کد خبر: ۲۳۶۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۰ - ۱۹ تير ۱۳۹۸ - 2019July 10
گیاه اسکنبیل مختص مناطق بیابانی است و توسط مردم محلی برای درمان خونریزی قاعدگی طولانی و نیز دردهای زمان قاعدگی استفاده می‌شود و برای درمان ناباروری هم توصیه شده است
شفا آنلاین>سلامت جنسی> نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان داد، عصاره گیاه اسکنبیل فرایندهای اساسی و متفاوتی که در ایجاد اندومتریوز نقش دارند را هدف قرار می‌دهد و می‌تواند به‌عنوان داروی گیاهی مفید در درمان این بیماری استفاده شود.

به گزارش  شفا آنلاین:به نقل از پژوهشگاه رویان، گیاه اسکنبیل مختص مناطق بیابانی است و توسط مردم محلی برای درمان خونریزی قاعدگی طولانی<Long menstruation> و نیز دردهای زمان قاعدگی استفاده می‌شود و برای درمان ناباروری هم توصیه شده است.

ترکیبات زیستی فعال موجود در این گیاه، فرایندهای گوناگونی نظیر رگ‌زایی، التهاب و رشد تهاجمی بافت را مهار می‌کند.

برای بررسی اثر این گیاه در درمان اندومتریوز، کیاندخت کیانی، دکتر ملک افضلی اردکانی، دکتر موحدین، دکتر افلاطونیان و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، مؤسسه طب تجربی و بالینی دانشگاه زارلند آلمان و پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، ضایعات اندومتریوزی با روش‌های جراحی در حیوان مدل آزمایشگاهی ایجاد شد.

سپس عصاره کامل گیاه اسکنبیل با غلظت ۵۰ میلی‌گرم در ازای هر کیلوگرم وزن، به مدت چهار هفته برای آنان تجویز شد. رشد ضایعه، تشکیل کیست، اندازه ضایعه، میزان تشکیل عروق خونی و مقدار سلول‌های ایمنی با روش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Ethnopharmacology به چاپ رسیده است، نشان داد، عصاره کامل گیاه اسکنبیل به میزان قابل توجهی رشد ضایعه، تشکیل کیست، میزان عروق، تکثیر سلول‌ها و میزان تجمع سلول‌های ایمنی در ضایعات اندومتریوزی موش را کاهش داده، مهار می‌کند.

اندومتریوز، یکی از علل ناباروری در زنان است. این بیماری در شرایطی ایجاد می‌شود که بافت داخلی رحم در جایی غیر از رحم ایجاد شود. معمول‌ترین محل بروز اندومتریوز لگن است. این بیماری با نشانه‌هایی چون درد در ناحیه لگن، درد شدید در دوران قاعدگی، نفخ، اسهال و دیگر علائم، همراه است. شناخت بیشتر این بیماری، علل بروز آن و چگونگی اثر آن بر ناباروری می‌تواند نقش مؤثری در درمان عوارض آن داشته باشد.ایرنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: