کد خبر: ۲۱۸۵۶۱
تاریخ انتشار: ۲۱:۲۰ - ۰۹ دی ۱۳۹۷ - 2018December 30
موج اول آنفلوآنزا در تهران و شهرهای دیگر همه گیر شده و مردم باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند
شفا آنلاین>سلامت>عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا از آغاز موج اول اپیدمی بیماری آنفلوآنزا در میان مردم خبر داد.

به گزارش شفا آنلاین، مسعود مردانی افزود: موج اول آنفلوآنزا در تهران و شهرهای دیگر همه گیر شده و مردم باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند.

وی اظهار داشت: علایم آنفلوآنزا(Flu) شدیدتر از سرماخوردگی است و ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارند و به وسیله قطرات دهان یا بینی پخش می شوند.

مردانی با بیان اینکه آنفلوآنزا با تب شدید آغاز می شود، ادامه داد: اگر فرد مبتلا به آنفلوآنزا، عطسه یا سرفه کند، ویروس در هوا پخش می شود و سردرد، درد بدن، احساس خستگی، دردهای عضلانی و غیره از علایم ابتلا به این بیماری است.

این فوق تخصص بیماریهای عفونی اضافه کرد: بسیاری از افراد جامعه را زنان باردار، افراد مبتلا به دیابت، کودکان، بیماران قلبی و دیگر افراد دچار نقص سیستم ایمنی(Safety system) تشکیل می دهند و حضور فرد بیمار سلامت آنان را در معرض خطر قرار می دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: فردی که مبتلا به آنفلوآنزاست باید علاوه بر مصرف داروهای ضد ویروسی این بیماری، کاملا استراحت کند زیرا آنفلوآنزا بیماری مسری است و باید از تماس با افراد باید دوری کرد.

به گفته مردانی، استفاده از مایعات فراوان در طول روز و تغذیه مناسب برای بهبود سریع و جلوگیری از حالت کم آبی در بدن و استراحت در بستر نیز برای مبتلایان به آنفلوآنزا توصیه می شود.
این پزشک افزود: فردی که به آنفلوآنزا مبتلا شده بهتر است باید در خانه بماند و با حضور خود در مدرسه یا محل کار دیگران را بیمار نکند.

مردانی تصریح کرد: راههای انتقال بیماری آنفلوآنزا ترشحات دهان و بینی، دست دادن و روبوسی، دست زدن و تماس با اشیا و سطوحی که ممکن است آلوده باشند، است بنابراین مبتلایان بیماران هنگام عطسه و سرفه باید جلوی دهان خود را با دستمال کاغذی بگیرند تا قطره های آلوده به ویروس در فضا پخش نشوند.

وی اظهار داشت: مصرف زیاد مرکبات مانند پرتقال و نارنگی، مایعات گرم و دوری از خوردن غذاهای آماده برای بهبودی آنفلوآنزا موثر است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: