کد خبر: ۱۸۳۹۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶:۱۵ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - 2018February 05
تستوسترون و استروژن، هورمون هایی هستند که توسط بیضه های مرد و تخمدان های زن و به مقدار کم در غدد آدرنال تولید می شوند، حتی قبل از اینکه ذهن شما حقیقت را در مورد تمایل و آرزوی شما ثبت کند، ، سیگنال های عاشقانه خود را نشان می دهند.
شفا آنلاین>اجتماعی>معمولا تصور می شود با نگاه کردن به فرد مورد نظر عاشق می شویم، اما آنچه باعث عاشق شدن می شود، فرایندهای شیمیایی است که در مغز و بدن رخ می دهد که در اینجا به این فرایندهای شیمیایی اشاره می کنیم.


به گزارش شفا آنلاین:این چشم ها یا نگاه شما نیست که باعث می شود عاشق کسی شوید، بلکه عشق مربوط به مواد شیمیایی موجود در مغز و غدد شما می شود.  ترشح هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی باعث ایجاد رضایت شده و ارتباط را در سه مرحله تقویت می کند که در ادامه به تمام این سه مرحله می پردازیم.


1.    شور و اشتیاق
تستوسترون + استروژن

تستوسترون و استروژن، هورمون هایی هستند که توسط بیضه های مرد و تخمدان های زن و به مقدار کم در غدد آدرنال تولید می شوند، حتی قبل از اینکه ذهن شما حقیقت را در مورد تمایل و آرزوی شما ثبت کند، ،  سیگنال های عاشقانه خود را نشان می دهند.


2.    جذب شدن
نوراپی نفرین Norepinephrine

وقتی عاشق می شوید چه اتفاقی در مغز و بدن شما می افتد؟

به پاس غدد آدرنال به خاطر تولید هورمون نوراپی نفرین که باعث ایجاد ضربان قلب می شود؛ این هورمون با آدرنالین در ارتباط است که به افزایش گردش خون کمک می کند و افزایش گردش خون نیز برای برانگیختگی ضروریست.


دوپامین Dopamine

زمانی که شما فرد جنس مخالف خود را می بینید و سعی در برقراری ارتباط دارید، بدن دوپامین را تولید می کند که این انتقال دهنده عصبی باعث افزایش میل و رضایت جنسی می شود. به علاوه دوپامین باعث وابستگی نیز می شود، حسی که باعث می شود دوباره به سمت فرد مورد نظر برگردید.


سروتونین Serotonin

محققان معتقدند زوج های جوان که تازه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند، میزان کمتری از انتقال دهنده عصبی سروتونین را دارند. سروتونین به مقدار قابل توجهی در روده تولید می شود. احتمالا ترشح کمتر این انتقال دهنده عصبی باعث تمرکز شما بر روی فرد مورد نظر می شود.


3.    وابستگی و اتصال
اکسی توسین Oxytocin

مغز این هورمون همدلی یا هورمون عشق را بعد از ارگاسم تولید می کند.تماس پوست با پوست نیز تولید هورمون اکسی توسین را تشدید می کند و به این ترتیب باعث وابستگی بیشتر می شود.

نکته: مدت زمان لازم برای تولید هورمون اکسی توسین در زمان در آغوش گرفتن یک فرد 20 ثانیه است.


وازوپرسین Vasopressin

این هورمون باعث ایجاد تمایل به برقراری ارتباط تنها با یک نفر می شود.این هورمون در ترکیب اکسی توسین و پرولاکتین* Prolactin باعث بروز خستگی بعد از رابطه جنسی در مردان می شود.

* پرولاکتین Prolactin : هورمونی است که از هیپوفیز(غده ای در مغز) ترشح می شود. هورمون پرولاکتین در طی دوران حاملگی و شیردهی افزایش می یابد. پرولاکتین به طور طبیعی در مقادیر کم در مردان و در زنان غیر باردار وجود دارد. نقش اصلی پرولاکتین، در روند شیردهی (تولید شیر پستان) است.میزان پرولاکتین معمولا در طول بارداری و درست پس از زایمان بالا است.سیمرغنظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: