کد خبر: ۲۰۶۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۹ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - 2018August 26
نمایندگان مجلس با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ رای مخالف به مسعود کرباسیان رای عدم اعتماد دادند
شفا آنلاین>اجتماعی>استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت و پس از رای گیری کرباسیان، وزیر نماند.

به گزارش شفا آنلاین:در پایان جلسه علنی امروز(یکشنبه) و در بررسی استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و امور دارایی، آراء استیضاح را اعلام شد.

نمایندگان مجلس با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ رای مخالف به مسعود کرباسیان رای عدم اعتماد<distrust> دادند.

موافقان استیضاح وزیر اقتصاد

* حاجی‌دلیگانی: در دوران وزارت کرباسیان قدرت خرید مردم۵۰ درصد کاهش یافته است

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: آقای وزیر اقتصاد در دوران وزارت شما قدرت خرید مردم ۵۰ درصد کاهش یافته و ۹ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور به تاراج رفته و ۵۷ تن طلا و سکه از دست رفته است.

حسینعلی حاجی دلیگانی در موافقت با استیضاح وزیر امور اقتصاد و دارایی بیان کرد: آقای کرباسیان یک سال از زمان رای اعتماد نمایندگان و ارایه برنامه کاری شما با شعار آزادی، امنیت و آرامش و پیشرفت بر اساس ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی به نمایندگان گذشت. بر کارگران و کشاورزان و کسانی که شغل نداشتند و معلمان و رانندگان چه گذشت.

* بهادری: آقای کرباسیان لباس وزارتخانه اقتصاد به تن شما نمی‌آید

نماینده مردم ارومیه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزیر اقتصاد و با بیان این موضوع لباس وزارتخانه اقتصاد به تن کرباسیان نمی‌آید از نمایندگان خواست با رای به استیضاح وضعیت اقتصاد را بهبود بخشند.

سید هادی بهادری در جایگاه موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد گفت: گلایه‌ای از رییس جمهور دارم. شأن وزارت اقتصاد در کابینه به هماهنگ کننده چند اداره تقلیل پیدا کرده است. ما انتظار داشتیم یک اقتصاددان در راس وزارت اقتصاد می‌بود. به بحث تخصص در این باره توجه نشده ما هر جا از متخصص استفاده نکردیم آ<Damage>سیب دیدیم.

*خادمی: روحیه اشرافیگری خاوری همچنان در بدنه مدیران وزارت اقتصاد جاری است

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزارت اقتصاد در زمینه‌ی تنظیم سیاست‌های اقتصادی و مالی گفت: اگر امروز خاوری نیست اما روحیه اشرافیگری او در بدنه مدیران وزارت اقتصاد جاری است.

آیا وضع اقتصادی مردم را نمی‌بینیم و صدای مستضعفان را نمی‌شنویم؟ چه‌طور است که در این اوضاع بد اقتصادی زندگی توده‌های مردم سخت‌تر و زندگی برخی بهتر و شیرین‌تر می‌شود؟

صنعت بانکداری کشور شاخص هایش رو به نابودی است و رقیب بانکهای خصوصی شده اند.

بانکها چه ارتباطی به خرید و پتروشیمی دارند چرا اجازه نمی دهید بخش خصوصی کار کند.

جوانان این کشور بیکار هستند و بانکها چه میکنند؟ ژن های معیوب نه تنها بیمه بلکه بانکداری را به خطر انداختند.

قاچاق در زمان شما بیداد می کند؛ در گمرک پرویزخان چه گذشت که بازرسی پرده از قاچاق سازمان یافته به ارزش 15 تریلیون برداشت. چرا این گمرک شبانه آتش گرفت!

خودروی ۳۵۰ میلیونی با تخفیف ۱۰۰ میلیونی و الباقی وام ۴ درصد در اختیار دختر آقای X!

ابوترابی مخالف استیضاح وزیر اقتصاد:

هر سه فراکسیون مجلس (امید، مستقلان ولایی و نمایندگان ولایی) با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی مخالف هستند.

نظر فراکسیون‌های مجلس بیشتر بر ماندن وزیر اقتصاد و ابقای وی است و معتقد هستند که رئیس‌جمهور باید پاسخگو باشد چرا که رئیس‌جمهور رئیس‌ شورای عالی پول و اعتبار است و بانک مرکزی نیز زیر نظر وزارت اقتصاد نیست.

نماینده موافق استیضاح کرباسیان: اگر توان مدیریت نداشتید خودتان باید استعفا می دادید.

بدری نماینده اردبیل موافق استیضاح کرباسیان: واضح است که بخشی از مشکلات فعلی ناشی از مدیریت بوده است.

جناب وزیر ایجاد شفافیت همه جانبه اقتصادی در اتاق شیشه ای جز برنامه های شما بود و همکاران بنده به این دلیل به شما رای دادند.

در شرایطی که افق پیش رو شرایط سخت تری را نشان می دهد تیم مربوطه ارز را به واردات گوشی موبایل و خودروهای لوکس تخصیص داده است.

اگر توان مدیریت نداشتید خودتان باید استعفا می دادید. کارگاههای تولیدی در آستانه نابودی است.

همچنین صبح امروز جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید برای بررسی استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد برگزار شد و از حاضرین این جلسه 30 نفر با استیضاح مخالفت و 18 نفر با آن موافقت کردند و براین اساس نظر نهایی فراکسیون امید مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد عنوان شد.

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در جلسه استیضاحش در مجلس:

از سفره‌های مردم خبر دارم/ مشکلات اقتصادی به عمر یک قرن را نمی‌توانم در یک سال حل کنم

من هیچ زمانی نگفتم فقط در دایره مسوولیت خود پاسخگو هستم من به عنوان عضوی از دولت پاسخگو هستم. ای کاش کسانی که در موافقت با استیضاح صحبت کردند سوالات را به من قبلا می‌دادند

اگر نبود حوادث ارادی اکنون می‌توانستیم نشانه‌های روند بهبود اقتصاد را در کشور ببینیم

من به عنوان زویر اقتصادی به تک تک نمایندگان حق می‌دهم که نگران مردم باشند. میدانم که سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد. با نهایت صداقت مطالبات ملت را محترم می‌شمارم

قبول میکنم که از ابتدای بهار اقتصاد ما تحت تاثیر اثرات روانی تحریم دچار نوسان شد اما این به معنی آن نیست که اقتصاد کلا ناکارامد شده است.

من واقعا متاسفم که به جای اینکه توان خودم را روی بهبود زندگی مردم بگذارم روی عناد دشمنان می‌گذارم

ریشه تلاطم اقتصادی کشور یک قرن است که گریبان ما را گرفته است. ریشه تلاطم موجود نه صرفا ساختار اقتصادی داخل کشور بلکه متاثر ار بدعهدی نظام سلطه است

انتظار نمی‌توان داشت که در یک سال تمام مسائل تاریخی را حل و فصل کرد

تهدیدهای برون زا هم برای ترکیه پیش آمد نه تهدید شدند به قطع فروش نفت، نه تهدید شدند به محدویت پتروشیمی و نه به بستن سوئیفت اما ما کشور و مردم خوبی داریم.

ای کاش کسانی که در موافقت استیضاح صحبت کردند سوالات را قبلا به من می دادند؛ برخی از موارد را من نداشتم.

اگر حوادث غیر مترقبه نبود اکنون می‌توانستیم نشانه های بهبود اقتصادی را در کشور ملاحظه کنیم.

به نمایندگان حق می دهم که نگران وضعیت موجود باشد؛ می‌دانم سفره‌های مردم با آمارهای اقتصادی مطابقت ندارد.

قبول دارم از ابتدای بهار تحت تاثیر اثرات تحریم و سواستفاده های داخلی دچار مشکل شدیم؛ ریشه تلاطم موجود متاثر از بدعهدی نظام سلطه است

یک سال است مسئولیت وزارت اقتصاد را بر عهده دارم ولی نمی‌توانم مشکلات تاریخی را حل کنم.

کشورهای همسایه مثل ترکیه نه تهدید به محدودیت صادرات شدند و نه غیره ولی آثار مخرب تحریم بر آنها بیشتر بود و ۳۰ درصد ارزش پول ترکیه کاسته شد.

من نیز نگران این سرزمین هستم و تجربه 40 ساله خودم را جمع کرده‌ام. من تیم حرفه‌ای را بر اساس شایستگی انتخاب کرده‌ام شما حتی یک مورد را هم نمی‌توانید پیدا کنید که بر اساس روابط شخصی انتخاب کرده باشم.

من مدیری نتیجه‌گرا و بی‌تعارف هستم. اگر حمات مجلس باشد می‌توان در لوای ثبات مدیریتی کشور را نجات داد. از عملکرد وزارت اقتصاد دفاع می‌کنم.

من متوجه عمق مشکلات مردم هستم. اگر اقدامات ما به خاطر عناد دشمنان به ثمر ننشست پوزش می‌طلبم هرچند عملکرد تمام زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد مطلوب بوده است.

شرایط خطیر است اما الان نست به به گذشته آزموده‌تر شده‌ایم

اگر در جنگ‌های متعارف سپاه و وزارت دفاع مطرحند وزارت اقتصاد در جنگ اقتصادی مطرح است.

اگر از رای اعتماد شما برخوردار شوم با روحیه‌ای مضاعف ادامه خواهم داد و تا پای جان در خدمت کشور هستم.

پزشکیان در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد:

از نظر علمی هیچ سهمیه ای نداشتم و نفر دوم امتحان جراحی قلب در کشور شدم

بنده تا کنون از هیچ مرضی پولی نگرفتم

زندگی خودم و بچه هایم شفاف است، گفته ام تصاویر آن را صداوسیما و فضای مجازی پخش کنند.

بزرگترین اقتصاد دنیا با تمام وجودش آمده در مقابل ما ایستاده است

عربستان را هم که رفتیم اورا جری کردیم و سفارتش را آتش زدیم به میدان آمده است.

آیا ما در این مملکت آرایش جنگی گرفتیم؟

گناه در مجموعه ما است. مملکت برای عده و گروه خاصی نیست

الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد

ما این ملت را به ذلت نشاندیم/ تورم 40 درصد خواهد شد

من برای اینکه در جریان مشکلات مردم قراربگیرم با 250 نفر از مردم دیدار کردم که همه نالان و گریان بودند و من جوابی برایشان نداشتم.

تورم این ملت را بیچاره کرده است. من نمی‌توانم مشکلات مردم را فدای رفاقت 30 ساله کنم.

بسیاری از همکارانم به من گفتند لااقل صحبت نکن. ما وظایف‌مان را در قبال دولت روحانی در سال 92 انجام دادیم و در یک رقابت ناعادلانه و فشرده وی را در پست ریاست جمهوری نشاندیم. در سال 94 ملت مجلسی را انتخاب کردند که مجلس معتدلی است و افسارش مثل مجلس قبل در دست تندروها نیست.

روحانی لحظه به لحظه عقب نشست و یأس بر این ملت نشست. بیاید به دور از نگاه حزبی و جناحی به عملکرد دولت نگاه کنیم.

من از کرباسیان پرسیدم که می‌دانید میانگین تورم در دنیا چقدر است؟ 1.7 درصد. در افغانستان 4 درصد است. آیا تورم 19 درصد برای کشور افتخار است؟ تورمی که پیش‌بینی می‌شود 40 درصد بشود؟

درگیری نماینده شیروان با لاهوتی در صحن علنی/ وکیلی جلوی دهان عزیزی را گرفت

مهرداد لاهوتی نماینده موافق استیضاح کرباسیان هنگام نطق خود خطاب به محمد عزیزی نماینده مردم ابهر که مقابل وزیر ایستاده بود تذکر داد و گفت که وی از مقابل کرباسیان کنار برود که همین امر باعث سوءتفاهم شد؛ عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان که روی صندلی خود نشسته بود شروع به اعتراض کرد که رئیس مجلس به نماینده گفت آقای لاهوتی منظورشان به شما نبود.

اما عبدالرضا عزیزی از صندلی خود برخاست و به جایگاه هیأت رئیسه رفت و به قصد درگیری فیزیکی با مهرداد لاهوتی به سمت او یورش برد که نمایندگان او را دور کردند و گویا الفاظی هم خطاب لاهوتی بیان کرد؛ چراکه وکیلی دهان او را گرفته بود.

در این هنگام لاهوتی به اشتباه گفت که من منظورم عبدالرضا عزیزی بود که در این هنگام بهارستان‌نشینان به این اشتباه لفظی خندیدند.

رئیس مجلس خطاب به نماینده مردم لنگرود گفت: شما هم به گونه‌ای صحبت کنید که ما هم بتوانیم مدیریت کنیم.برترین ها

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: