کد خبر: ۳۲۲۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۳ - ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - 2023March 29
مونوسیت ها نوعی گلبول سفید هستند که پیش ساز ماکروفاژها می باشند و قادر به بلعیدن و از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیگانه هستند.

شفاآنلاین>سلامت>دانشمندان مدت هاست که به دنبال توسعه و یافتن درمان هایی هستند که ممکن است روزی بدن را به طور کامل از شر عفونت HIV  خلاص کنند.

به گزارش شفاآنلاین:اکنون محققان دانشکده پزشکی جانز هاپکینز، در تحقیقات‌ جدید خود با مطالعه نمونه‌ های خون مردان و زنان مبتلا به HIV شواهد جدیدی را یافته اند که نشان می‌ دهد، ژنوم های HIV را می ‌توان در گلبول ‌های سفید خونی به نام مونوسیت یافت.

مونوسیت ها نوعی گلبول سفید هستند که پیش ساز ماکروفاژها می باشند و قادر به بلعیدن و از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیگانه هستند.

پژوهشگران، دریافتند: نمونه‌ های خون افراد مبتلا به HIV که تحت درمان استادارد ضدرتروویروسی طولانی‌ مدت قرار می‌ گیرند، حاوی مونوسیت‌ هایی با DNA پایدار HIV هستند که قادر به آلوده کردن سلول ‌های مجاور هستند.

پژوهشگران گفته اند: برای ریشه کن کردن HIV به صورت کامل، باید نشانگرهای زیستی سلول هایی که ژنوم HIV را در خود جای داده اند شناسایی کرد و آن سلول ها را هدف قرار داد.

دانشمندان اظهار داشته اند: این یافته ها ممکن است مسیر جدیدی را برای بهبود رویکردهای درمانی و ریشه کن کردن ویروس HIV که بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از 34 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، باز کنند. داروهای ضدرتروویروسی کنونی می ‌توانند با موفقیت، ویروس HIV را به طور قابل توجهی سرکوب کنند، اما قادر به ریشه ‌کن کردن کامل ویروس نیستند.

محققان اضافه کرده اند:ما هنوز نمی دانیم این مونوسیت ها و ماکروفاژها تا چه حدی برای ریشه کنی HIV حیاتی هستند؛ با این حال نتایج ما پیشنهاد می دهند که تلاش های تحقیقاتی بیشتری باید به منظور درک نقش این سلول ها در بیماری HIV صورت گیرند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: