کد خبر: ۳۲۲۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - 2023March 23
یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) و سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه شب در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از آب آشامیدنی سالم محروم هستند.
شفاآنلاین>سلامت>این بیانیه با درخواست از همه کشورها در جهت تسریع اقدامات برای تحقق بخشیدن به شعار آب، تصفیه و بهداشت (WASH) برای همه، پیش از کنفرانس آب سازمان ملل متحد در نیویورک منتشر شد.

به گزارش شفاآنلاین:این سازمان‌ها می‌گویند: «اعداد خیره کننده است؛ ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان فاقد آب آشامیدنی سالم هستند و ۳.۶ میلیارد نفر - تقریبا نیمی از جمعیت جهان - از سیستم تصفیه آبی استفاده می‌کنند که زباله‌های انسانی را سوا نمی‌کند.»

نهادهای سازمان ملل متحد گفتند که میلیون‌ها کودک و خانواده از خدمات شستشوی کافی برخوردار نیستند، آنها همچنین هشدار دادند که عواقب این وضعیت اغلب می‌تواند کشنده باشد.

آنها ادامه دادند: هر سال حداقل ۱.۴ میلیون نفر - بسیاری از آنها کودک - به دلایل قابل پیشگیری مرتبط با آب ناسالم و بهداشت نامناسب جان خود را از دست می‌دهند. به عنوان مثال، در حال حاضر وبا در کشورهایی که طی دهه‌ها شیوع بیماری نداشته‌اند، در حال گسترش است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه نیمی از مراکز درمانی فاقد آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل هستند، می‌افزاید: پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناکافی بودن خدمات آب و فاضلاب ویرانگر است.

یونیسف و سازمان جهانی بهداشت می‌گویند: این خدمات کلید رشد سالم در کودکان و حفظ رفاه در بزرگسالی است.

آنها همچنین تاکید کردند که همه حق دارند از آب سالم، تصفیه مناسب و بهداشت برخوردار باشند.

به گفته این سازمان‌ها، در مجموع، جهان باید حداقل نرخ پیشرفت فعلی را چهار برابر کند تا بتواند تا سال ۲۰۳۰ به خدمات WASH با مدیریت ایمن دسترسی پیدا کند.

آنها تاکید کردند که پیشرفت اوضاع باید در شرایط شکننده کنونی در کشورهای فقیرتر برای محافظت از سلامت و آینده مردم سریعتر از این باشد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: