کد خبر: ۳۲۶۴۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - 2023June 05
آمریکایی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که بازگشت به برجام و استمرار پایبندی به آن، در صورت تحقق برجا‌م‌پلاس و برجام غیر هسته‌ای امکان‌پذیر خواهد بود
شفا آنلاین>سلامت>هنوز هیچ نشانه متقنی از تمایل دولت آمریکا برای بازگشت به برجام دیده نمی‌شود. حتی خبری که منتشر شد و حکایت از آن داشت که آمریکا برای توافق موقت هسته‌ ای با ایران اعلام آمادگی کرده است، تحول قابل توجهی به شمار نمی‌آید.

 به گزارش شفا آنلاین:آمریکایی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که بازگشت به برجام و استمرار پایبندی به آن، در صورت تحقق برجا‌م‌ پلاس و برجام غیر هسته‌ ای امکان‌پذیر خواهد بود؛ یعنی تغییر در متن برجام و توافقات بر سر موضوعات دفاعی ایران، حضور منطقه‌ای ایران و نحوه همکاری ایران با روسیه.

هنوز هیچ نشانه متقنی از تمایل دولت آمریکا برای بازگشت به برجام دیده نمی‌شود. حتی خبری که منتشر شد و حکایت از آن داشت که آمریکا برای توافق موقت هسته‌ای با ایران اعلام آمادگی کرده است، تحول قابل توجهی به شمار نمی‌آید. دولت کنونی آمریکا تقریبا به اندازه دولت قبلی این کشور خواهان دریافت امتیازات قابل توجه از ایران برای بازگشت به برجام است.

هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها بر سر این که «ایران یک کشور خطرناک است» و «باید ایران مهار شود» و «آمریکا باید جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را بگیرد» اتفاق نظر دارند.

به هر حال، فارغ از اختلاف تاکتیک جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ ها بر سر نحوه مذاکره با تهران، آمریکایی‌ها بارها اعلام کرده اند که بازگشت به برجام و استمرار پایبندی به آن، در صورت تحقق برجام پلاس و برجام غیر هسته‌ای امکان پذیر خواهد بود؛ یعنی تغییر در متن برجام و توافقات بر سر موضوعات دفاعی ایران، حضور منطقه‌ای ایران و نحوه همکاری ایران با روسیه.این در حالی است که جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که فقط برجام 2015 را قبول دارد، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر.

خراسان در پایان تاکید کرده است: البته به نظر می‌رسد ایران آماده پذیرش برخی تغییرات جزئی در متن برجام در صورت بازگشت آمریکا به برجام و کسب تضمین‌هایی برای پایبندی آمریکا به برجام خواهد بود. با این حال، فارغ از اختلاف نظر بر سر تغییرات جزئی در متن برجام، ایران و آمریکا بر سر موضوعات فراهسته‌ای با یکدیگر اختلاف نظرهای عمیقی دارند که رسیدن به توافق را اگرچه غیر ممکن نکند، رسیدن به آن را بسیار دشوار خواهد کرد.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: