کد خبر: ۲۱۱۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 13
بخشی از این دارو و تجهیزات به کشور عراق اعزام شده و بخشی از آنها هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی و نقاط مرزی انبار شده‌اند
شفاآنلاین>سلامت>سرپرست سازمان اورژانس کشور از حضور ۱۷ هزار نیروی فوریت‌های پزشکی و ۹۰۰۰ نیروی درمانی برای پوشش مراسم اربعین در مسیرهای منتهی به عراق خبر داد و گفت: در عین حال بیمارستان‌های ثابت ما در نزدیکی مرزها افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی را در تخت‌ها، تجهیزات پزشکی و ... داشته‌اند.

به گزارش شفاآنلاین، دکتر پیرحسین کولیوند در مراسم بدرقه کاروان بهداشت و درمان اربعین حسینی، گفت: امسال مانند سال‌های قبل کاروان ویژه بهداشت و درمان برای خدمت‌رسانی به زائران در مرزهای شرقی و غربی داخل کشور و بخشی از کشور عراق اعزام می‌شود.

وی افزود: ارتقای شناخت جامعه از جنبه‌های سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، ارائه‌ خدمات فوریت‌های پزشکی بیمارستانی و پیش‌بیمارستانی، کاهش بیماری‌ها یا مرگ و میر و غیره اهداف ما برای برنامه‌ریزی و اعزام کاروان بهداشت و درمان به مراسم اربعین بوده است. باید توجه کرد که امسال افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی را در برخی منابع‌مان ایجاد کردیم. در عین حال خون و فرآورده‌های خونی لازم نیز با همکاری سازمان انتقال خون تدارک دیده شده و ذخیره و اعزام شده و در مرزها دپو می‌شوند.

کولیوند با بیان این‌که در مرزها هم بیمارستان صحرایی و هم بیمارستان CBRNE مستقر شده است، گفت: بیمارستان‌های CBRNE را ایجاد کردیم تا آمادگی لازم را در برابر حملات احتمالی تروریستی را داشته باشیم. همچنین در مرز، درمانگاه‌های سیار حضور دارند و در تمام محورها ۱۷ هزار نیروی فوریت پزشکی مراقب سلامت زائران هستند. همچنین طی تفاهمی که با وزارت بهداشت کشور عراق منعقد کرده‌ایم، نیروهای بهداشتی<Sanitary> ما در قالب یک کارگروه مشترک با کشور عراق ارائه‌ خدمت می‌کنند و بر همه موکب‌ها نظارت دارند تا مشکل و بیماری خاصی ایجاد نشود.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان این‌که دارو و تجهیزات پزشکی به اندازه کافی تدارک دیده شده، گفت: بخشی از این دارو و تجهیزات به کشور عراق اعزام شده و بخشی از آنها هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی و نقاط مرزی انبار شده‌اند. در عین حال ظرفیت‌های بیمارستان‌های ثابت مرزی را هم افزایش دادیم و فعالیت بخش‌هایی چون ICU و CCU بیشتر می‌شود. در عین حال پزشکان متخصص و پرستاران نیز به صورت داوطلبانه و بی‌هیچ چشم‌داشتی به نواحی مرزی اعزام شده‌اند تا به مردم خدمت‌رسانی کنند و خدمات اصلی تخصصی و فوق‌تخصصی را برای همه زائران ارائه کنند.

وی با بیان این که نظارت بر تهیه، پخت و توزیع غذا توسط متخصصین بهداشت محیط با دقت انجام خواهد شد، افزود: امسال ما همه موکب‌داران را از نظر مسائل سلامتی و رعایت بهداشت و پیشگیری‌های لازم آموزش داده‌ایم و امیدواریم بتوانیم با این اقدامات خدمات‌مان را ارتقاء دهیم.

به گزارش ایسنا، سرپرست سازمان اورژانس کشور در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران نیز گفت: در طول کلیه محورهای مواصلاتی مرزهای شرقی و غربی به فاصله هر ۴۰ کیلومتر عوامل اورژانس و آمبولانس حضور دارند، اما از مرز شرقی اصلی مسافت میان آمبولانس‌ها کمتر می‌شود. به عنوان مثال از ایلام تا مرز مهران در هر پنج کیلومتر یک آمبولانس و در هر ۱۵ کیلومتر یک اتوبوس آمبولانس مستقر است. در عین حال درمانگاه‌هایمان هم در نقطه صفر مرزی مستقر شدند و بیمارستان‌های سیار هم پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی افزود: در عین حال با هماهنگی معاونت درمان و نیروهای مسلح و سپاه پاسداران و ارتش، بیمارستان ویژه تهدیدات بیوتروریست مستقر شده که در فاصله پنج تا شش کیلومتری از مرز قرار دارند.

کولیوند با بیان این‌که اگر در سال گذشته چنین برنامه‌ریزی‌هایی را برای ایام اربعین نداشتیم، نمی‌توانستیم در زلزله کرمانشاه آنقدر موفق عمل کنیم، گفت: در حال حاضر هم آمادگی‌مان بسیار خوب است. شش بالگرد را در مرز عراق مستقر کردیم تا در صورت نیاز بتوانیم آنها را به این کشور اعزام کنیم. همچنین دو بیمارستان هوایی کامل پیش‌بینی شده است و هماهنگ کردیم تا آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌ها بتوانند در داخل کشور عراق با مجوز قانونی بین کربلا، نجف، کاظمین و سامرا رفت و آمد داشته باشند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور همچنین اظهار کرد: یکسری تجهیزات آزمایشگاهی رپید را هم به عراق اعزام می‌کنیم تا اقدامات بهتری در راستای تشخیص و درمان بیماری‌ها انجام شود. باید توجه کرد که در اربعین حسینی ۱۷ هزار نیروی فوریت‌های پزشکی و ۹۰۰۰ تیم درمانی که تعدادی از آنها متخصص و فوق‌تخصص هستند در مناطق مرزی حضور می‌یابند و علاوه بر خدمت‌رسانی به زائران به بیماران آن شهرها هم خدمت ارائه می‌دهند.

وی تاکید کرد: خدمات ما تا زمانی که زائران بازگردند ادامه دارد. در عین حال بیمارستان‌های ثابت ما بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش ظرفیت اعم از تخت و تجهیزات پزشکی داشتند و هماهنگی کاملی با دولت عراق داریم. ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: