کد خبر: ۳۱۹۲۰۶
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۵ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - 2023January 25
بزاق نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند؛ بنابراین شناخت این بیماری‌ها و نقش بزاق می‌تواند خیلی از افراد را از خطر ابتلا به بیماری نجات دهد.
شفاآنلاین>سلامت>در این مطلب با ۶ بیماری که از طریق بزاق انتقال می‌یابند، بیشتر آشنا می‌شوید.

پوسیدگی دندان

به گزارش شفاآنلاین:پوسیدگی دندان در بین بزرگسالان قابل سرایت نیست؛ اما از یک فرد بزرگسال به کودک منتقل می‌شود.

شفاآنلاین>سلامت>در این صورت باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان به واسطه قاشق یا پستانک آلوده به بزاق فرد بزرگسال وارد دهان کودک می‌شوند؛ بنابراین والدین باید در مراقبت از کودکان مسائل بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند. بنابراین افرادی که علائم این بیماری مانند افتادن دندان‌ها را دارند و اطرافیانشان باید دقت بیشتری در خصوص رعایت مسائل بهداشتی داشته باشند.

 به گزارش شفاآنلاین:تبخال در نتیجه آلودگی به ویروسی به نام هرپس سیمپلکس نوع ۱ ایجاد می‌شود.

بعد از یک بار آلودگی، ویروس تمام عمر در بدن باقی می‌ماند بدون این که علائم دائمی بروز دهد؛ اما در برخی شرایط مانند استرس، خستگی، آفتاب و … ویروس فعال می‌شود.

تبخال نیز از طریق بزاق یا تماس با اشیای آلوده مانند لوازم سفره، لیوان، دستمال و … سرایت می‌کند. این ضایعات کوچک تا زمانی که خشک نشده باشند، امکان انتقال دارند. مهم‌ترین مسئله این است که تبخال ممکن است باعث ایجاد تبخال تناسلی شود.

آنفولانزا

آنفولانزا یا گریپ یک بیماری عفونی تنفسی و بسیار مسری است که از طریق ویروس آنفولانزا بروز می‌کند و در بین مردم اپیدمی می‌شود. این ویروس از طریق استنشاق قطره‌های ریز بزاق، عطسه یا آب دهان فرد بیمار منتقل می‌شود. آنفولانزا از روز قبل از بروز علائم و تا ۷ روز بعد از آن قابل سرایت است.

هپاتیت B

هپاتیت B یک بیماری با منشاء ویروسی است که باعث التهاب کبد می‌شود. در بین برخی از بیماران یعنی حدود ۱۰ درصد از آن‌ها، ممکن است مزمن شده و باعث عوارض جدی مانند سیروز یا سرطان کبد شود. هپاتیت B از طریق خون و رابطه جنسی منتقل می‌شود.

آنژین باکتریایی

آنژین ممکن است ویروسی یا باکتریایی باشد. مسری‌ترین نوع آنژین باکتریایی و از نوع باکتری استرپتوکوک است. این بیماری از طریق تماس با ترشحات تنفسی و بزاق فرد آلوده منتقل می‌شود.

با رعایت برخی اصول بهداشتی مانند پرهیز از روبوسی با فرد بیمار، نودادبرتر شست و شوی مرتب دست‌ها، عدم استفاده از قاشق و چنگال و لیوان مشترک و … می‌توان از انتقال این بیماری پیشگیری کرد.

توجه داشته باشید بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت از شروع درمان آنتی بیوتیکی، فرد مورد نظر بیماری را انتقال نمی‌دهد.

گاستروانتریت

گاستروانتریت یا التهاب معده روده‌ای که با عنوان «ویروس معده» یا «آنفولانزای معده» نیز شناخته می‌شود، شامل عفونتی در دستگاه گوارش بدن است.

باید گفت که گاستروانتریت انواع مختلفی شامل گاستروانتریت ویروسی، باکتریایی یا انگلی دارد.

این بیماری اصولاً از طریق آب و مواد غذایی انتقال پیدا می‌کند؛ اما در عین حال به دلیل تماس و به‌ویژه تماس دست خیس با اثرات مدفوع نیز قابل سرایت است. هر آنچه که با دست‌ها قابل لمس هستند مانند دستگیره در، تلفن، مواد غذایی و … عاملی برای انتقال خواهند بود. چون دست‌ها به سمت دهان رفته و ویروس در بزاق جا خوش می‌کند، یکی از ساده‌ترین و مؤثرین روش‌ها برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری شست و شوی مداوم و با دقت دست‌ها است.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: