کد خبر: ۶۷۰۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶:۱۵ - ۰۴ تير ۱۳۹۴ - 2015June 25
شفا آنلاین>سلامت>چند روز پیش سروصدای تفکیک جنسیتی در یکی از سازمان‌ها به گوش رسید. در خبرها آمد که نرگس آبروانی –معاون صدای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی- اخیرا بخش‌نامه‌ای را مبنی بر آغاز طرح تفکیک جنسیتی به مدیران شبکه‌های صدا ابلاغ کرد.
به گزارش شفا آنلاین، در این خبرها گفته شده بود با توجه به این ابلاغیه مسئولین برخی از شبکه‌های رادیویی کار خود را آغاز کرده و اتاق‌های زن و مرد را از یکدیگر تفکیک کرده‌اند. چیزی از این خبر نگذشت که صدا وسیما این تفکیک جنسیتی  را تکذیب کرد و مدیر روابط عمومی رادیو گفت: مگر صدا و سیما مدرسه است که در آن تفکیک جنسیتی شود. 

 تفکیک جنسیتی سال‌هاست که بدل به موضوعی برای بحث و مناقشه شده است. هر از چندگاهی خبر از اجرایی‌شدن این طرح در یکی از سازمان‌ها داده می‌شود. ارتقای راندمان کارمندان و امنیت روانی دلیلی است که مسئولین در جهت اجرای طرح تفکیک جنسیتی برمی‌شمارند. 

از ابتدای مطرح‌شدن تفکیک جنسیت به صورت جدی در دولت قبل، مخالفان و موافقان آن تاکنون حرف‌های زیادی زده‌اند. برخی اجرای این طرح را، اقدامی در جهت حفظ ارزش‌های اسلامی و جلوگیری از فساد می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را یک طرح شکست‌خورده و تقویت‌کننده آسیب‌های اجتماعی برمی‌شمارند.

از مخالفان تا موافقان
سال گذشته مرضیه وحید دستجردی –وزیر بهداشت در دولت دهم- به شکست‌خورده بودن طرح تفکیک جنسیتی اشاره کرده و در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود اجرای طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان شهید بهشتی قم برای اولین‌بار انجام شد و به صورتی جدی شکست خورد. 

این طرح اما در میان دیگر مسئولان نیز مخالفان زیاده دارد. شهین‌دخت مولاوردی –معاون رئیس‌جمهور در اموز زنان و خانواده- نیز چندی‌پیش ضمن ابراز مخالف دولت با تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها و ادارات گفته است جدایی زنان از مردان، ناکارآمد، غیر اصولی و ناعادلانه است، چراکه نقش زنان در توسعه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این قشر در فرصت‌های پیش روی صنعت به عنوان ذی‌نفعان و فعالان عرصه توسعه و پیشرفت غیرقابل اجتناب است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگویی مخالفت خود را نسبت به تفکیک جنسیتی ابراز کرده و در این‌باره می‌گوید طرح تفکیک جنسیتی در ادارات موفقیت‌آمیز نیست. در مسائل جنسیتی موضوع اصلی رعایت حدود شرعی و اسلامی است که تفکیک جنسیتی نمی‌تواند موفقیتی در این زمینه داشته باشد. 

تاثیر منفی تفکیک جنسیتی نیز از مسائلی است که برخی بر آن تاکید دارند. محمود گلزاری –معاون وزارت ورزش و جوانان- چند وقت پیش از اثرات منفی تفکیک جنسیتی بر روی ازدواج سخن گفته بود. 

همه این‌ها درحالی است که در آن سوی ماجرا موافقان سفت و سخت اجرای طرح تفکیک جنسیتی از اهمیت جدایی زن و مرد سخن می‌گویند. چندی پیش غلامعلی حداد عادل گفت: "من با تفکیک جنسیتی موافقم و باید ادامه یابد و معتقدم همان‌طور که بعد از انقلاب در اتوبوس‌ها تفکیک جنسیتی انجام دادیم می‌توانیم در جاهای دیگر این تفکیک را انجام دهیم. ما در ابتدای انقلاب پس از اینکه این اقدام را در اتوبوس انجام داده‌ایم مشاهده کردیم که درک این موضوع برای مردم سخت بود ولی امروز این اتفاق عادی شده است و حتی بدحجاب‌ها نیز هیچ مشکلی با این قضیه ندارند". وی همچنین گفته تا زمانی که اختلاط زن و مرد نیاز نباشد، باید تفکیک صورت بگیرد.

کدام پژوهش به "تفکیک جنسیتی" پرداخته است؟
با وجود اختلافات درباره اجرا و یا عدم اجرای این طرح، می‌توان این پرسش را مطرح کرد که آیا تا کنون پژوهش مشخصی درباره آن صورت گرفته یا خیر و آیا موافقان و مخالفان آن براساس کدام داده علمی به‌دست آمده درباره اجرا یا عدم اجرای چنین طرحی سخن می‌گویند؟

دکتر افسر افشارنادری –جامعه‌شناس، استاد دانشگاه و عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران-  در پاسخ به این سئوال که چرا تا کنون پژوهش مشخصی درباره طرح تفکیک جنسیتی نشده است گفت: پژوهش‌هایی در این‌باره انجام شده، اما نتایج آن بیان نشده است. به طور کلی نیز در اجرای تفکیک جنسیتی ما نیازمند پژوهش نیستیم، چراکه منشاء بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی را باید در تفکیک جنسیتی دید. نظام طبیعی و اجتماعی به صورتی است که زن و مرد باید در کنار یکدیگر زندگی و کار کنند، چرا که در غیر اینصورت عدم شناخت از دوطرف پیش آمده و این امر منجر خواهد شد که بسیاری از مشکلات شکل بگیرند.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من حتی اگر در این زمینه پژوهش‌های مشخص و دقیقی نیز انجام شود، نتایج آن‌ها چندان مورد توجه نبوده، چراکه هدف بسیاری حل مشکل نیست، بلکه صرفا اعمال ایده‌ها و نظرات شخصی است. 

تاثیر تفکیک جنسیتی بر طلاق و ازدواج
افشارنادری همچنین به توجیه برخی افراد درباره لزوم تفکیک جنسیتی پرداخته و در این‌باره گفت: طلاق ریشه در عوامل و دلایل مختلف دیگری دارد. افزایش آمار طلاق حتی به اندازه یک درصد ارتباطی به همکاری و در کنار هم بودن زن و مرد ندارد. اتفاقا با دیدگاهی برعکس باید گفت که این تفکیک جنسیتی است که بر کاهش ازدواج و افزایش طلاق اثرگذار است، چرا که امکان شناخت درست دو جنس از یکدیگر را خواهد گرفت.

تفکیک جنسیتی آب در هاون کوبیدن است
کارشناسان معتقدند که سیستم‌های اجتماعی را به هیچ‌وجه نمی‌توان به گذشته بازگرداند. امان‌الله قرایی‌مقدم –جامعه‌شناس و استاد دانشگاه- با تاکید بر این امر و در  از بی‌ثمری طرح تفکیک جنسیتی سخن گفته و اظهار کرد: بیش از 70 سال از زمانی که زنان و مردان در کنار یکدیگر به دانشگاه‌ها و محیط‌های کار رفتند می‌گذرد. پس از انقلاب نیز همین روال ادامه داشت، اما چرا باید افرادی تلاش کنند تا این سیستم را به عقب بازگردانند؟ محافظه‌کارها و افرادی با دیدگاهی سنتی در فکر آن هستند که شاید بتوانند سیستم اجتماعی را به گذشته بازگردانند، اما در عمل هیچ‌گاه و در هیچ‌کجای دنیا چنین اتفاقی رخ نداده و نخواهد داد. 

این جامعه‌شناس در ادامه گفت: با وجود اینکه زمان اجتماعی برگشت‌ناپذیر است، اما در جامعه ما برخی در حال تلاش برای تغییر سیستم اجتماعی به عقب هستند. آن‌ها این را در نظر نمی‌گیرند که افکار مردم دیگر به سمت تفکیک جنسیتی متمایل نخواهد شد و تلاش برای تفکیک جنسی آب در هاون کوبیدن است. جامعه ایران پذیرای تفکیک جنسیتی نیست، چرا که در طول تاریخ نیز چنین نبوده است. مگر در استان‌های ما، مانند مازندران، کردستان و... زن و مرد در کنار یکدیگر کار نکرده و نمی‌کنند؟ پس چرا باید حال بخواهیم در محیط‌های کار آن‌ها را از یکدیگر جدا کنیم؟

قرایی‌مقدم با اشاره به فواید در کنار هم بودن زنان و مردان تصریح کرد: کنار هم بودن زن و مرد علاوه بر اینکه می‌تواند عامل موثری بر ازدواج‌ها باشد، به بالارفتن شوق و علاقه به کار نیز کمک می‌کند.

این استاد دانشگاه در انتها تصریح کرد: در نهایت باید از مسئولین مربوطه پرسید که به فرض که تمام ادارات و دانشگاه‌ها با تفکیک جنسیتی روبرو شدند، پس از آن شبکه‌های اجتماعی، پاتوق‌ها، خیابان‌ها و... را چه خواهید کرد؟

فرارو
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: