناهنجاری و بی نظمی در آرمانی ترین شکل قابل تصور آن، وجود پایه ها و ستون هایی مستحکم در قالب خانواده است که جامعه بر آن بنا می شود و پیشرفت هر جامعه در گرو استحکام این ستون های استوار است.

به وضوح مشخص است که هر گونه اختلال در خانواده به سبب فشارهایی که ممکن است سلامت فیزیکی هر کدام از اعضاء را به خطر اندازد، کلیت یک خانواده و تک تک افراد تشکیل دهنده آن را تحت تاثیر قرار داده و دچار مشکل می کند و این روند به صورت زنجیره وار ادامه می یابد و در نهایت تمامیت جامعه را در می نوردد و آثار مخرب خود را بر جای می گذارد به صورتی که ممکن است تا مدت ها سبب ایجاد مشکلات و معضلات گوناگونی گشته و خسارت های روحی، جسمی و مادی فراوانی بر جای می گذارد. 

بنابراین بهترین راه ممکن برای پیشگیری از آسیب ها و خطراتی که جامعه را تهدید می کند، حل و فصل مشکلات و مصائب گوناگون از درون بطن خانواده هاست.

 در این حالت جامعه مانند درختی است که به سبب وجود ریشه هایی مستحکم در قالب خانواده به رشد و نمو خود ادامه می دهد و در صورتی که به ریشه ها آسیب وارد شود تمامی تنه و شاخه های این درخت پوسیده گشته و ثمره آن میوه هایی نارس و غیر قابل استفاده است.

هر گونه اختلال در هر بخش بر بخش دیگر تاثیر گذار است؛ اگر سلامت روحی یکی از افراد خانواده در خطر افتد، سایرین را نیز درگیر می کند و باعث ایجاد تنش های روحی و روانی برای دیگر افراد خانواده خواهد شد و اگر سلامت جسمی یکی از افراد خانواده مورد تهدید و آسیب واقع شود، تک تک افراد خانواده را تحت تاثیر قرار داده و هزینه های مادی و معنوی خاص خود را به همراه دارد.

 در این مورد اگر تعداد کثیری از خانواده ها در جامعه دچار مشکلات جسمی مشترک از جمله بیماری واگیردار شوند، وقت، هزینه، استرس و تنش های فکری و روانی بسیاری را باید برای بر طرف کردن مشکل صرف کرده و چه بسا این بیماری باعث بروز خسارت های جانی و جبران ناپذیر شود.

در این گونه موارد مشارکت اجتماعی گسترده سایر افراد جامعه و تمامی خانواده ها برای برطرف کردن مشکل امری بدیهی و الزامی است تا بتوان با کمترین میزان خسارت بر تهدید موجود فائق آمد.

بر این اساس به تناسب بیماری و موقعیت بحرانی و فراگیر که در حال حاضر نه تنها ایران اسلامی بلکه تمامی کشورهای منطقه و جهان را در بر گرفته است، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود دانسته است تا مانند سایر دستگاه ها و سازمان های نظامی و غیر نظامی ، برنامه ریزی های خرد و کلان خود را بر مقابله و مبارزه با ویروس کرونا متمرکز کرده و کمک موثری در جهت غلبه بر این ویروس منحوس داشته باشد.

انتخاب شعار سلامت خانواده- امنیت جامعه نیز تلاشی است به منظور تمرکز هر چه بیشتر نیروهای خدوم انتظامی و خصوصا نیروی انتظامی پایتخت و همچنین همراه و همگام کردن سایر شهروندان در همکاری هر چه بیشتر و موثر تر با نیروی انتظامی برای خدمت رسانی هر چه بهتر این دستگاه مردمی. 

لازم به ذکر است از روزهای آغازین ورود ویروس کووید 19 به کشور، معاونت اجتماعی پلیس پایتخت خود را ملزم به برنامه ریزی هر چه دقیق تر و موثر تر در این مورد دانسته تا بتواند برای آگاه سازی هر چه بهتر شهروندان و همچنین کمک به همراه و همگام ساختن آنان با دستگاه های مختلف و خصوصا سازمان های بهداشتی و درمانی، به وظیفه خطیر خود برای هر چه زودتر ریشه کن شدن این بحران عمل کند.

امید است تا در پناه پروردگار متعال و همکاری تمامی سازمان ها و دستگاه ها و خصوصا مردم شریف ایران و رعایت هر چه بهتر توصیه ها و نکات بهداشتی و ایمنی، هر چه زودتر بتوانیم کرونا را شکست داده و از این امتحان سخت نیز سربلند و پیروزمندانه بیرون آییم.

 معاون اجتماعی تهران بزرگ 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: