کد خبر: ۳۲۲۴۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - 2023March 27
تست BUN میزان نیتروژن اوره در خون شما را اندازه گیری می کند. نیتروژن اوره یک ماده زائد است که کلیه های شما از خون شما خارج می کنند. سطوح BUN بالاتر از حد طبیعی ممکن است نشانه ای از عدم عملکرد کلیه های شما باشد.

 شفاآنلاین>سلامت>بی یو ان یا آزمایش نیتروژن اوره خون می تواند اطلاعات مهمی در مورد عملکرد کلیه شما ارائه دهد. وظیفه اصلی کلیه ها حذف مواد زائد و مایعات اضافی از بدن شماست. اگر بیماری کلیوی دارید ، این مواد زائد می توانند در خون شما جمع شوند. با گذشت زمان، این ممکن است به مشکلات سلامتی جدی، از جمله فشار خون بالا ، کم خونی و بیماری قلبی منجر شود.

به گزارش شفاآنلاین:تست BUN میزان نیتروژن اوره در خون شما را اندازه گیری می کند. نیتروژن اوره یک ماده زائد است که کلیه های شما از خون شما خارج می کنند. سطوح BUN بالاتر از حد طبیعی ممکن است نشانه ای از عدم عملکرد کلیه های شما باشد.

افراد مبتلا به بیماری کلیوی اولیه ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. آزمایش BUN می تواند به کشف مشکلات کلیوی در مراحل اولیه کمک کند، زمانی که درمان می تواند مؤثرتر باشد.

نام کامل  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

• Blood Urea Nitrogen 

نام های دیگر  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

• آزمایش نیتروژن اوره

• BUN سرم

نوع نمونه  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

خون

نحوه انجام  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

خطرات و عوارض انجام  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است درد خفیفی یا کبودی در نقطه ای که سوزن گذاشته شده است را تجربه کنید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

 
زمان و شرایط انجام  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

معمولاً برای آزمایش BUN آمادگی خاصی لازم نیست. اما اگر پزشک آزمایش‌های دیگری را بر روی نمونه خون شما سفارش داده است، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید. اگر دستورالعمل خاصی برای دنبال کردن وجود دارد،پزشک شما به شما اطلاع خواهد داد.

آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)  در چه مواردی تجویز می‌شود؟

پزشک شما ممکن است آزمایش BUN را به عنوان بخشی از یک معاینه معمولی یا اگر مشکل کلیوی دارید یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید، تجویز کند. بیماری کلیوی اولیه معمولاً هیچ علامتی ندارد. در صورت داشتن موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به بیماری کلیوی افزایش یابد:

- خانواده مشکلات کلیوی

- دیابت

- فشار خون بالا

- بیماری قلبی

اگر علائم بیماری کلیوی در مراحل بعدی را دارید، مانند:

- نیاز به دفع بیشتر یا کمتر از حد معمول ادرار کردن

- خارش

- خستگی

- تورم در پاها یا مچ پا

- گرفتگی عضلات

- مشکل خواب

داروها و عوامل مداخله گر برای انجام آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

• رژیم غذایی با پروتئین بالا

• رژیم غذایی کم پروتئین

• چندین دارو، از جمله استروئیدها و آنتی بیوتیک ها

• بارداری 

• پیری

 
تفسیر  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

• سطح نرمال BUN می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی سطح بالای نیتروژن اوره خون نشانه ای است که کلیه های شما خوب کار نمی کنند. اما نتایج غیرطبیعی همیشه به این معنی نیست که شما یک بیماری پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد.

سطوح بالاتر از حد طبیعی BUN همچنین می تواند ناشی از کم آبی، سوختگی، برخی داروها، رژیم غذایی با پروتئین بالا ، یا عوامل دیگر از جمله سن شما باشد. سطح BUN معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد. برای اینکه بدانید نتایج شما به چه معناست، با پزشک خود صحبت کنید.

 
مقادیر نرمال  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)
سن و جنس   سطح نرمال BUN (mg/dL)
 کودکان بین 1 تا 17 سال  بین 7 تا 20 میلی گرم در دسی لیتر
زنان بالغ بین 6 تا 21 میلی گرم در دسی لیتر
مردان بالغ  بین 8 تا 24 میلی گرم در دسی لیتر
محدوده نرمال ممکن است بسته به محدوده مرجع مورد استفاده توسط آزمایشگاه و سن شما متفاوت باشد. از پزشک خود بخواهید نتایج شما را توضیح دهد.
 
سوالات رایج در رابطه با  آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

• آیا BUN عملکرد کلیه را نشان می دهد؟

آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) میزان نیتروژن اوره خون شما را اندازه گیری می کند. این به یک پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا کلیه های شما همانطور که باید کار می کنند یا خیر. سطوح BUN با توجه به سن و جنس شما متفاوت است. سطوح غیر طبیعی ممکن است نشان دهنده یک وضعیت سلامتی، از جمله آسیب کلیه باشد. 

• آیا BUN بالا می تواند باعث مرگ شود؟

نتیجه گیری سطوح بالای BUN مداوم در بیمارستان با افزایش خطر مرگ قلبی عروقی و بستری مجدد HF مرتبط است. عادی سازی سطوح BUN در طول بستری ممکن است با نتایج بالینی طولانی مدت همراه باشد.

• نیتروژن اوره بالا به چه معناست؟

به طور کلی، سطح BUN بالا به این معنی است که کلیه های شما خوب کار نمی کنند. اما افزایش BUN می تواند به دلایل زیر نیز باشد: کم آبی، ناشی از ننوشیدن مایعات کافی یا به دلایل دیگر، انسداد مجاری ادراری، نارسایی احتقانی قلب یا حمله قلبی اخیر

نکات مهم دیگری که باقی مانده است و باید بدانید

• نیتروژن اوره یک ماده زائد است که پس از تجزیه پروتئین در کبد شما تشکیل می شود. گاهی اوقات، خون شما دارای نیتروژن اوره بیش از حد یا خیلی کم است که می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

 

تذکر مهم

از اطلاعات موجود در این مقاله نباید به عنوان جایگزین نظر حرفه ای پزشک استفاده شود. اگر در مورد سلامتی خود سوالی دارید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: