کد خبر: ۳۲۲۴۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۵ - ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - 2023March 28
در این مطالعه، بیش از ۱۳۰۰ زوج تحت یک تکنیک مرتب‌سازی اسپرم قرار گرفتند که از یک گرادیان چگالی چند لایه یا متوسط استفاده می‌کند تا ذرات با اندازه‌های مختلف بتوانند بر اساس وزن خود را جدا کنند.
شفاآنلاین>سلامت>به گفته پزشکان، زوج‌هایی که تحت درمان‌های باروری قرار می‌گیرند ممکن است به زودی بتوانند جنسیت کودک خود را با احتمال موفقیت ۸۰ درصدی انتخاب کنند.

به گزارش شفاآنلاین:روش‌های مرتب‌سازی اسپرم قبلاً آزمایش و ارائه شده‌اند، اما طبق یک مطالعه جدید، روش جدید که سلول‌های اسپرم را بر اساس وزن جدا می‌کند، بسیار دقیق‌تر و ایمن‌تر به نظر می‌رسد.

دکتر «جیانپیرو پالرمو»، نویسنده این مطالعه از دانشکده پزشکی ویل کورنل نیویورک، توضیح داد: «اسپرم حاوی کروموزوم X (مونث) کمی سنگین‌تر از اسپرم حاوی کروموزوم Y (مذکر) است. ما اجازه می‌دهیم اسپرم در محیط متراکم شناور باشد. در این حالت اسپرم‌های سبک تر به سمت بالا حرکت می‌کنند در حالی که اسپرم‌های سنگین‌تر به سمت پایین می‌روند.»

در مرحله بعد، محققان یک اسپرم را انتخاب کرده و آن را به مرکز تخمک تزریق می‌کنند. این روشی است که به عنوان تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) شناخته می‌شود. جنین، تحت آزمایش ژنتیکی قبل از لانه گزینی قرار می‌گیرد تا ناهنجاری‌های کروموزومی یا جنسیت را بررسی کند.

پالرمو گفت: «در گروه مورد مطالعه، اسپرم به خوبی حرکت کرد و تکنیک مرتب‌سازی به هیچ شکلی به اسپرم آسیب وارد نکرد. سلامت بچه‌ها تا کنون خوب است. هیچ تأخیر رشدی در ۳ سالگی مشاهده نشد.»

وی خاطرنشان کرد: «در آینده، این روش می‌تواند به زوج‌هایی که نیازی به درمان‌های باروری ندارند نیز کمک کند. در حال حاضر، زوج‌هایی که تحت درمان‌های باروری قرار می‌گیرند، اغلب جنسیت جنین را قبل از کاشت آن می‌دانند.»

دلایل مشروع و غیر قابل بحث بسیاری وجود دارد که یک خانواده ممکن است به انتخاب جنسیت فکر کند، از جمله تعادل خانوادگی یا اجتناب از یک بیماری ارثی که با یک جنسیت خاص مرتبط است. به عنوان مثال، هموفیلی یک اختلال خونریزی دهنده ارثی است که عمدتاً مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: