کد خبر: ۲۴۸۶۱۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴ - ۰۹ دی ۱۳۹۸ - 2019December 30
در صورتی‌که میزان سرب در جریان خون شما بالا است، باید منشأ آن را پیدا کنید. در صورتی‌که عامل آن رنگ دیوارهای منزل باشد باید آن‌را با مواد مخصوص پاک کرد و رنگ‌های بدون سرب را جایگزین کرد
شفاآنلاین>سلامت>بررسی‌ها نشان داده‌اند که میلیون‌ها نفر در جهان دچار مسمومیت سرب هستند یا میزان سرب در جریان خون آنها در حد خطرناکی بالاست؛ سرب یکی از مواد اصلی در تولید رنگ‌های مختلف از جمله رنگ‌های ساختمانی است. 

از طرف دیگر بنزین حاوی سرب که به‌طور گسترده در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد از منابع اصلی آلودگی سرب محسوب می‌شود، بنابراین در اماکن مجاور بزرگراه‌ها میزان این سم در حد خطرناکی بالا است.

 بدین‌صورت که در اثر سوختن بنزین از اتومبیل، سرب تبدیل به اکسیدسرب شده و به این صورت از لوله اگزوز خارج و به وسیله هوای مورد تنفس وارد بدن انسان می‌شود. در تمام دنیا مقدار سرب تولید شده به‌وسیله اتومبیل‌ها و کارخانه‌های صنعتی به سالانه حدود 500000 تن می‌رسد.

 انسان‌ها، حیوانات و گیاهان سرب را به‌صورت مختلف به بدن خود راه می‌دهند. سرب می‌تواند از طریق آب‌های آلوده <Infected>وارد آب‌های نوشیدنی شود و یا از طریق اگزوز اتومبیل‌ها وارد هوا و بالاخره وارد ریه شود و از طریق دودکش کارخانه‌ها وارد هوا و بعد وارد مواد غذایی می‌شود. 

با این حال هوای آلوده به سرب جان انسان‌ها را می‌گیرد. بنابراین بهتر است میزان سرب در خون افراد به‌خصوص در کودکان مورد آزمایش قرار گیرد. علائم ازدیاد سرب خون در کودکان تغییر خلق و خو، گریه و زاری، درد شکم، کاهش رشد و تحریک‌پذیری و در بزرگسالان بی‌خوابی، ضعف، درد عضلات، کم‌خونی، سردرد و کاهش وزن است.

 کودکان در معرض بیشترین صدمه‌ها هستند که منجر به اختلال‌های کلیوی، عصبی و مغزی و ذهنی در آنها می‌شود. همچنین سرب باعث سقط‌جنین، ناهنجاری‌های مادرزادی جنین، نوزاد نارس، ازدیاد فشارخون شریانی و سایر اختلال‌های می‌شود.

 در صورتی‌که میزان سرب در جریان خون شما بالا است، باید منشأ آن را پیدا کنید. در صورتی‌که عامل آن رنگ دیوارهای منزل باشد باید آن‌را با مواد مخصوص پاک کرد و رنگ‌های بدون سرب را جایگزین کرد. 

در صورتی که عامل آلودگی لوله‌های آب باشد می‌توان نسبت به تعویض آنها اقدام یا از فیلترهای سرب استفاده کرد. همچنین میزان سرب در آبگرم شیرها بیشتر است، بنابراین از آبگرم برای آشامیدن و آشپزی استفاده نکنید. 

همچنین از نگهداری موادغذایی مایع در ظروف کریستال و سرامیک که با لعاب‌های غیراستاندارد اندود شده‌اند، خودداری کنید. قراردادن مواد غذایی در ظروف کریستال یا ظروف سرامیک، باعث آزادشدن سرب در این مواد می‌شود به علاوه برخی لوله‌های آب از جنس سرب هستند بنابراین میزان سرب در آب آشامیدنی در حد خطرناکی بالا می‌رود.آرمان ملیدکتر محمد جعفر فره ‌وش


 عضو هیات علمی ‌دانشگاه 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: