کد خبر: ۲۱۸۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۷ - 2019January 02
علیرغم اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم و تامین دارو و تجهیزات پزشکی از اولویت های مهم کشور است، باز هم شاهد دست اندازی ها و ایجاد اختلال سازمان برنامه و بودجه در این حوزه هستیم
شفا آنلاین>سلامت> مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با اینکه در جنگ اقتصادی هستیم و تامین دارو و تجهیزات پزشکی از اولویت های مهم کشور است تامین این کالاهای استراتژیک با دست اندازی ها و ایجاد اختلال همراه است.

به گزارش شفا آنلاین،رضا مسائلی افزود: علیرغم اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم و تامین دارو و تجهیزات پزشکی از اولویت های مهم کشور است، باز هم شاهد دست اندازی ها و ایجاد اختلال سازمان برنامه و بودجه در این حوزه هستیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه، تامین سلامت مردم یکی از مهمترین وظایف هر حاکمیت و رکن توسعه هر کشوری است، گفت: متاسفانه در ادوار گذشته نوع نگاه ارکان اقتصادی دولت به خصوص سازمان برنامه و بودجه کشور به حوزه بهداشت و درمان به عنوان یک منبع صرف بودجه بوده است و شأنیتی برای آن قائل نبودند و دولت در ادوار مختلف از این نوع نگاه اشتباه رنج می برده، در حالی که حوزه سلامت در همه دنیا حوزه مهم و استراتژیک به شمار می رود.

وی افزود: با شروع دولت یازدهم و با تلاش وزیر بهداشت و حمایت های ویژه رئیس جمهوری، موضوع سلامت مورد توجه قرار گرفت و منجر به اجرای پروژه بزرگ ملی طرح تحول سلامت شد، اما اجرای چنین طرح ملی و عظیم مستلزم ایجاد منابع پایدار است که متاسفانه سازمان برنامه و بودجه علیرغم دستورات مکرر و موکد رئیس جمهوری به این موضوع مهم بی توجهی کرده است.

مشاور وزیر بهداشت تصریح کرد: قرار بود از محل مالیات بر ارزش افزوده، درصدی برای سلامت هزینه شود که مردم بدانند وقتی این مالیات را پرداخت می کنند سهمی از آن بابت سلامت خودشان هزینه می شود که متاسفانه سازمان برنامه و بودحه در این خصوص سهل انگاری کرده است.

مسائلی، کل بودجه ای که در طرح تحول سلامت صرف شده را حدود 16 هزار و 400 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: متاسفانه برخی با سیاه نمایی و به صورت مغرضانه اعلام کردند که هزینه برای طرح تحول، هزینه گزافی است که این ادعای آنها از اساس یک فرض اشتباه و مسموم است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد اقدامات ناشایست از سوی برخی افراد در سازمان برنامه و بودجه بودیم. به طوری که پرداخت وجه به حوزه سلامت را با کمبود اعتبار در آموزش و پرورش مقایسه کردند و این نشان دهنده دستهای پشت پرده ای است که به جای حل مشکلات با جوسازی و جهت دهی سعی دارند خدمت رسانی به مردم در حوزه سلامت را از مسیر صحیح خود خارج کنند.

مشاور وزیر بهداشت یادآور شد: علیرغم اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم و تامین دارو و تجهیزات پزشکی از اولویت های مهم کشور است و دولت هم علیرغم تنگناهای مالی تامین این کالاهای استراتژیک را در اولویت قرار داده، باز هم شاهد دست اندازی ها و ایجاد اختلال در این حوزه هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با گذشت 20 روز از تصویب پرداخت مطالبات معوقه تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی، سازمان برنامه و بودجه با سنگ اندازی و ایجاد خدشه در مصوبه آن، این مطالبات را پرداخت نکرده و تامین کنندگان تجهیزات پزشکی برای مواد اولیه و ذخایر استراتژیک کشور با مشکلات جدی و قابل توجهی مواجه هستند.

وی گفت: وزارت بهداشت با محوریت دکتر هاشمی در تلاش شبانه روزی سعی در تامین به موقع دارو و ملزومات مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی شده است، این نشان می دهد که سازمان برنامه و بودجه نسبت به جنگ اقتصادی بی توجه است و مسائل حاشیه ای را بر متن اولویت می دهد.

مدیرکل تجهیزات پزشکی(Medical Equipment) یادآور شد: جالب است بدانیم که سازمان برنامه و بودجه برای حل مشکلات موسسات مالی اعتباری که به صورت غیر قانونی و در خلاء نظارت دستگاه های مسئول فعالیت می کردند، 38 هزار میلیارد تومان برای تامین این موسسات اختصاص داد در صورتی که کل مبلغ 16 هزار و 400 میلیارد تومان در طول سال های گذشته برای سلامت مردم با مشکلات عدیده ای مواجه شده است.

به گفته مسائلی، بر اساس آمارهای موجود 63 درصد بودجه بهداشت و درمان به حقوق و دستمزد اختصاص دارد و دولت هم از افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزد خبر داده است حال چگونه می شود که سازمان مدیریت فقط 10 درصد افزایش سنواتی به حوزه بهداشت و درمان را در دستور کار خود قرار داده است؟

مشاور وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه طرح تحول سلامت یکی از مهمترین ارکان و اقدامات دولت 11 و 12 است باز هم مسیر اجرای این طرح ملی مورد بی توجهی قرار گرفته و نگاه غلط سازمان برنامه و بودجه عملا این طرح بزرگ را با مشکل مواجه خواهد کرد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: