کد خبر: ۳۱۶۲۶۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 2022December 04
با توجه به گذر از پیک بزرگ موج اولیه و روند کاهشی فعلی آن، از هم اکنون باید آمادگی جهت بروز موج دوم در بهمن ماه سال جاری داشته باشیم
شفاآنلاین>سلامت>به دنبال بروز سالیانه بیماری آنفلوآنزا که از اواخر مهر ماه سال جاری شروع و در اواسط آبان ماه به اوج موج اولیه خود رسید، هم اکنون در سیر نزولی پیک بروز اولیه قرار داریم.

  به گزارش شفاآنلاین:سرپرست مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطلب، گفت: بروز سالیانه آنفلوآنزا به طور معمول دارای سه موج است که موج اولیه بروز بیماری معمولاً در ابتدای فصل پاییز، موج دوم معمولاً با شدت کمتر از موج اولیه در طی ماه های بهمن و اسفند و موج سوم در اردیبهشت ماه سال بعد رخ می دهد.


دکتر شهنام عرشی افزود: با توجه به گذر از پیک بزرگ موج اولیه و روند کاهشی فعلی آن، از هم اکنون باید آمادگی جهت بروز موج دوم در بهمن ماه سال جاری داشته باشیم. در این راستا آموزش های بهداشت فردی و اجتماعی با تاکید بر استفاده از ماسک خصوصاً در اماکن بسته و بدون تهویه، شستشوی مرتب دست ها، تهویه مناسب اماکن بالاخص اماکن تجمعی و انجام واکسیناسیون آنفلوانزا در گروه های هدف و اولویت دار بسیار ضروری است.


سرپرست مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: به دلیل احتمال ابتلا به بیماری در تمام فصول سال، انجام واکسیناسیون آنفلوانزای سالیانه منوط به انجام آن فقط در اوایل مهر ماه نیست و در هر زمانی از طول سال و برای گروه های اولویت دار، با توجه به دسترسی به واکسن آنفلوانزا، الزامی و ضروری است.


دکتر عرشی اظهار کرد: همچنین لازم است در صورت علامت دار بودن، نسبت به مراجعه به پزشک اقدام کرده و از مصرف خودسرانه دارو و خود درمانی پرهیز و توصیه می شود تا رفع علامت های حاد بیماری، از حضور در محل کار و مدرسه اجتناب شود
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: