کد خبر: ۲۱۱۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 16
ویتامین D در جذب کلسیم موثر بوده و سبب رشد و استحکام دندان و استخوان می‌شود بنابراین کمبود آن به طور غیرمستقیم موجب کمبود کلسیم نیز می‌شود
شفاآنلاین>سلامت>کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به نقش ویتامین Dگفت: ویتامین D برای داشتن استخوان‌های قوی و دندان‌های سالم حیاتی است و امروزه نقش آن در پیشگیری از برخی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی<Heart disease> و عروقی، برخی سرطان‌ها و بیماری ام اس ثابت شده است.

به گزارش شفاآنلاین، آمنه مصیبی دهکردی اظهار کرد: ویتامین D یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که به آن "ویتامین آفتاب" هم گفته می شود زیرا در اثر تابش نور خورشید<Sun> ویتامین D در پوست ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: در ایران حتی در مناطق گرمسیر مثل خوزستان که دارای آفتاب است، به دلیل اینکه مردم در مقابل نور آفتاب قرار نمی‌گیرند کمبود ویتامین D بسیار شایع است.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به نقش ویتامین D گفت: ویتامین D در جذب کلسیم موثر بوده و سبب رشد و استحکام دندان و استخوان می‌شود بنابراین کمبود آن به طور غیرمستقیم موجب کمبود کلسیم نیز می‌شود.

مصیبی دهکردی بیان کرد: ویتامین D برای داشتن استخوان‌های قوی و دندان‌های سالم حیاتی است و امروزه نقش آن در پیشگیری از برخی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، برخی سرطان‌ها و بیماری ام اس ثابت شده است.

وی عنوان کرد: همچنین کمبود ویتامین D موجب کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی از جمله آسم به خصوص در کودکان می‌شود.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به منابع ویتامین D تصریح کرد: روغن کبد ماهی، ماهی‌های چرب مثل سالمون، زرده تخم مرغ، جگر، کره شیر و لبنیات از جمله منباع غذایی دارای ویتامین D هستند.

وی ادامه داد: با توجه به نوع پوشش افراد و همچنین گرد و غبار دریافت ویتامین D از نور آفتاب کم می‌شود.

مصیبی دهکردی با اشاره به افراد در معرض خطر کمبود ویتامین D گفت: سالمندان و کودکان شیرخوار و افراد با پوست تیره افرادی هستند که در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند.

وی درخصوص بیماری‌های شایع در اثر کمبود ویتامین D عنوان کرد: کمبود این ویتامین در نوزادان و کودکان موجب ایجاد بیماری "راشیتیسم" می‌شود که این بیماری باعث اختلال در ساخت استخوان‌های بزرگ شده و استخوان‌ها را دچار خمیدگی می‌کند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: همچنین کمبود ویتامین D در بزرگسالانی که استخوان آنها شکل گرفته است، موجب نرمی استخوان یا استئومالاسی می‌شود. دیگربیماری ناشی از کمبود ویتامین D پوکی استخوان یا استئوپروز است که در این حالت غلظت یا تراکم استخوان کم می‌شود. این بیماری در اثر کمبود همزمان ویتامین D و کلسیم ایجاد می‌شود.


وی درخصوص استفاده دانش‌آموزان از ویتامین D گفت: دانش‌آموزان مقطع متوسطه باید ماهانه یک عدد قرص ژله‌ای حاوی 50 هزار واحد ویتامین D را به مدت نه ماه در سال تحصیلی مصرف کنند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: در افرادی که مبتلا به بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های کمیابی مثل سارکوییدوزیس (یک بیماری مزمن که اصولا ریوی است)، هیپرپاراتیروئیدیسم (افزایش هورمون غدد پاراتیروئید)، هیستوپلاسموزیس(نوع خاصی بیماری ریوی) هستند ویتامین D نباید مصرف شود. ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: