کد خبر: ۳۱۹۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - 2023January 25
بانک مرکزی آمریکا در ماه نوامبر کنترل‌های شدیدتری را بر معاملات بین المللی دلار توسط بانک های تجاری عراق اعمال کرد
شفاآنلاین>سلامت>ده‌ها قاچاقچی، دلار را از بازارهای ارز بغداد می خرند و از طریق کوله پشتی مدرسه ای آن را منتقل می کنند، سپس آن ها را با قرار دادن در خودروهای دودیفرانسیل به مرز بصره می برند.

به گزارش شفاآنلاین:نخست وزیر عراق تحت فشار واشنگتن برای جلوگیری از جریان انتقال دلار به ایران، نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم را برای مبارزه با فروشندگان ارز که دلار را به جمهوری اسلامی قاچاق می کنند، اعزام کرد.

 بانک مرکزی آمریکا در ماه نوامبر کنترل‌های شدیدتری را بر معاملات بین المللی دلار توسط بانک های تجاری عراق اعمال کرد. این اقدام به منظور توقف انتقال دلار به ایران و اعمال فشار بیشتر همراه با تحریم‌های آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای تهران انجام شد و تهران را در تامین دلار با مشکل مواجه کرد.

 

تهران برای تثبیت اقتصاد خود به دلار نیاز دارد، زیرا تحریم های آمریکا از سال 2018 و خروج ناگهانی آمریکا از برجام، بسیار تشدید شد. ریال ایران از 16 سپتامبر، حدود 30 درصد ارزش خود را از دست داده است. برای سال‌ها، ایران از شرکت‌های کاغذی از عراق تا ترکیه برای به دست آوردن دلارهای مورد نیاز خود برای معاملات بین‌المللی و تامین مالی نمایندگان خود در سراسر خاورمیانه استفاده کرده است.

دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که به‌طور منظم در جلسات بانک مرکزی شرکت می‌کنند و نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که ایران حدود 100 میلیون دلار در ماه از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

یک سرهنگ پلیس مرزی عراق مستقر در گذرگاه شلمچه در نزدیکی جنوب می‌گوید ده‌ها قاچاقچی، دلار را از بازارهای ارز بغداد می خرند و از طریق کوله پشتی مدرسه ای آن را منتقل می کنند، سپس آن ها را با قرار دادن در خودروهای دودیفرانسیل به مرز بصره می برند.

بر اساس محدودیت‌های جدید، بانک‌های عراقی باید از یک پلتفرم آنلاین برای اعلام تراکنش‌های خود استفاده کنند و جزئیات مربوط به فرستنده و ذینفعان را فاش کنند. مقامات ایالات متحده می توانند به درخواست های انتقال ارزی مشکوک اعتراض کنند. نبیل المرسومی، استاد اقتصاد در دانشگاه بصره، می‌گوید سیستم جدید سرعت معاملات دلار را کاهش داده است.
برچسب ها: دلار ، عراق ، ارز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: