کد خبر: ۲۱۵۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۰ - ۰۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018November 24
نوجوانان و جوانانی که در مکانهای بسته قلیان می کشند، خطر ابتلا به سکته مغزی در آنها افزایش می یابد و باید اقدامات پیشگیرانه از سوی دست اندرکاران امر در این زمینه انجام شود
 شفا آنلاین>سلامت>رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: مصرف قلیان که امروزه در میان جوانان و نوجوانان رواج زیادی پیدا کرده، سکته مغزی را در بین آنان افزایش داده است.

به گزارش شفا آنلاین:بابک زمانی روز شنبه افزود: نوجوانان و جوانانی که در مکانهای بسته قلیان می کشند، خطر ابتلا به سکته مغزی<stroke> در آنها افزایش می یابد و باید اقدامات پیشگیرانه از سوی دست اندرکاران امر در این زمینه انجام شود.

وی اظهار داشت: مواد موجود در تنباکوی مصرفی قلیان حاوی 400 نوع ماده سمی است که باعث افزایش فشارخون و منجر به سکته مغزی می شود.


زمانی ادامه داد: در حال حاضر به ازای هر 100 هزار نفر در کشور، 150 نفر هر سال دچار سکته مغزی می شوند و این مساله ارتباط مستقیمی با مصرف قلیان، سیگار و فشارخون بالا دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه نوجوانان و جوانان با مصرف قلیان در سنین پایین در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند، ضرورت دارد دولت مصرف این ماده دخانی را در مکانهای عمومی ممنوع اعلام کند.

به گفته وی، انجمن سکته مغزی ایران کمپین «قلیان ها را گلدان کنیم»، راه اندازی کرده و از هنرمندان و افراد سرشناس خواسته است تا در این زمینه تبلیغات متعددی انجام دهند و مخالفت خود را با مصرف بی رویه قلیان به عموم مردم اعلام کنند.

زمانی تصریح کرد: از مردم به ویژه نوجوانان و جوانان درخواست داریم که برای مصرف قلیان در محیط های بسته از جمله رستورانها مراجعه نکنند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه فشارخون بالا از عوامل خطر ابتلا به سکته مغزی است، از دولت خواسته شده مصرف نمک را در کارخانه های مواد غذایی کاهش داده و میزان نمک هر محصولی را روی بسته بنویسند تا فرد مصرف کننده از میزان نمک موجود در آن ماه مطلع باشد.

شیوع سن ابتلا به سکته مغزی در ایران 10 سال پایین تر از سایر کشورهاست، به طوری که اکنون سن ابتلا به این بیماری در کشورمان حدود 50 سال است، در حالی که سن بروز سکته های مغزی در سایر کشورها بالاتر از 60 سالگی است.ایرنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: