کد خبر: ۱۷۸۹۳۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - ۰۴ دی ۱۳۹۶ - 2017December 25
در ارتفاعات فوق العاده بلند، کوهنوردان، اغلب در معرض ابتلا به یک حالت روانی خاص و نوعی اختلال حواس قرار می‌گیرند که در آن فرد از حالت طبیعی و دنیای واقعی خارج می‌گردد.
       

شفا آنلاین>اجتماعی>سلامت>محققان دریافتند بالارفتن از ارتفاعاتی نظیر کوه هیمالیا می‌تواند منجر به اختلالات روانی، به خصوص روان پریشی، شود. روان پریشی یا سایکوز یک مشکل غیرعادی روانی است که در قالب «از بین رفتن تماس با واقعیت» توصیف می‌شود. افراد مبتلا به روان پریشی دچار تغییر شخصیت و اختلال فکری <Mental disorder>می‌شوند.

به گزارش شفا آنلاین: این اختلال براساس میزان شدتش می‌تواند همراه با رفتارهای غیرعادی یا عجیب و غریب و همچنین مشکل در تعامل اجتماعی و اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره باشد. یک تیم تحقیق از ایتالیا و اتریش موفق به کشف این عارضه موسوم به «سایکوز در ارتفاعات بالا» شدند.

دکتر هرمان بروگر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «در ارتفاعات فوق العاده بلند، کوهنوردان، اغلب در معرض ابتلا به یک حالت روانی خاص و نوعی اختلال حواس قرار می‌گیرند که در آن فرد از حالت طبیعی و دنیای واقعی خارج می‌گردد.» به گفته وی، «در این حالت، علائم اختلالات روانی شامل توهم، تجسم‌های غیر واقعی و افکار بیهوده هستند. به طور مثال، زمانی که دکتر جرمی ویندزر متخصص بیهوشی و کوهنورد معروف، در سال ۲۰۰۸، از قله اورست صعود کرد، دستخوش تجربه‌ای اینچنینی و عجیب در کوهنوردی خویش گردید.»
او اذعان نمود: «زمانیکه تنها و در ارتفاع بیش از ۸.۲ کیلومتری هیمالیا بودم، گرفتار حالت هذیانی شدیدی شدم و در تمام مدت روز، مردی به نام جیمی، برای مدت طولانی من را همراهی می‌کرد و با سخنان دلگرم کننده‌اش به من امید می‌داد و پس از آن، بدون اینکه هیچ ردی از خود باقی بگذارد، ناپدید گردید.» به طور کلی پزشکان تصور می‌کنند که این اختلال‌ها و داستان‌های روان پریش گونه علائمی مانند سردردهای شدید، سرگیجه و اختلال حواس و ناپایداری تعادلی را به همراه داشته باشند. در واقع اینگونه بیماری‌های ارتفاعی، ناشی از کمبود اکسیژن بوده و معمولا در ارتفاعات بالا بروز کرده و می‌تواند باعث ایجاد مایعی کشنده در ریه‌ها یا مغز گردد. محققان در مطالعات جدید خود و با استفاده از تجزیه و تحلیل ۸۳ داستان و اختلال روانی در ارتفاعات مختلف، به نتایج جدیدی در این خصوص و پدیده روانی با نام «سایکوز در ارتفاعات بالا» دست یافتند. آن‌ها لیستی از علایم روان پریشی، مانند شنیدن صداهای گوناگون را در ارتفاعات مختلف تهیه نمودند، اما این علایم بطور واضح به هیچ یک از علائم فیزیکی مربوط به بیماری ارتفاع و یا بیماری‌های روانی مشابه مرتبط نبودند و در واقع، افرادی که دچار این حالات غیرعادی می‌گردند، کاملا سالم بوده و هیچگونه استعدادی در ابتلاء به بیماری‌های روانی نداشتند.
محققان بر این باورند که به احتمال زیاد، این پدیده و اختلال روانی، در ارتفاع بیش از ۲۲،۹۶۵ پا و معادل با ۷۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رخ خواهد داد. آن‌ها هنوز مطمئن نیستند که بطور قطع چه چیزی ممکن است باعث بروز چنین اختلالاتی گردد و در واقع، شاید کمبود اکسیژن یا مراحل اولیه تورم در مناطق خاصی از مغز علت بروز این اختلال باشد. با این حال، این سندرم، به وضوح خطر مشخصی را نمایش می‌دهد و در واقع، حتی کوچکترین اشتباه در ارتفاعات زیاد می‌تواند مرگبار باشد. مهم است که کوهنوردان از این خطر آگاهی داشته باشند و باید بدانند که این توهم‌ها واقعی نبوده و این حالات ناپایدار برگشت پذیر هستند. دانشمندان در تحقیقات جدید خود، با قرار دادن داوطلبان در اتاق‌هایی با شرایط اکسیژن کم و فشار هوای پایین، به دنبال شبیه سازی این پدیده و مقایسه آن با حالت طبیعی و شرایط قرارگیری در ارتفاعات بالا هستند.سپید
Reutersنظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: