کد خبر: ۴۸۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۵ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۳ - 2015January 23
شفا آنلاين-عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا گفت: فریز اسپرم‌ها در افراد مبتلا به نارسایی کلیه موجب حفظ باروری می‌شود.

به گزارش شفا آنلاين،به نقل از مرکز درمان ناباوری ابن سینا سید محمد کاظمینی، با تاکید بر اینکه تمامی اقداماتی که برای حفظ سلامتی انجام می‌شود در جهت حفظ باروری نیز است، گفت: این دو می‌توانند بسیار به یکدیگر نزدیک باشند، مثلا در مردی که دچار تب بالا و طولانی مدت می‌شود این امکان وجود دارد که بدن وی در ساختن اسپرم دچار مشکل شود، همچنین در ازدواج زوجین در سنین بالا یا تأخیر در اقدام به بارداری زوجین و نیز درمان برخی بیماری‌ها، مانند سرطان باروری افراد در معرض آسیب قرار گرفته بنابراین در تمام این موارد نیازمند حفظ باروری هستیم که این مهم از اهمیت بسیاری برخوردار است.


عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، درباره علل و عواملی که ممکن است باروری مردان را در معرض خطر قرار دهد، اظهار داشت: جنس مذکر قبل از تولد تا دوران بارداری و رشد در رحم ممکن است دچار مشکلاتی شود، ممکن است هنگام تولد، بیضه‌های پسران در جای خود قرار نداشته باشد و چنانچه توسط ماما یا متخصص از ناحیه بیضه‌ها مورد بررسی و معاینه قرار گیرد و این مسأله تشخیص داده شود تا قبل از یک سالگی به وسیله انجام یک عمل جراحی می‌توان این مشکل را برطرف کرده و از آسیب به بیضه‌ها در سال‌های آینده جلوگیری کرد.

وی افزود: علاوه بر این هنگام بلوغ هر ضایعه‌ای مانند التهاب بیضه‌ها یا درد ناگهانی، پیچ خوردگی‌های آنها یا در صورت عفونت باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرند، پس از بلوغ نیز ممکن است بیماریها و مشکلاتی مانند واریکوسل برای مردان ایجاد شود که اگر بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد نیاز به درمان دارد.

این اورولوژیست ادامه داد: به طور مثال اگر مردی به بیماری نارسایی کلیه مبتلا شود و کیفیت اسپرم‌های وی در حال کاهش باشد می‌توان اسپرم‌های او را جهت حفظ باروری فریز کرده تا اگر بیماری او توسعه پیدا کرد، بتوان در جهت باروری وی از آن استفاده کرد.

 محمد رضا صادقی، جنین شناس و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، نیز با اشاره به اینکه وقتی فردی را مستعد حفظ باروری می‌دانیم به معنای آن است که عاملی، باروری این فرد را تهدید می کند و به آن آسیب می‌رساند، گفت: انجام آنالیز اسپرم، اولین راه برای تشخیص خطر باروری افراد بالغ است.

وی افزود: متخصصان و اورولوژیست پس از مراجعه بیمار، درخواست آنالیز اسپرم می‌دهند و بر اساس پارامترهای اسپرم است که تشخیص داده می‌شود که آیا این فرد به حفظ باروری نیاز دارد یا می‌تواند باروری طبیعی داشته باشد یا خیر.

این جنین شناس در ادامه با تاکید بر اینکه ممکن است زوجی با علت ناباروری به پزشک مراجعه کنند اما علت ناباروری مردانه نباشد، اظهار داشت: وظیفه اسپرم این است که کروموزوم‌ها و ژنوم پدر را به نسل بعد منتقل کند به همین علت است که بسیار اهمیت دارد و امروزه که تکنولوژی‌ها به کمک انسان آمده است، می‌توانیم حتی وقتی اسپرم فرد مشکل دارد، اسپرم بهتر و اصلح تر را انتخاب کنیم به گونه‌ای که سبب باروری تخمک و تشکیل جنین شود.

 صادقی با بر شمردن ویژگی‌های اسپرم سالم تصریح کرد: اولین نکته، تعداد اسپرم است و دومین و مهم‌ترین ویژگی یک اسپرم خوب، شکل آن است که توسط عوامل آسیب‌رسان موجود در محیط، تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است آسیب ببیند.

وی افزود: بر اساس آخرین استانداردهای بهداشت جهانی، اگر در فردی تنها 4 درصد اسپرم ها، دارای شکل نرمال باشد، این فرد به راحتی احتمال باروری به صورت طبیعی دارد.

 این جنین‌شناس با بیان اینکه پیشنهاد روش‌های حفظ باروری بسته به شرایط زوج است گفت: به کارگیری روش‌های حفظ باروری در زوجی که ازدواج کرده‌اند یا در فردی که ازدواج نکرده متفاوت است و بسته به شرایط آنها و با توجه به مشاوره‌ای که صورت می‌گیرد، روش مناسب انتخاب می‌شود که به صورت دریافت بافت بیضه و انجماد آن، انجماد اسپرم، فریز تخمک یا انجماد جنین در افراد انجام می‌شود.

 راحله‌السادات توکلی، فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: بیشترین بیماری‌هایی که بر روی باروری مردان تاثیر می‌گذارند، تومورهایی هستند که بیضه را درگیر می‌کنند به گونه‌ای که مطالعات نشان داده است بین 50 تا 65 درصد افرادی که تومور بیضه دارند با کاهش تعداد اسپرم‌ها از همان ابتدا مواجه خواهند بود و برخی بدخیمی‌ها و سرطان‌ها نیز به مجاری که حرکت و انتقال اسپرم را عهده دار هستند هجوم می‌آورند و گاهی اوقات، درمان‌های سرطان هستند که ممکن است سبب آسیب افراد و ایجاد ناباروری در آنها شود.

وی تصریح کرد: اولین کاری که در جهت حفظ باروری افراد بیمار و مبتلا به سرطان به ویژه در مردان باید انجام شود، ذخیره اسپرم و انجماد آن در فاصله تشخیص بیماری تا شروع درمان است.

 جهت آشنایی زوجین با تغذیه و نقش آن در درمان ناباروری و غیره، برنامه‌ای با عنوان «پایان ناباروری» با همکاری مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، شنبه 4 بهمن سال جاری ساعت 19 از شبکه چهار پخش می‌شود.

افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروری، حفظ باروری و بررسی مشکلات پیش روی درمان در کشور، اعم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی درمان و باورهای غلط در درمان ناباروری جزو مهم‌ترین اهداف مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا است.

فارس
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: