کد خبر: ۳۳۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۵ - ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - 2023September 27
طبق تعهد محضری متقاضیان نهضت ملی مسکن، واریز بموقع آورده نقدی الزامی است؛ در غیراین صورت از پروژه حذف می‌شوند
شفا آنلاین>اقتصادی>متولیان نهضت ملی مسکن برای وصول مطالبات از متقاضیان بدقول، پیامک اخطار فرستاده‌اند و ازآنجا ‌که این پیامک طبق تعهدنامه محضری متقاضیان ارسال شده، بهتر است جدی گرفته شود.
 به گزارش شفا آنلاین: نهضت ملی مسکن برخلاف طرح مسکن مهر براساس فرمول هزینه نهایی ساخت اجرا شده است و متقاضیان این طرح در زمان تشکیل پرونده، رسماً توانایی مالی مشارکت در نهضت خانه‌سازی را تأیید کرده و متعهد شده‌اند که درصورت عدم‌واریز آورده، از پروژه حذف شوند.

ماجرای پیامک 240میلیون تومانی
ارسال پیامک واریز آورده نقدی 240میلیون تومانی در روزهای اخیر، برخی از متقاضیان نهضت ملی مسکن در تهران را غافلگیر کرده است. درحالی‌که از ابتدا بنا بود آورده نقدی در هر نوبت حدود 40میلیون تومان و در فواصل چندماهه واریز شود. این مسئله گرچه ظاهراً برخلاف رسم و رسوم نهضت ملی مسکن بود، اما پیگیری‌های همشهری از متولی اصلی نهضت ملی مسکن در تهران، حاکی از این بود که این پیامک به‌دلیل پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها و انباشت تعهدات متقاضی ارسال شده و شامل حال همه متقاضیان نهضت ملی مسکن نبوده است. حسین جنتی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به همشهری گفت: متقاضیان شهرهای رباط کریم و اسلامشهر با توجه به پیشرفت ۸۰ تا ۸۵ درصدی پروژه باید تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان و بعضی از متقاضیان تا سقف ۲۸۰ میلیون تومان سهم خود از پرداختی‌ها را پر کنند و کسانی که این میزان را در حدود 2 سال گذشته پرداخت نکرده‌اند، برای جبران کسری، پیامک دریافت کرده‌اند. به‌گفته او، متقاضیانی که در 2 سال گذشته طبق برنامه، آورده نقدی خود را واریز کرده‌اند، حتی اگر پیامک 240یا 280میلیون تومان برای آنها ارسال شده باشد، باید مبالغ کمتری بپردازند.

چرا با این عجله؟
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، دلیل تعجیل در وصول باقیمانده آورده نقدی پروژه‌های نهضت ملی مسکن در اسلامشهر و رباط کریم را پیشرفت فیزیکی بالای این پروژه‌ها اعلام می‌کند، اما دلیل اصلی این تعجیل، برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها در دهه فجر امسال است. در حقیقت، این پروژه‌ها از مرحله سفت‌کاری عبور کرده و در حال نازک‌کاری داخلی است که حتی با تغییرات آب و هوایی نیز متوقف نمی‌شود و کار با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. جنتی می‌گوید: با توجه به اینکه کار به داخل واحدها رسیده و در مرحله نازک‌کاری است، اجراکنندگان پروژه‌ها پرکارتر هستند و بالطبع، فاصله واریزی آورده متقاضیان نیز نسبت به مراحل قبلی کمتر است. به‌گفته او، در ماه‌های زمستان که کار پروژه‌ها کمتر پیش می‌رود، ممکن است هیچ پیامکی برای واریز آورده ارسال نشود چراکه طبق قرارداد اولیه، این پیامک‌ها و همچنین تزریق تسهیلات بانکی، براساس پیشرفت پروژه، تأیید بانک و تأیید ناظر راه و شهرسازی است.

دهک‌های فقیر نگران نباشند
در طرح نهضت ملی مسکن، نحوه واریز آورده نقدی و همچنین سود تسهیلات بانکی دهک‌های کم‌درآمد و خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، متفاوت از متقاضیان عادی است، اما پروژه‌های این خانوارها نیز دقیقاً در فرایندی مشابه با فرایند سایر متقاضیان احداث می‌شود. بر همین اساس، در جریان ارسال پیامک آورده نقدی، برای این خانوارها نیز چنین پیامکی ارسال شده است، اما مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران می‌گوید: این خانوارها اصلاً نگران نباشند چراکه کارهای آنها براساس توافق و اعلام این دو نهاد حمایتی انجام می‌شود.
تسویه‌حساب بعد از انتخاب واحد
به گزارش همشهری، نهضت ملی مسکن براساس هزینه واقعی ساخت، اجرا می‌شود و تغییرات احتمالی هزینه‌ها نباید از جیب سازنده یا دولت پرداخت شود؛ هرچند در این طرح، حمایت‌های دولتی نیز از محل حذف قیمت زمین، ارزان‌سازی زنجیره تأمین نهاده‌های ساختمانی و کاهش نرخ سود تسهیلات از 23به 18درصد، شامل حال متقاضیان می‌شود. این در حالی است که در طرح مسکن مهر، چنین فرایندی طی نشده بود و همین مسئله باعث شد پرونده تعداد قابل‌توجهی از واحدهای مسکن مهر به‌مدت 2 دهه باز بماند و تکمیل و تحویل آنها از دولت‌های نهم و دهم تا دولت سیزدهم طول بکشد. در نهضت ملی مسکن اما، از ابتدا اعلام شده که متقاضی باید از محل آورده نقدی و تسهیلات بانکی، کل هزینه ساخت را جبران کند تا راه بر تکرار چنین اتفاقاتی بسته شود. در شرایط فعلی نیز، پیامک واریز آورده نقدی 240میلیون تومانی براساس پیشرفت پروژه‌ها ارسال شده و قرار است در یک‌ماه آینده به متقاضیان فرمت قراردادهای واگذاری داده می‌شود که براساس آن باید متراژ واحدهای خود را که ۵۵ متر، ۶۵ متر، ۷۵ متر، ۸۵ متر و ۹۰ متر است انتخاب کرده و مابقی آورده خود را براساس متراژ انتخابی واریز کنند. مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، می‌گوید: برخی‌ها که واحد ۵۵ متری را درخواست می‌کنند با همین آورده نقدی، قرارداد نهایی خود را امضا می‌کنند و واریزی دیگری نخواهند داشت؛ اما در مورد بقیه که متقاضی متراژهای بالاتر هستند براساس متراژ باید آورده بیشتری واریز کنند./همشهری
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: