کد خبر: ۲۴۴۳۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 17
ارتقای مراقبت های بهداشتی اولیه در پوشش همگانی سلامت بسیار مهم است و تمرکز ما در سازمان جهانی بهداشت بر روی مراقبت های اولیه بهداشتی است که برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت، پایه اصلی و اساسی است
شفا آنلاین>سلامت>دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: امیدوارم کشورهای عضو دفتر مدیترانه شرقی از تجربیات ایران به ویژه در مراقبت های اولیه بهداشتی، بیشتر استفاده کنند.

به گزارش شفا آنلاین: دکتر «تدروس آدهانوم گبریسوس» در حاشیه بازدید از مرکز جامع خدمات سلامت شهید کاظمیان، اظهار داشت: ابتدا خیلی خوشحالم که از این مرکز بازدید کردم و این خواسته خود من بود که از یکی از مراکز مراقبت های اولیه بهداشتی<Primary Health Care> در ایران بازدید کنم چون از قبل می دانستم که سیستم مراقبت های اولیه خوبی در ایران مستقر است و بنده نیز این انتظار را داشتم و آن را هم به خوبی مشاهده کردم .


وی تصریح کرد: در این بازدید نکات زیادی از سیستم بهداشتی ایران با سئوالاتی که پرسیدم و پاسخ دادند، یاد گرفتم. این مرکز 30 هزار نفر جمعیت تحت پوشش دارد و بسته های خدمتی زیادی به آنها ارائه می شود که به ویژه از پیگیری گیرندگان خدمت در مناطق تحت پوشش این مرکز، تحت تاثیر قرار گرفتم.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به سطح بالای دانش نیروهای بهداشتی شاغل در این مرکز بهداشتی، خاطرنشان کرد: در این مرکز در بلوک های مختلف، به جمعیت تحت پوشش اعم از مبتلایان به فشارخون، خدمات مراقبتی ارائه می شود و به خوبی مشخص است که چند نفر باید خدمت بگیرند.

تدروس با بیان اینکه دانستن جزئیات تحلیل وضعیت جمعیت تحت پوشش بسیار مهم است، اضافه کرد: ارتقای مراقبت های بهداشتی اولیه در پوشش همگانی سلامت بسیار مهم است و تمرکز ما در سازمان جهانی بهداشت بر روی مراقبت های اولیه بهداشتی است که برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت، پایه اصلی و اساسی است.

وی اظهار داشت: در ایران ساختار بسیار مناسب و قوی برای ارائه خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی وجود دارد و این سیستم، بنده را بسیار تحت تاثیر قرار دارد و امیدوارم کشورهای عضو دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت از تجربیات ایران به ویژه در مراقبت های اولیه بهداشتی و آنچه بنده بازدید کردم، بیشتر استفاده کنند.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در خصوص نقاط قوت سیستم بهداشتی ایران، گفت: یکی از نقاط قوتی که در بازدید از مرکز جامع خدمات سلامت دیدم این است که تمام اطلاعات خانواده ها و افراد و شرایطی که آنها زندگی می کنند، با تمام جزئیات وجود دارد که این بسیار مهم است چراکه بدون وجود اطلاعات افراد، نمی توان در مورد مشکلات و بیماری هایی مانند بیماری های قلبی عروقی، مبتلایان به فشارخون و دیابت، برنامه ریزی کرد و من این اطلاعات را در بازدید خود مشاهده کردم و به نظر من، این نقطه قوت بزرگی برای ایران است.

تدروس افزود: نقطه قوت دیگر سیستم بهداشتی ایران، تمرکز بر روی سلامت نوزادان و کودکان است که از دوران شیردهی شروع می شود و اعتقاد دارم که اگر می خواهید سالمندان سالم در کشورها وجود داشته باشد، باید کودکان سالم داشته باشید. سلامت کودکان از شیردهی سالم شروع می شود و بنده تحت تاثیر قرار گرفتم که در این مرکز، میزان تغذیه با شیر مادر به صورت بسیار مشخصی در طول 4 سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته و به بیش از 70 درصد رسیده است که خیلی مهم است.

وی تاکید کرد: نقطه قوت دیگر سیستم بهداشتی ایران این است که رویکرد مناسبی به همه گروه های سنی و دوران زندگی افراد وجود دارد و به عنوان نمونه یکی از ماماها عنوان می کرد که مادران از زمان زایمان، تولد فرزند، کودکی و رشد و تکامل فرزندش مورد مراقبت و پیگیری قرار می گیرد که این مدلی بسیار مهم است.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد: وقتی مراقبت ها از دوران بارداری و شیردهی شروع می شود و در مراحل مختلف زندگی از جمله کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و سالمندی پیگیری می شود، یک نقطه قوت و ارزشمند در مراقبت های اولیه بهداشتی است.

تدروس ضمن تاکید بر لزوم توجه به چاقی افراد، گفت: باید خدمات تغذیه ای به بسته خدمات اضافه شود و برای کنترل چاقی و اضافه وزن باید اقدامات و فعالیت های بیشتری انجام شود اما مراقبت های اولیه بهداشتی می تواند راهکار و آدرس مشخصی در این حیطه ارائه کند. وقتی میزان چاقی در یک مرکز جامع خدمات سلامت 33 درصد است، آمار بالایی است و باید به کنترل چاقی به ویژه در کودکان، توجه کرد.

وی یادآور شد: برای کنترل و مقابله با استعمال دخانیات باید فعالیت های بهداشتی انجام شود چون استعمال دخانیات و مواد مخدر، علت بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و مشکلات دیگر در افراد است و مراقبت های اولیه بهداشتی می تواند با عوامل خطر بیماری ها مقابله کند.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت ضمن تمجید از مدل ارائه خدمات بهداشتی در مناطق روستایی کشور، گفت: این یک مدل بزرگ است که باید کشورها از آن درس بگیرند و مدل خدمات بهداشتی در روستاها که توسط نیروهایی که در زبان فارسی به آن «بهورز» می گویند یک نمونه عالی برای روستاها است که ایران از سال ها پیش از آن استفاده می کرده و این برای بسیاری از کشورها، ضروری است.

تدروس اضافه کرد: تعدادی از داوطلبان سلامت را ملاقات کردم و متوجه شدم که تعداد زیادی از آنها در ایران فعالیت دارند که بسیار عالی و ارزشمند است و بر اساس اطلاعاتی که از همکارانم در این مرکز گرفتم، ایران برنامه هایی برای گسترش تعداد داوطلبان سلامت دارد که خیلی مهم است و از این طریق می توان تمام خانواده را درگیر ارایه خدمت کرد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: