کد خبر: ۱۴۹۲۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - 2017April 19
طبق معمول و روند سال‌های گذشته حوزه پیوند عضو در کشور به خوبی در حال توسعه است. به طوریکه در اواخر سال گذشته تعداد پیوند عضو در کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت

شفا آنلاین>سلامت>رییس مرکز مدیریت(Management) پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه در اواخر سال گذشته تعداد پیوند عضو در کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت، گفت: این تعداد پیوند انجام شده، بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور در بر داشته است.

به گزارش شفا آنلاین، دکتر سیدمحمد کاظمینی در رابطه با عملکرد حوزه پیوند عضو کشور در سال ۹۵، گفت: طبق معمول و روند سال‌های گذشته حوزه پیوند عضو در کشور به خوبی در حال توسعه است. به طوریکه در اواخر سال گذشته تعداد پیوند عضو در کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت. یعنی حدود۵۰ هزار و ۵۹۷ در سال گذشته پیوند عضو انجام دادند.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه در کشور انجام می‌شود، گفت: سال گذشته ۸۰۲ مورد پیوند کبد، ۱۱۹مورد پیوند قلب، ۳۰ مورد پیوند پانکراس و چندین مورد پیوند روده و ریه و همینطور ۱۰۴۰ مورد پیوند مغز استخوان(bone marrow) در کشور انجام شده که کلیه این آمارها خوب و چشمگیرند.

کاظمینی با بیان اینکه ۵۷ درصد از موارد پیوند کلیه از اهداکنندگان مرگ مغزی انجام شده است، ادامه داد: یعنی بیش از نیمی از این بیماران از این اهداکنندگان کلیه دریافت کردند که این موضوع بسیار جالب است و این میزان رشد اهدای عضو افراد مرگ مغزی در منطقه بی‌نظیر است. زیرا  در گذشته، ما از اهداکنندگان زنده کلیه می‌گرفتیم.

وی به توانایی تیم‌های پیوند کشور برای کمک و آموزش به کشورهای همسایه اشاره و اظهار کرد: کادر درمانی ما در سال گذشته از مشهد به افغانستان رفتند و ۴۷ مورد پیوند کلیه در آنجا انجام دادند. همچنین ۲۰ مورد هم پیوند کبد توسط تیم پزشکی و درمانی شیراز در کشورهای پاکستان و تاجیکستان انجام شد. باید توجه کرد که دانشگاه علوم پزشکی شیراز وضعیت بسیار خوبی برای پیوند کبد دارد که در دنیا به علت تعداد پیوندهایی که انجام می‌دهد، ممتاز است. دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان امام خمینی (ره) نیز در سال ۹۵۶ رشد خوبی در حوزه پیوند عضو داشته‌اند.

رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه این تعداد پیوند انجام شده، بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور در بر داشته است، گفت: چراکه در دنیا عمل پیوند، پیچیده و گران است. درحالیکه در ایران حتی به صورت رایگان هم انجام می شود.

بیمه‌ها باز هم "پیوند" را همراهی نکردند

کاظمینی با اشاره به مصوبه سال گذشته هیئت دولت مبنی بر اینکه بیمه ها باید در زمینه پیوند را همراهی کنند، گفت: متاسفانه سازمان های بیمه گر در این زمینه با ما همکاری نکردند و خود وزارت بهداشت با منابعی که در اختیار داشت پیوند را برای بیماران به صورت رایگان انجام داد که امیدواریم  امسال هم این همراهی انجام شود.

۹۳ مورد پیوند عضو در نوروز ۹۶

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۴۵ بخش پیوند عضو(Transplant) و ۲۵ واحد فراهم آوری عضو پیوندی در کشور وجود دارد. نکته جالب توجه این است که در تعطیلات نوروزی امسال، ۹۳ مورد پیوند عضو داشتیم که نشان از آمادگی تیم ها و کادر درمان پیوند دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت درمان وزارت بهداشت، کاظمینی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ بخش پیوند مغز استخوان در کشور داریم، ادامه داد: از طرفی سالانه بیش از ۶ هزار پیوند قرنیه انجام می شود و تعداد بسیار زیادی پیوند نسوج از جمله دریچه قلب، پوست، غضروف و استخوان در سال انجام می شود. در عین حال به زودی هم بیمارستان پیوندی در شیراز افتتاح می‌شود که گرایش عمده‌اش پیوند اعضا است.

رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت در تشریح اقدامات دولت یازدهم در رابطه با پیوند اعضا، گفت: از نظر ساختاری تشکیل شورای عالی پیوند و مرکز مدیریت پیوند اعضا ایجاد شد و همچنین تلاش‌هایی در راستای بیمه و رایگان شدن پیوند عضو صورت گرفت.

کاظمینی با اعلام رضایت نسبت به فراهم آوری عضو از مبتلایان مرگ مغزی، گفت: مردم در این زمینه به خوبی با تیم‌های پیوند همکاری کردند و رضایت دادند تا عضو بیمار مرگ مغزی‌شان برداشته شود. بر این اساس میزان رضایت‌دهی خانواده‌ها برای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی، بسیار بالا رفته است و  امیدوارم این مسیر همچنان ادامه داشته و همکاری مردم کماکان در این زمینه ادامه یابد.

برچسب ها: پیون عضو ، بهداشت ، سلامت
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: