کد خبر: ۲۱۸۶۹۷
تاریخ انتشار: ۲۲:۲۰ - ۱۰ دی ۱۳۹۷ - 2018December 31
کالاهای تجهیزات پزشکی براساس ماهیت کالا به صورت مستقیم و یا از طریق توزیع کننده مجاز، به مراکز درمانی، بیمارستان، آزمایشگاه‌ها، مراکز دندانپزشکی، داروخانه‌ها و یا مصرف کننده نهایی تحویل داده می‌شوند
شفا آنلاین>سلامت>رئیس اداره فناری اطلاعات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، گفت: سامانه های آنلاین تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، از صفر تا صد توزیع ارز دولتی را، نظارت می کند.

به گزارش شفا آنلاین، رویا شهبازی با اشاره به اقدامات اداره کل تجهیزات پزشکی در راستای شفاف سازی روند تخصیص ارز رسمی به تولید کنندگان، اظهار داشت: به منظور اجرای بند ۱ و ۶ مصوبات جلسه ستادی اقتصادی دولت ابلاغی مورخ ۱۸ مرداد ۹۷، سامانه توزیع تجهیزات پزشکی(Medical Equipment) مشمول دریافت ارز رسمی پس از برگزاری نشست‌های مشترک با حضور مسئولین وزارت بهداشت، انجمن و اتحادیه‌های تامین کننده جهت پایش فرآیند تامین و توزیع کالاهای اساسی تا مصرف‌کننده نهایی، طراحی و پیاده‌سازی، شد.

وی در ادامه افزود: این کالاها شامل تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی ضروری، قطعات یدکی و مواد اولیه‌ای است که بعد از تامین ارز توسط شرکت‌های مجاز، وارد گمرکات جمهوری اسلامی ایران شده و در نهایت در انبارهای شرکت‌های تجهیزات پزشکی قرار گرفته است.

شهبازی تصریح کرد: کالاهای تجهیزات پزشکی براساس ماهیت کالا به صورت مستقیم و یا از طریق توزیع کننده مجاز، به مراکز درمانی، بیمارستان، آزمایشگاه‌ها، مراکز دندانپزشکی، داروخانه‌ها و یا مصرف کننده نهایی تحویل داده می‌شوند.

وی افزود: شرکت‌های تجهیزات پزشکی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، مکلف هستند در زمان توزیع و عرضه کالا مشخصات فاکتورهای فروش خود را در سامانه توزیع وارد کنند.

به گفته شهبازی، تمامی اطلاعات ضروری همانند نام، مشخصات کالا، تعداد و مبلغ ترخیص شده کالا که با ارز رسمی بوده، برای تامین کنندگان به صورت فهرست‌وار مشخص شده است، لذا شرکت فقط با درج تعداد کالا و انتخاب مرکز درمانی می‌تواند مشخص کند که به مراکز درمانی، آزمایشگاه‌ها، مطب و دیگر موارد چقدر از کالای مذکور تحویل داده است.

رئیس اداره فناری اطلاعات تجهیزات پزشکی گفت: گزارش‌های موجودی انبار به دانشگاه‌های سراسر کشور اعلام می‌شود تا کمبودی در هیچ یک از نقاط کشور وجود نداشته باشد و این گزارش برای پیش بینی و جلوگیری از کمبودها بسیار کمک کننده است.

وی، از مهم ترین اهداف این سامانه را، پایش وضعیت توزیع، نظارت بر عادلانه بودن آن، پیشگیری از احتکار، مقابله با خروج غیر مجاز کالا از زنجیره تامین، ممانعت از ورود اقلام غیرمجاز به زنجیره تامین و در نهایت کنترل قیمت در بازار عنوان کرد.

شهبازی تصریح کرد: براساس اطلاعاتی که در این سامانه ثبت می‌شود تعداد ورود، توزیع و مصرف هر کالا در بازار مشخص می‌شود و شرکت‌های تامین‌کننده بر اساس تعداد کالای اظهارشده در سایت می‌توانند نسبت به توزیع آن اقدام کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه این موضوع موجب پیشگیری از قاچاق، احتکار و ارائه اطلاعات نادرست درباره میزان دارایی انبار کالا در کشور می‌شود، گفت: سامانه فعلی در حال ارتقا است و از این پس تمامی توزیع کنندگان و اصناف نیز به چرخه پایش افزوده می‌شوند که در سراسر کشور مشخص شود کالایی که مراکز درمانی یا موسسات پزشکی یا مصرف کننده دریافت کرده،  از کدام توزیع کننده و با چه قیمتی دریافت کرده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: