کد خبر: ۱۱۵۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۰ - ۲۲ تير ۱۳۹۵ - 2016July 12
شفا آنلاین>روانشناسی>محققان استرالیایی در یک مطالعه گسترده دریافتند که احساس تنهایی به مشکلات روانی همچون افسردگی، اضطراب اجتماعی و پارانویا (بدگمانی بیمارگونه)‌ می‌انجامد.
  به گزارش شفا آنلاین،محققان با پیگیری وضعیت بیش از یک هزار نفر در یک دوره شش‌ماهه، همچنین دریافتند افرادی که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برند با احتمال بیشتری در آینده تنهایی را تجربه خواهند کرد. البته باید یادآور شد که این همبستگی یافت‌شده معادل وجود رابطه علی و معلولی نیست و در واقع عوامل دیگری ممکن است دراین‌ارتباط دخیل باشند، اما محققان امیدوارند که با مطالعه و بررسی بیشتر بتوانند چگونگی درهم‌آمیختگی برخی مشکلات روانی با تنهایی را دریابند. 

       میشل لیم محقق اصلی از دانشگاه تکنولوژی سوینبرن در ملبورن استرالیا معتقد می‌گوید: « اگرچه تصور می‌شود که افسردگی و تنهایی دو روی یک سکه هستند اما به واقع از لحاظ روان‌شناسی متمایز از یکدیگر هستند؛ تنهایی به روابط مربوط می‌شود و افسردگی مسائل کلی‌تر سلامت روان را در بر می‌گیرد.» محققان دریافتند احساس تنهایی لزوما مربوط به مقدار زمانی که یک نفر با دیگران یا در ‌تنهایی صرف می‌کند، ارتباط ندارد بلکه تنهایی بیشتر از آنکه به کمیت مربوط باشد، به کیفیت روابط مربوط است. این محققان 1010 نفر را از بین گروه‌های سنی 18 الی 87 سال انتخاب کردند و با استفاده از سه نظرسنجی تغییرات سلامتی روان آن‌ها را طی شش ماه اندازه گرفتند. محققان پس از تعدیل نتایج بر اساس مشکلات بهداشتی روانی قبلی فرد و سایر ویژگی‌ها دریافتند که اگرچه تنهایی می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات روانی فرد را افزایش دهد اما به نظر نمی‌رسد خود این مشکلات به‌طورمعمول موجب افزایش خطر تنهایی شوند. درواقع تنها اضطراب اجتماعی خطر ابتلا به‌تنهایی فرد را افزایش می‌دهد و ابتلا به بیماری افسردگی و پارانویا احتمال احساس تنهایی فرد در آینده را بالا نمی‌برند.
Sciencealert
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: