کد خبر: ۳۱۶۳۹۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۵ - ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - 2022December 06
بیماری‌های ویروسی و میکروبی بیشترین علت بروز عفونت‌های گوش در کودکان و نوزادان است.
شفاآنلاین>سلامت>دکتر سیما حسن پور مشتاق عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص عفونت گوش کودکان گفت: عفونت گوش میانی در کودکان و نوزادان شایع است بیماری‌های ویروسی و میکروبی بیشترین علل بروز این عفونتهاست.
 
به گزارش شفاآنلاین:دکتر حسن پور مشتاق گفت: عفونت‌های تنفسی به دنبال ایجاد التهاب در مجرای استاش گوش، باعث ایجاد درد شدید در گوش و در صورت اضافه شدن عفونت باعث تب نیز می‌شود.
 
فوق تخصص عفونی کودکان درباره راه‌های پیشگیری از عفونت گوش داخلی افزود: یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از عفونت گوش به خصوص در کودکان و نوزادان تزریق واکسن آنفلوانزا برای تمام سنین بالای ۶ ماه است، ۲ هفته بعد از تزریق واکسن انفلوانزا مقاومت لازم بر علیه این بیماری در بدن ایجاد می‌شود، زیرا عفونت گوش میانی به طور معمول به دنبال ابتلا به انفلوانزا درکودکان ایجاد می‌شود.
 
دکتر حسن پور مشتاق ادامه داد: واکسن پنوموکوک نیز از دیگر واکسن‌های توصیه شده برای کودکان است، به تمام کودکان مبتلا به آسم، آلرژی و مشکلات کلیوی تزریق واکسن پنوموکوک توصیه می‌شود سن تزریق این واکسن ۲ یا ۴ یا ۶ ماهگی است اگر کودک بالای یک سال باشد تزریق دو دور واکسن پنوموکوک به فاصله دو ماه کفایت می‌کند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به والدین کودکان بخصوص کودکانی که مدام به عفونت گوش داخلی مبتلا می‌شوند توصیه کرد: در صورت ابتلای کودک به بیماری‌های ویروسی و میکروبی تا هنگام بهبودی کامل، از حضور فرزند خود در اماکن عمومی جلوگیری کنند.
 
فوق تخصص عفونی کودکان درباره راه درمان عفونت گوش داخلی گفت: شرط اول درمان تجویز آموکسی سیلین است که گاهی به دلیل مصرف زیاد آنتی بیوتیک و ایجاد مقاومت میکروبی در کودکان داروی کو آمومسی کلاو تجویز می‌شود.
 
دکتر حسن پور مشتاق همچنین از سه باکتری شایع ایجاد کننده عفونت گوش داخلی به نام‌های پنوموکوک، هموفیلوس و آنفلونزا نام برد و تأکید کرد: مصرف بدون تجویز و زیاد آنتی بیوتیک‌ها با ایجاد مقاومت میکروبی درمان بیماری‌ها را با مشکل مواجه خواهد کرد.
 
فوق تخصص عفونی کودکان افزود: لوزه سوم یک ریسک فاکتور برای ابتلای کودک به عفونت گوش میانی است در این کودکان تزریق واکسن آنفلوانزا و پنوموکوک برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها ضروری است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به اینکه چرا بعضی از کودکان با وجود درمان آنتی بیوتیکی بهبود نمی‌یابند گفت: دوره درمان آنتی بیوتیکی عفونت گوش حداقل ۱۰ روز است اگر کودک مبتلا از آنتی بیوتیک مناسب با طول درمان صحیح استفاده کند، اما هنوز دچار علائم باشد باید با معاینه مجدد و احتمال وجودآلرژی و یا تجمع مایع در پشت گوش به درمان‌های اختصاصی دیگری روی آورد.
 
دکتر حسن پور مشتاق درباره اینکه آیا قرمز شدن لاله گوش نشانه عفونت گوش است یا خیر افزود: قرمز شدن لاله گوش نشانه آلرژی، حساسیت و یا اگزماست و با درمان‌های موضعی و یا سیستمی آلرژی بهبود می‌یابد.
 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: