کد خبر: ۱۸۶۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018February 25
حتماً مکرراً شنیده اید و شاید دیده باشید که بیمار یا همراهان وی، به دلیلی کادر درمانی را مورد اهانت و یا ضرب و شتم قرار داده اند
شفاآنلاین>سلامت>یکی از سوالاتی که مکرراً از طرف جامعه پزشکی مطرح می گردد این است که اگر فرد یا افرادی از کادر درمانی اعم از پزشک، پرستار، داروساز، ماما و .... در حین انجام وظیفه (ارائه خدمات درمانی) مورد اهانت ، فحاشی ، هتک حرمت  و یا ضرب و جرح قرار گیرند آیا قانون از ایشان حمایت می کند؟ و آیا ضمانت اجرای خاصی جهت حمایت از ایشان وجود دارد یا خیر؟ و در چنین مواردی کادر درمانی چه باید بکنند؟

به گزارش شفاآنلاین، حتماً مکرراً شنیده اید و شاید دیده باشید که بیمار یا همراهان وی، به دلیلی کادر درمانی(Healing) را مورد اهانت و یا ضرب و شتم قرار داده اند چنین موردی خصوصاً در زمانی که بیماری در اورژانس یک مرکز درمانی فوت می نماید پیش می آید که اغلب این امر به دلیل عدم پذیرش فوت بیمار از طرف بستگان وی و یا اعتقاد به عدم رسیدگی دلسوزانه از طرف کادر درمانی به بیمارشان بوده است .

 در کتاب قانون مجازات اسلامی در مواد 608 و609 و614 و617 و 618 کتاب تعزیرات  به نوعی به سوالات یاد شده پاسخ شده است که در اینجا به این موارد اشاره نموده و مختصر توضیحی در مورد هر یک از این مواد قانونی داده خواهد شد

ماده  608 کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی:
"توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک .......  به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود"

با توجه به لفظ " از قبیل" که در این ماده بکار رفته است مشخص می گردد که دامنه توهین محدود به فحاشی نیست بلکه می تواند هرگونه رفتاری را نیز که جنبه اهانت داشته باشد در بر گیرد.

لازم به ذکر است که توهین می تواند غیابی نیز باشد و حضور کسی که به وی توهین شده است ، الزامی نیست.

 از طرف دیگر توهین باید نسبت به فرد یا افراد مشخص باشد و توهین به یک شخص حقوقی (Legal)قابل تعقیب نیست پس ذکر جمله آشنای"خراب بشه این بیمارستان"؟!! و ....... عملاً قابل تعقیب نمی باشد از طرف دیگر قانوناً توهین به یک مرکز درمانی توهین به اعضا و کادر آن مرکز محسوب نمی گردد پس این مورد نیزبه جهت  بکار بردن الفاظ توهین آمیزقابل پیگیری قانونی نخواهد بود.
ضمناً باید اشاره نمود که صرف خشونت در گفتار را نمی توان اهانت تلقی نمود

 درگیریهای رخ داده بین بیمار ویا همراهان وی، با کادر درمانی همیشه بصورت لفظی نیستند و متأسفانه مواردی مشاهده شده است که کادر درمانی مورد ضرب و جرح قرار می گیرند در این قسمت به موادی از قانون اشاره می کنیم که به این موارد پرداخته اند.لازم به ذکر است که این قوانین به فرد یا صنف خاصی اختصاص ندارند و لذا کادر درمانی را نیز به صورت عام شامل می شود.
ماده614کتاب تعزیرات: هرکس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد ..... چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد ودر صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می شود

تبصره : در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یکسال حبس محکوم خواهد شد.

لازم به ذکر است که مستفاد از ماده مذکور ضارب یا جارح فقط باید در ایراد ضرب و جرح قصد و تعمد داشته باشد و حصول نتیجه (ایجاد جراحت یا عارضه) شرط تحقق جرم نیست

ماده 617کتاب تعزیرات: هرکس به وسیله چاقو و یا هر اسلحه دیگر....... با کسی گلاویز شود .... به حبس از شش ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

ماده 618کتاب تعزیرات: هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یکسال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

که به ماده اخیر در مواردی که فردی در مطب پزشک  اقدام به هیاهو یا فحاشی می کند، می توان استناد نمود.

در آخر باید به این نکته مهم اشاره کرد که قانونگذار، جامعه پزشکی را نیز مانند سایر افراد در سایه حمایت خود قرار داده است و اگرما مورد تعرض قرار گیریم می توانیم بر اساس قوانین جاری ،اقدام به اقامه دعوی نماییم.

پس قانون از ما حمایت می کند ولی ما از آن بی اطلاعیم
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
زمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
0
0
توهین وپرخاشگری بیمار نسبت به پرسنل چه حکمی دارد آیا امکان پیگیری قضایی دارد
مدیر پایگاه
باسلام
بله می توانید به دادسرا مراجعه کنید
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: