کد خبر: ۳۱۶۱۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - 2022December 01
برنامه پزشک خانواده طی ۱۰ سال گذشته در استان های فارس و مازندران در حال پیاده سازی است، اما هنوز برای اجرایی شدن در سطح ملی، به مراحل نهایی نرسیده
شفاآنلاین>سلامت>معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پیگیری راهکارهای ارتقا و ملی شدن برنامه پزشک خانواده برای اجرای فاز نخست آن در کشور خبر داد.

 به گزارش شفاآنلاین:دکتر حسین فرشیدی در سفر به شیراز و بازدید از مراکز جامع خدمات سلامت، دستاورد مهم پیشبرد منطقی و عادلانه خدمات سلامت را ارائه مناسب خدمات و کاهش پرداختی مردم عنوان کرد.

 فرشیدی گفت: برنامه پزشک خانواده طی ۱۰ سال گذشته در استان های فارس و مازندران در حال پیاده سازی است، اما هنوز برای اجرایی شدن در سطح ملی، به مراحل نهایی نرسیده.

او خاطرنشان کرد: راهکارهایی برای ارتقا و ملی شدن برنامه پزشک خانواده ارائه شده و امیدواریم با تامین اعتبار و بهره مندی از تجارب استان های فارس و مازندران، شاهد اجرای فاز نخست این برنامه به شکل وسیع در کشور باشیم.

فرشیدی آگاهی مردم و ارائه آموزش مناسب در این زمینه را الزامات برنامه پزشک خانواده دانست و اظهار کرد: در همین راستا با برنامه ریزی، در حال فراهم آوری زیرساخت ها و رایزنی با سازمان های مرتبط هستیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به بازدیدهای امروز از مرکز خدمات جامع سلامت روستایی تفیهان و خانه بهداشت بیدزرد سفلی گفت: کارهای بزرگی در فارس انجام شده و خدمات پزشکان خانواده و مراقبان سلامت، کاهش عوارض ناشی از بیماری ها در درازمدت را به همراه دارد.

او شناسایی بیماران مبتلا به دیابت، فشارخون بالا و سرطان را از جمله دستاوردهای اجرایی این برنامه عنوان کرد و افزود: ادامه روند درمان بیماران نیازمند پیگیری و نظارت است که در فارس به شکل قابل توجهی این امر اجرایی می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دیدار استاندار فارس نیز بار دیگر بر پیگیری اجرای طرح پزشک خانواده در سطح ملی خبر داد و گفت: تجربیات استان‌های فارس و مازندران در اجرای برنامه پزشک خانواده برای ملی شدن این برنامه مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما این امر نیازمند تقویت و رفع چالش های آن است.

راهکارهای ملی شدن پزشک خانواده دنبال می‌شود

فرشیدی افزود: برای ملی شدن برنامه پزشک خانواده باید زیرساخت های لازم فراهم و تقویت شود که مهمترین آن موضوع تامین اعتبار و رفع دغدغه های پزشکان و مراقبان سلامت است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: مراقبان سلامت پا به پای پزشکان خانواده در حال ارایه خدمت سلامت به جمعیت تحت پوشش هستند.

اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح ملی، نیاز به عزم و اراده جدی دارد

استاندار فارس نیز در این نشست اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح ملی را نیازمند عزم و اراده جدی دانست و گفت: تقویت نظام سلامت نیازمند اجرای نظام ارجاع و راهکار آن را اجرای برنامه پزشک خانواده است.

دکتر محمدهادی ایمانیه اظهار کرد: از جمله مسایل تاثیرگذار در این زمینه، تامین اعتبار و رفع دغدغه های پزشکان خانواده و مراقبان سلامت است که موجب تشویق و افزایش انگیزه آنان می شود.

او ارایه خدمات سلامت ‌به نیازمندان در مناطق محروم کشور را از افتخارات دولت و نظام سلامت برشمرد و گفت: تنها راه نجات سلامت کشور اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است.

استاندار فارس همچنین بر ارتقای جایگاه پزشکان خانواده و رفع دغدغه های مراقبان سلامت با توجه به نقش ارزنده آنان در نظام سلامت تاکید کرد.

دکتر مصطفی رضایی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت نیز در این نشست توضیحاتی در خصوص مهمترین چالش های اجرای برنامه پزشک خانواده، اهمیت همکاری بیش از پیش سازمان های بیمه گر و پیش بینی منابع و اعتبار لازم برای این برنامه ارایه داد و گفت: امیدواریم با فراهم سازی زیرساخت ها و تامین اعتبارات لازم، فاز نخست برنامه پزشک خانواده در کشور اجرا شود.

دکتر سید وحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح ملی را نیازمند حمایت همه جانبه مسوولان کشوری دانست و گفت: باید چالش های برنامه پزشک خانواده بررسی و رفع شود تا به صورت صحیح و منطقی در سطح ملی اجرا شود.

دکتر عباس رضاییان زاده، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز تنها راه نجات و ارتقای حوزه سلامت را اجرای نظام ارجاع دانست و گفت: یکی از اهداف برنامه پزشک خانواده، عدالت در توزیع منابع سلامت در سطوح مختلف، ارایه خدمات به صورت منطقی و عادلانه و صرفه جویی در مسایل اقتصادی است.

او با اشاره به اهمیت بهره مندی از توانمندی ها و ظرفیت های حوزه فناوری اطلاعات در نظام ارجاع و اجرای برنامه پزشک خانواده گفت: این امر موجب می شود تا پرونده الکترونیک سلامت در یک ساختار نرم افزار ی مناسب انجام شود.

رفع دغدغه های پزشکان خانواده و مراقبان سلامت

معاون وزارت بهداشت همچنین در جمع برخی مسئولان حوزه سلامت با بیان اینکه رفع دغدغه های پزشکان خانواده و مراقبان سلامت در دستورکار جدی وزارت بهداشت قرار دارد، اظهار کرد: موارد ارایه شده در این نشست ها جمع بندی و برای رسیدگی و تصمیم گیری در سطوح بالاتر، در قرارگاه پزشک خانواده در وزارت بهداشت مطرح می شود.

فرشیدی گفت: در تلاش هستیم فاز نخست برنامه پزشک خانواده با فراهم شدن زیرساخت ها و با استفاده از تجربیات مطلوب استان های فارس و مازندران، در سطح کشوری اجرا شود.

این مقام مسئول برنامه ریزی و هماهنگی برای اجرای برنامه پزشک خانواده، همکاری بیش از پیش سازمان ‌های بیمه‌گر و پیگیری اعتبارات برنامه پزشک خانواده را از دیگر محورهای شاخص اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور عنوان کرد که در اولویت دستورکار وزارت بهداشت قرار دارد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: