کد خبر: ۳۱۹۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱:۴۵ - ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - 2023January 31
پس از دانمارک، فنلاند و نیوزلند به ترتیب با ۸۷ امتیاز در مرتبه دوم و سوم پاک‌ترین کشورهای جهان قرار گرفتند.
شفاآنلاین>سلامت>سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرد دانمارک با ۹۰ امتیاز در میان کشورهای جهان دارای کمترین میزان فساد و بیشترین میزان شفافیت است.
، پس از دانمارک، فنلاند و نیوزلند به ترتیب با 87 امتیاز در مرتبه دوم و سوم پاک‌ترین کشورهای جهان قرار گرفتند و نروژ با 84 امتیاز، سنگاپور و سوئد هم با 83 امتیاز در جایگاه چهارم تا ششم پاک‌ترین و دارای کمترین میزان فساد در جهان جای گرفتند.

به گزارش شفاآنلاین:بر اساس این گزارش، از مجموع 180 کشور بررسی شده، عراق با 23 امتیاز در رتبه 157 شفاف‌ترین کشور جهان و هفتمین کشور فاسد در جهان عرب پس از اریتره، لیبی، سودان، یمن و سومالی قرار گرفت. بر این اساس، سومالی، سودان جنوبی، ونزوئلا و یمن در زمره فاسدترین کشورهای جهان قرار گرفتند.

سازمان شفافیت بین‌الملل از دولت‌‌‌ها خواسته است در زمینه تلاش‌‌‌های مبارزه با فساد و حقوق بشر فعالانه وارد عمل شوند و از مردم سراسر جهان درخواست کرده است که برای تغییر مطالبه‌‌‌گرانه در این زمینه به یکدیگر بپیوندند.

سازمان شفافیت بین‌الملل برای تهیه جدول رتبه‌‌‌بندی خود از ۱۳ منبع خارجی استفاده می‌کند که از جمله آنها می‌توان به بانک جهانی، مجمع جهانی اقتصاد، شرکت‌های خصوصی مشاوره ریسک و اندیشکده‌‌‌ها اشاره کرد. امتیازها منعکس‌‌‌کننده نظرات کارشناسان و فعالان کسب وکارهاست. فرآیند تهیه شاخص ادراک فساد به‌طور مداوم مورد بازبینی قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که تا حد ممکن درست و منسجم است.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: