کد خبر: ۲۱۴۹۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - 2018November 23
در سال‌های گذشته بروز و شیوع ام‌اس در بسیاری از نقاط دنیا و از جمله کشور ما افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است

شفا آنلاین>سلامت>یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه استعمال سیگار افراد را مستعد ابتلا به ام‌اس می‌کند، گفت: با رعایت سبک سالم تغذیه‌ای تا حدودی می‌توان از بروز بیماری ام‌اس <MS disease>پیشگیری کرد.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر احسان محمدیانی نژاد ، درباره راه‌های پیشگیری  از ام‌اس اظهار کرد:  در سال‌های گذشته بروز و شیوع ام‌اس در بسیاری از نقاط دنیا و از جمله کشور ما افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

وی با بیان اینکه بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به ام‌اس در ایران وجود دارد، افزود: که با توجه به این آمار کشور ما جزو مناطق پرخطر و با شیوع بالای ام‌اس تلقی می‌شود.

یک متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: در سال‌های اخیر نقش عوامل محیطی در بروز ام‌اس  مطرح می‌شود چراکه مطالعات متعدد و قانع کننده‌ای در مورد نقش عوامل خطرزای محیطی در افزایش بروز ام‌اس وجود دارد.

فلوشیپ ام‌اس در پاسخ به این سوال که چه میزان زمینه ژنتیکی در بروز ام اس موثر است، گفت: نقش ژنتیک هنوز به صورت دقیق روشن نیست اما تعداد زیادی از بیماران، سابقه فامیلی یا قبلی بیماری خودایمن در خود یا خانواده را گزارش نمی‌دهند.

وی یادآور شد: با رعایت اصولی همچون اصلاح سطح ویتامین دی، اجتناب از سیگار و آلودگی هوا، کاهش مصرف نمک، کاهش مصرف غذاهای طبخ شده بیرون با محتوای میکروبی متفاوت، اجتناب از چاقی و ورزش روزانه و منظم می‌توان تا حدودی از بروز بیماری ام‌اس پیشگیری کرد.

این متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: نکته قابل تامل اینکه به جز سیگار که به عنوان عامل خطر ام‌اس در تمام  گروه‌های سنی محتمل مطرح شده است، بقیه عوامل بیشترین نقش را در طیف سنی نوجوانان داشته است. در حقیقت عوامل خطرزا سال‌ها قبل از بروز بیماری زمینه ابتلا را فراهم می‌کنند بنابراین داشتن شیوه زندگی درست و سالم از دوران کودکی و نوجوانی بسیار حائز اهمیت است.طبنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: