کد خبر: ۳۱۶۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - 2022December 01
حدود ده هزار خدمت در کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت داریم که براساس یک فرمولی خدمات را ارزش گذاری کرده اند و در کتاب ارزش های نسبی ثبت شده و بیمه بر اساس آن به پزشکان پرداختی دارد
شفاآنلاین>سلامت> دبیر کل خانه پرستار با اشاره به نارضایتی پرستاران از شیوه اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، از شکست این روش خبر داد و تاکید کرد:« مسوولان نظام پرستاری یک بحرانی در سیستم پرستاری کشور بوجود آوردند و خودشان هم فرار رو به جلو دارند و این روش تعرفه گذاری را به وزارت بهداشت نسبت می دهند و از زیر بار آن شانه خالی می کنند.»
 
 به گزارش شفاآنلاین:دکتر محمد شریفی مقدم  درباره دلایل نارضایتی پرستاران از شیوه اجرای تعرفه های پرستاری گفت:« قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری مصوب سال 1386 است و هدف قانونگذار و خواسته جامعه پرستاری این بود که اختلاف در پرداخت ها کاهش پیدا کند. در سال گذشته زمزمه هایی شنیدیم که مدل اجرای این قانون را تغییر می دهند ما گفتیم مدل پرداخت چیزی نیست که یک شبه بخواهید آن را تغییر دهید. اما رییس نظام پرستاری طرح جدیدی برای تعرفه های پرستاری ارائه داد که در مدل جدید تعرفه گذاری خدمات پرستاری مبتنی بر تخت بود در حالی که تعرفه گذاری خدمات تمامی گروه ها براساس مدل فی فور سرویس است.»


وی در ادامه گفت:« حدود ده هزار خدمت در کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت داریم که براساس یک فرمولی خدمات را ارزش گذاری کرده اند و در کتاب ارزش های نسبی ثبت شده و بیمه بر اساس آن به پزشکان پرداختی دارد. در زمان تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هم دقیقا نظر قانونگذار این بود که بر اساس مدل فی فور سرویس خدمات پرستاری ارزش گذاری شود. فی فور سرویس یک مدل پرداخت جهانی است که در سال 75 از کالیفرنیا وارد سیستم پزشکی کشور شد و ابتدا با 500 خدمت شروع شد و الان به ده هزار خدمت رسیده است. مدل دیگر پرداخت فیکس پیمنت(حقوق ثابت) است.»


وی افزود:« به وزارت بهداشت گفتیم شما روش جدید تعرفه گذاری را بر اساس چه مدلی تعریف کردید که جواب قانع کننده ای نداشتند و می گفتند روش پرداخت مبتنی بر تخت است در واقع مانند طرح قاصدک که آن هم به شکلی شکست خورد. گفتیم اگر این روش را پیاده کنید پرستاران اعتراض می کنند ولی به هشدارهای ما اعتنایی نکردند.»


وی گفت:« طرحی که سازمان نظام پرستاری برای اجرای تعرفه ها ارائه داد به این شکل بود که90 درصد بخش های بیمارستان را در یک دسته گذاشتند و به آن 6 کا دادند که هر کا 14 هزار و 900 تومان است که جمع آن 90 هزارتومان می شود. یک پرستار در بخش عمومی حدودا 15 بیمار و در بخش های آی سی یو دو بیمار دارد.»


وی افزود:« در این طرح هر 7 بیمار بخش های عمومی را به اندازه یک بیمار آی سی یو حساب کردند یعنی مبنایشان بر اساس تخت است هر تختی که بیمار بر روی بستری می شود 90 هزارتومان است حالا این عدد 90 هزارتومان چطور به دست آمده است؟ 5 هزار میلیاردتومان بودجه برای اجرای تعرفه گذاری اختصاص پیدا کرده و هزار و 600 میلیارد تومان هم برای اجرای این قانون در سه ماه زمستان ۱۴۰۰ اختصاص یافته است. 6600 میلیاردتومان تقسیم بر تعداد پرستاران کشور می شود که 200 هزار نفر هستند.»


وی خاطرنشان کرد:« البته بودجه هزار و 600 میلیاردی فقط برای پرستاران وزارت بهداشت بود ولی در کل 6600 میلیاردتومان برای کلیه پرستاران کشور در نظر گرفتند و این رقم را تقسیم بر 200 هزار پرستار کل کشور کردند و مشخص شد ماهانه حدودا 2 میلیون و 600 هزارتومان در ماه به هر پرستار پرداخت می شود که البته چیزی حدود 65 درصد این رقم به پرستار می رسد و متوسط دریافتی پرستاران 2 میلیون تومان در ماه می شود.»


وی افزود:« در گذشته پرستاران در استان تهران بین دو و نیم تا 3 و نیم میلیون تومان کارانه دریافت می کردند. پرستاران انتظار داشتند الان با این وضعیتی که بوجود آمده تحولی عمده در دریافتی هایشان بوجود بیاید و حداقل برابر حقوقشان کارانه دریافت کنند ولی این اتفاق نیفتاد و دیدند اگر به روش جدید دریافتی داشته باشند پرستاری که قبلا 3 میلیون تومان کارانه دریافت می کرد الان 2 و نیم میلیون تومان دریافت می کند(درتهران). در شهرستان ها کارانه پرستاران به عنوان مثال حدود 500 هزارتومان بود که اگر به روش جدید به پرستاران پرداختی داشته باشند، دریافتی پرستاران شهرستانی حدود 2 میلیون تومان می شود.»


وی تاکید کرد:« در واقع با اجرای روش جدید تعرفه گذاری کارانه پرستاران در شهرستان ها افزایش پیدا می کرد ولی کارانه پرستاران در تهران کاهش پیدا می کرد. به دلیل اینکه رییس جمهور اصرار بر اجرای قانون تعرفه گذاری قبل از روز پرستار داشت لذا آمدند یک فرمول دیگری برای اجرای قانون تعرفه گذاری دادند به این صورت که علی الحساب کارانه پرستاران را ضرب در عدد 2.2 دهم کنیم( برای سه ماهه پایان سال 1400 ). با این روش کارانه پرستاران از یک میلیون تومان تا مبلغ 30 میلیون تومان می رسید. ما قبلا بحث اختلاف پرداخت بین کارانه پزشک و پرستار داشتیم که با اجرای این روش اختلاف پرداخت بین پرستاران را شاهد هستیم.»


وی تاکید کرد:«پرستاران از این شیوه تعرفه گذاری به شدت ناراضی هستند. در واقع می توان گفت طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری به روش جدید شکست خورده است. مسوولان نظام پرستاری یک بحرانی در سیستم پرستاری کشور بوجود آوردند و خودشان هم فرار رو به جلو دارند و این روش تعرفه گذاری را به وزارت بهداشت نسبت می دهند و از زیر بار آن شانه خالی می کنند.»


وی در پایان درباره بودجه اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری گفت:« 6هزار 600 میلیاردتومان برای اجرای تعرفه گذاری در نظر گرفته اند اما چیزی که پرداخت کرده اند 1200 میلیارد بوده است که این رقم باید بین کل پرستاران کشور تقسیم شود اما این علی الحساب هایی که دادند فقط به پرستاران بخش دولتی است.»سلامت نیوز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: