کد خبر: ۲۴۲۱۶۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 19
شاید فضای مجازی محل مناسبی برای فروش یک وسیله دست دوم یا خرید وسایل مورد نیاز شما باشد و حتی آگهی اجاره یا خرید و فروش ملک هم چندان دردسرساز نباشد اما برای امری مانند پیدا کردن همخانه شما خواسته یا ناخواسته همه اطلاعات خصوصی خود را به حراج می‌گذارید
شفا آنلاین>اجتماعی>این روزها با توجه به افزایش استفاده از فضای مجازی و بهره‌گیری از امکانات این فضا برای انجام امور شخصی، برخی از شهروندان برای تسریع در انجام امور خود از جمله خرید و فروش و برقراری ارتباط با دیگران از امکانات فضای مجازی استفاده می‌کنند. با وجود این باید پذیرفت هنوز هم فضای مجازی برای انجام همه امور شخصی ما امن نبوده و کارهای زیادی هستند که همچنان باید محتاطانه و با استفاده از امکانات فضای حقیقی به انجام رساند. از جمله این امور که برای برخی از شهروندان به مالباختگی منجر شده است بحث درج آگهی پیدا کردن هم خانه در سایت‌های واسطه خرید و فروش می‌باشد

. با درج این آگهی در فضای مجازی جزئیات زندگی شخصی از جمله زندگی مجردی، جنسیت، شغل، محل سکونت و بسیاری اطلاعات شخصی با ارزش دیگر را داوطلبانه در اختیار مجرمان و افراد ناشناس قرار می‌دهید و فرصتی طلایی برای آنان فراهم می‌آورید تا با توجه به شرایط زندگی شما با نقشه و شگرد مناسب به سراغتان آمده و از لحاظ مالی و حیثیتی ضربات سنگینی به شما وارد کنند.

شاید فضای مجازی محل مناسبی برای فروش یک وسیله دست دوم یا خرید وسایل مورد نیاز شما باشد و حتی آگهی اجاره یا خرید و فروش ملک هم چندان دردسرساز نباشد اما برای امری مانند پیدا کردن همخانه شما خواسته یا ناخواسته همه اطلاعات خصوصی خود را به حراج می‌گذارید. در حال حاضر برخی شهروندان بی‌توجه به مسائل شرعی و قانونی بدون توجه به جنسیت، هر فردی را به زندگی زیر یک سقف دعوت می‌کنند.

همین امر باعث شده این روزها شاهد سوءاستفاده از آگهی‌های هم خانگی توسط مجرمان باشیم. مردانی که به راحتی با مشاهده یک زن در خانه خود را به روی افراد ناشناس می‌گشایند غافل از اینکه وی ممکن است همدست و عضوی از یک باند سارق باشد و در نهایت با به سرقت رفتن اموالشان با شرمندگی از شرایط پیش آمده نسبت به شکایت از متهمان اقدام می‌کنند.
به خاطر داشته باشید وقتی شما دست به اقدامی خلاف عرف جامعه و اعتقادات و بستر فرهنگی که در آن به سر می‌برید می‌زنید نباید انتظار داشته باشید با بخش سالمی از اجتماع رو به رو شوید. ما با رفتار خارج از شرع وعرف یعنی همان دعوت از افرادی از جنس مخالف برای هم خانگی خواسته یا ناخواسته خود را در مواجهه با لایه‌های پنهان و بزهکار جامعه یعنی همان دنیای مجرمان و کلاهبرداران و سوءاستفاده گران قرار می دهیم و به راحتی توسط این افراد شناسایی شده و مورد سرقت، آزار و اذیت یا اخاذی قرار می‌گیریم. حتی اگر در گام نخست مورد هیچگونه سوءاستفاده‌ای قرار نگیرید باید به سلامت اخلاقی و فکری خانمی که می‌پذیرد بدون آشنایی قبلی و فقط بر اساس یک آگهی در فضای مجازی با شما زیر یک سقف قرار بگیرد شک کنید و منتظر باشید تا دیر یا زود انواع صدمات مالی و حیثیتی را به زندگی شما وارد کند.

اگر به‌دلیل تنهایی یا مشکلات مالی ناچار به قبول هم‌خانه هستید برای محافظت از خود حتماً از دوستان و آشنایان نزدیک و مورد اعتماد خود دعوت کنید یا در خوابگاه‌های دارای مجوز اسکان پیدا کنید. نگاهی گذرا به پرونده‌های متشکله در پلیس آگاهی در خصوص انواع سرقت‌ها، کلاهبرداری‌ها و اخاذی‌های صورت گرفته با استفاده از روابط بی‌مهار و خارج از چارچوب زن و مرد نشان می‌دهد پایبندی به باورهای مذهبی و آنچه در جامعه اسلامی ایرانی ما در خصوص روابط زن و مرد به‌عنوان عرف پذیرفته شده است از شما در برابر بسیاری از آسیب‌ها محافظت خواهد کرد.

در پایان با توجه به افزایش جرایم و آسیب‌هایی که بستر آنها فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌باشد به شهروندان توصیه می‌شود: با هوشیاری و احتیاط با جنبه‌های مختلف دنیای مجازی برخورد کرده و به سادگی به آنچه در این فضا به آنان عرضه می‌کند اعتماد نکنند.ایران


سردار علیرضا لطفی
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: