کد خبر: ۲۱۴۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 21
بیشتر مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه بیماران دیابتی و فشارخون هستند و پس از آن بیماری‌های التهابی کلیه(سنگ کلیه، عفونت‌ها، بیماری‌های ارثی و...) را شامل می‌شود
شفاآنلاین>سلامت> مسئول بیماران خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: پرفشاری خون و دیابت از مهم‌ترین علل ایجاد نارسایی کلیه در افراد است.

به گزارش شفاآنلاین، «مهری فرشاد» افزود: بیشتر مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه بیماران دیابتی و فشارخون هستند و پس از آن بیماری‌های التهابی کلیه(سنگ کلیه، عفونت‌ها، بیماری‌های ارثی و...) را شامل می‌شود.

وی افزود: مردم باید از سلامت کلیه‌های خود مطمئن باشند، مراجعه نکردن یا دیر مراجعه کردن به پزشک یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به نارسایی مزمن کلیه است.

مسئول بیماران(patients) خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی تصریح کرد: اضافه وزن، سیگار و مصرف دخانیات، کم‌تحرکی، استرس‌های عصبی و مصرف غذاهای چرب و پرنمک از عمده علل ایجاد نارسایی کلیوی در افراد بشمار می‌رود.

فرشاد با اشاره به این‌که بیماری کلیوی نشانه بارزی ندارد، تصریح کرد: در بیشتر موارد بیماران زمانی متوجه بیماری‌های خود می‌شوند که کلیه تنها 20 درصد کارآیی دارد.

به گفته وی، انجام ورزش منظم و روزانه، استفاده از الگوهای تغذیه‌ای سالم، مصرف منظم داروهای تجویز توسط پزشک در صورت ابتلا به فشارخون و دیابت(Diabetes)، کنترل منظم قند و فشارخون و چکاپ سالانه می‌توان از بروز عوارض ناشی از ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی جلوگیری کرد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: