کد خبر: ۲۱۰۵۲۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۰ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 07
بر اساس گفته‌های پزشکان در هفته‌های پایانی بارداری مغز و سیستم تنفسی‌ نوزاد شکل می‌گیرد و زایمان زودرس در آینده فرد را به عدم تمرکز دچار می‌کند
شفاآنلاین>سلامت> بر اساس آمار، ایران رتبه دوم سزارین را در دنیا دارد. این در حالی است که به دلیل افزایش زایمان سزارین در کشور سازمان‌های who و یونیسف تاکنون چندین بار به ایران تذکر داده‌اند. هر چند بر اساس اقدامات انجام شده از میزان سزارین‌های بی‌جا در کشور به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاسته نشده و همچنان شاهد سزارین‌های بی‌دلیل و لاکچری هستیم. این زایمان‌ها از لحاظ علمی نه تنها برای مادر و نوزاد مناسب نیست، بلکه این طرز فکر نسل جدید را با بیماری‌ها و مشکلات متعدد دچار می‌کند.

به گزارش شفاآنلاین، بر اساس گفته‌های پزشکان در هفته‌های پایانی بارداری مغز و سیستم تنفسی‌ نوزاد شکل می‌گیرد و زایمان زودرس در آینده فرد را به عدم تمرکز دچار می‌کند. از دیگر مشکلات ناشی از زایمان زودرس می‌توان به افزایش نگهداری نوزاد در بخش nicu اشاره کرد. درضمن نگهداری نوزاد در این بخش تضمین کننده سلامت او نیست، بلکه به دلیل سزارین بی‌دلیل و زایمان زودرس فرد در آینده با مشکلاتی همچون عدم تمرکز، دیابت، بیماری‌های تنفسی، بینایی و... دچار می‌شود

در روزهای اخیر سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: تخلفات زایمان سزارین در تاریخ‌های خاص سال قابل کنترل نیست. ایرج حریرچی به وضعیت زایمان سزارین در ایام خاص سال اشاره و تاکید کرد: تخلفات درباره سزارین در تاریخ‌هایی خاص مانند ۹۶/۶/۶ قابل کنترل نیست. او افزود: با سزارین، نوزادان به‌طور متوسط، دو هفته زودتر از موعد به دنیا می‌آیند و مردم و پزشکان ممکن است، تاریخ‌های خاصی را برای سزارین و تولد، تنظیم کنند. حریرچی ادامه داد: بیشترین رشد مغزی جنین در هفته‌های آخر جنینی است که والدین با تولد دو هفته زودتر از موعد با سزارین، نوزاد خود را از رشد مغزی، محروم می‌کنند. او افزود: در سزارین، نارسایی‌های تنفسی در نوزادان به طرز محسوسی بالاتر از نوزادان با زایمان طبیعی است. حریرچی با عنوان این مطلب که اکثر سزارین‌ها در ساعات ۹ تا ۱۴ اتفاق می‌افتد، گفت: ممکن است سزارین‌ها در تاریخ‌های خاص مانند ۹۶/۶/۶ یا ۹۷/۷/۷ یا تاریخ‌های مناسبتی برای خانواده‌ها مانند سالگرد ازدواج، بیشتر از سایر روزها باشد. او اظهار داشت: تعداد سزارین در برخی بیمارستان‌های خصوصی، به‌طور قابل توجهی، بالاتر از سایر بیمارستان‌های خصوصی است. به‌طوری که در یک بیمارستان در شهرستان، در روز ۹۶/۵/۶ تعداد سزارین‌ها ۱۰مورد بوده است، اما یک ماه بعد و در تاریخ ۹۶/۶/۶ تعداد سزارین‌ها، ۱۰۴ مورد بوده یا در یک بیمارستان خصوصی در تهران، در تاریخ ۹۶/۵/۶، تعداد سزارین‌ها ۱۱ بوده و یک ماه بعد ۹۶/۶/۶ تعداد سزارین‌ها به ۲۳۱ مورد رسیده است. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بیمارستان‌هایی که میزان سزارین در برخی تاریخ‌های خاص در آنها تشدید می‌شود، در ارزشیابی و اعتبار بخشی، دچار مشکل می‌شوند و امتیاز آنها کاهش پیدا می‌کند. به گزارش مهر، به گفته او یکی از دلایل افزایش میزان سزارین در کشور مربوط به رفتار پزشکان است، چون زایمان طبیعی ممکن است، در طول ساعات شبانه روز و ایام تعطیل و غیر تعطیل رخ دهد.

وقتی پول از سلامت مهم‌تر می‌شود

عضو هیات علمی انجمن مامایی ایران درباره چرایی بروز زایمان‌های لاکچری می‌گوید:‌ باید دانست نوزادانی که زودتر از موعد مقرر به دنیا می‌آیند، به بیماری‌هایی همچون دیابت، عدم تمرکز، بیش فعالی، اوتیسم و... مبتلا می‌شوند یا شانس ابتلا به این نوع بیماری‌ها در آنها افزایش می‌یابد. وقتی مادرها از بیماری ها آگاهی ندارند، طبیعتا بر این باورند که زایمان زودرس تاثیری بر سلامت فرزندشان ندارد. در این میان مقصر ماماها و جامعه پزشکی هستند که مادر را پیش از زمان زایمان پذیرش می‌کنند، باید قبل از هر گونه اقدام جلوی این گونه مقصرها گرفته شود. فرزانه گلبانی می‌افزاید: در این وضعیت فقط نمی‌توان گفت که مادران و خانواده‌ها از عوارض زایمان زودرس ناآگاه هستند، بلکه وقتی اهرمی در تیم پزشکی جلوی بروز این مساله را نگیرد، طبیعتا میزان بروز زایمان پیش از موعد افزایش می‌یابد.

این پزشک تاکید می‌کند:‌ برای کاهش این مساله و پیامدهایش فقط باید جامعه را نسبت به عوارض این گونه زایمان‌ها آگاه کرد، چون مادران از عوارض این نوع زایمان‌ها آگاه نیستند و خطرات آن را نمی‌دانند. از سوی دیگر تاکنون هیچ یک از رسانه‌ها درباره مضرات سزارین و زایمان پیش از موعد برنامه مناسب نداشته است. در حالی که این بی‌توجهی می‌تواند برای جامعه خطرات متعدد به دنبال داشته باشد. به گفته او امروزه در جامعه شیوع بیش فعالی، دیابت، چاقی(Obesity) و... در سنین کودکی افزایش یافته است. بر اساس آخرین مطالعات پزشکی علت بروز و تشدید بیماری‌ها زایمان‌های سزارین‌های انتخابی است. این ماما می‌افزاید: قبل از هر گونه صحبت باید از رسانه‌ها دلایل بی‌توجهی به این قضیه را جویا شد؛ چون افزایش زایمان سزارین آینده کشور را به خطر انداخته است. هم اکنون کودکانی که به دنیا می‌آیند، مشکلاتشان چندین برابر نسل‌های گذشته است. باید دانست که بر اساس مستندات علمی یکی از دلایل بروز این مشکلات زایمان سزارین انتخابی است. گلبانی تاکید می‌کند:‌ دلایل افزایش این نوع زایمان‌ها از سوی کادر پزشکی اخذ پول است.

در این اقدام باید گفت که پول به جان افراد ترجیح داده می‌شود. این ماما تاکید می‌کند: وقتی مادر از اطلاعات مناسب در زمینه تولد فرزند سالم آگاه نیست، باید تیم سلامت به او درباره مضرات افزایش تولد پیش از موعد و سزارین‌های بی‌مورد تذکر داده و او را نسبت به خطرات آن آگاه کرد. به گفته این ماما وقتی در جامعه‌ای برخی از افراد نسبت به بروز مشکلات ناشی از زایمان‌های پیش از موعد ناآگاه هستند، آیا بیمارستانی که مادر را پذیرش می‌کند، نیز از خطرات زایمان پیش از موعد ناآگاه است؟ گلبانی تاکید می‌کند: 20 سال آینده در جامعه شاهد افزایش افراد با ضریب هوشی اندک، عدم تمرکز، مبتلایان به دیابت، بیماران تنفسی و.... هستیم، طبیعتا این افراد توانایی اداره جامعه را ندارند. باید دانست زایمان سزارین یک روش برای نجات جان مادر و نوزاد است، نه یک روش زایمان طبیعی.

سقوط ارزش‌ها با بی‌توجهی به‌سلامت نسل جدید

یک جامعه شناس درباره چرایی افزایش زایمان‌های لاکچری و بی‌توجه به عوارض آن در جامعه می‌گوید:‌ در زایمان‌های به موقع سلامت مادر و نوزاد حفظ می‌شود. این در حالی است که اکثر افراد در جامعه ما به زایمان سر وقت توجه دارند. همچنین در سال‌های اخیر میزان زایمان سزارین به رغم هشدارهای وزارت بهداشت در کشور ما افزایش داشته است. بر اساس آمار جهانی به طور متوسط در دنیا 10 تا 15 درصد زایمان‌ها سزارین است، اما در ایران میزان سزارین در دو دهه اخیر بالای 60 درصد است.

امیر محمود حریرچی می‌افزاید: باید از سوی رسانه‌ها فعالیت‌های مناسب درباره چرایی زایمان سزارین و چرایی لزوم توجه به زایمان طبیعی مطرح شود تا بتوان شیوه مناسب زایمان و زندگی را اطلاع رسانی کرد. به گفته او هم اکنون در کشور میزان زاد و ولد در کشور کاهش یافته است. از سوی دیگر شاهد افزایش بیماری در بین نسل جوان هستیم، طبیعتا هزینه این مساله نیز بر دوش نظام سلامت کشور است. با این تفاسیر انتظار می‌رود که با اقدامات فرهنگی از سوی رسانه‌ها بتوان برای همگان اطلاع‌رسانی کرد. به گفته او برخی از والدین به دلیل یک تاریخ رند تصمیم می‌گیرند، فرزندشان متولد شود.

از سوی دیگر تیم درمان با دلایل پزشکی باید این افراد را از این اقدام غیر کارشناسی منصرف کند، نه اینکه با والدین نا آگاه همراه شود. این جامعه شناس بروز این نوع تصمیمات را سقوط ارزش‌ها و افزایش تظاهر در جامعه(Society) می‌داند و می‌افزاید‌: این اقدام را می‌توان سقوط عواطف در جامعه دانست. پزشکان باید بر اساس قسم نامه پزشکی و مسئولیتی که بر دوش دارند، افراد را از تصمیمات خطرساز منصرف کنند، نه اینکه بدون توجه به صلاح بیمار صرفا اقدامات درمانی را انجام دهند. حریرچی تاکید می‌کند:‌ افزایش تمایل به زندگی لاکچری باعث شده تا یک روز افراد خودرو، ثروت و دارایی خود را به نمایش بگذارند و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش زایمان‌های لاکچری بودیم. سقوط ارزش‌ها وقتی در جامعه غیر قابل تصور می‌شود که افراد با داشتن دانش درباره یک اقدام نادرست باز هم فرد ناآگاه را نسبت به آن قضیه راهنمایی نمی‌کنند. به گفته او این روند به تازگی آغاز نشده است، بلکه برخی از پزشکان متخصص در این زمینه به دور از اخلاق پزشکی این اقدامات را انجام می‌دهند.

باید دانست که در دوره‌های تاریخی مختلف پزشکان زمان زایمان افراد را بر اساس تاریخ مرخصی خود تنظیم می‌کردند. به گفته این جامعه شناس میزان افزایش سزارین در جامعه ایران نشان دهنده نارسایی‌های بعدی در بخش سلامت است. حریرچی درباره تولد و برگزاری جشن‌ها برای کودکان تاکید می‌کند: باید دانست تظاهر و فخر فروشی در تمامی ابعاد زندگی برخی افراد در جامعه رسوخ کرده است. به لحاظ اخلاقی شاهد سقوط هستیم.

در حالی که همین افراد بر سر مسائل مختلف ایده‌های روشنفکری از خود بروز می‌دهند. به باور بنده اگر در قضیه تولد پیش از موعد، پزشک این افراد را تشویق نکند، طبیعتا این اتفاق نمی‌افتد. در حالی که در دو دهه اخیر پزشک افراد را به زایمان سزارین تشویق کرده و این روزها نیز شاهد زایمان‌های لاکچری بودیم. به گفته او در اشکال مختلف نهاد خانواده در جامعه در حال سقوط است و این قضیه به اشکال مختلف خود را نمایش می‌دهد. آرمان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: