کد خبر: ۳۱۵۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - 2022November 26
با بالا گرفتن بحث کمبودهای دارویی، تغییر و تحولاتی در سازمان غذا و دارو انجام شد و اقداماتی هم برای رفع کمبودهای دارویی صورت گرفت
شفاآنلاین>سلامت>بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، به دنبال اقدامات انجام شده جهت تامین و تسهیل دسترسی مردم به داروها، ماده موثره تولید «کوآموکسی‌کلاو» به صورت تسریع شده، تامین می‌شود.

 به گزارش شفاآنلاین: از اوایل مهر ماه سال جاری بود که چالش کمبود آنتی‌بیوتیک، به ویژه آنتی‌بیوتیک مختص کودکان و همچنین برخی مسکن‌ها در کشور مطرح شد؛ چالشی که همزمانی آن با شیوع آنفلوآنزا در کشور و افزایش خارج از عُرف مصرف این داروها، بسیاری از بیماران و حتی مراکز درمانی را در تامین آن‌ها با مشکل مواجه کرد؛ مشکلی که از تحت تاثیر مباحثی نظیر مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی آن هم با ارز نیمایی، چالش تامین نقدینگی صنعت داروسازی،  امتناع شرکت‌های تولیدی به بهانه حذف ارز ترجیحی و عدم همسان‌سازی قیمت‌های جدید با افزایش ناشی از تغییر نرخ ارز جهت تهیه مواد اولیه و افزایش هزینه‌های مرتبط با تولید محصولات دارویی،  بدقولی برخی بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و ...سر باز کرد.

در نهایت، اما  با بالا گرفتن بحث کمبودهای دارویی، تغییر و تحولاتی در سازمان غذا و دارو انجام شد و اقداماتی هم برای رفع کمبودهای دارویی صورت گرفت؛ اقداماتی نظیر کاهش مالیات بر ارزش افزوده دارو به یک درصد، فعالیت سه شیفت صنعت برای تولید آنتی‌بیوتیک و مُسکن‌ها و همچنین واردات دارو برای تامین سریع کمبودهای دارویی و ... .

افزایش تولید و عرضه آنتی‌بیوتیک و مسکن در بازار

در همین راستا نیز بحث افزایش چند برابری تامین انواع آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها مطرح شد و به گفته سازمان غذا و دارو، علاوه بر افزایش واردات به عنوان مکملی برای تامین داروی مورد نیاز بازار، تولیدات داخلی نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است؛ به طوری که بر اساس اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو عرضه انواع آنتی بیوتیک و مسکن‌ها در داروخانه‌های سطح شهر در یک ماه گذشته بیش از ۲ برابر شده است؛ به طوری که در مهر ماه امسال ۴.۵ میلیون واحد سوسپانسیون آنتی‌بیوتیک روانه بازار شد. در حالی که در آبان ماه این عدد به ۸.۵ میلیون واحد رسیده است. همچنین ۱.۵ میلیون واحد شربت و سوسپانسیون استامینوفن در مهر ماه روانه بازار شده بود که این رقم در آبان ماه به ۶ میلیون رسیده است. در عین حال تولید و عرضه سوسپانسیون ایبوپروفن نیز در مهر ماه ۳۰۰ هزار واحد بوده که در آبان ماه به ۲.۴ میلیون واحد افزایش یافته است.

افزایش موجودی ۵۲ قلم از کمبودهای دارویی در کشور

بر همین اساس هم به دنبال اقدامات انجام شده، چندی پیش سازمان غذا و دارو از افزایش موجودی‌ چندین قلم از کمبودهای جاری دارویی خبر داد و اعلام کرد که به دنبال اقدامات صورت گرفته در جهت تامین نیاز بازار و تسهیل دسترسی مردم به اقلام دارویی بویژه سوسپانسیون‌های آنتی‌بیوتیک، ایبوپروفن، استامینوفن و ...، موجودی ۵۲ قلم دارو از بین داروهایی که دچار کمبود بوده‌اند، افزایش یافته است.

تامین سریع ماده موثره تولید "کوآموکسی‌کلاو"

به دنبال همین اقدامات در راستای تامین داروی مورد نیاز مردم، در حال حاضر هم این سازمان از تامین تسریع شده ماده موثره تولید کوآموکسی‌کلاو خبر داده است.  باید توجه کرد که عمده کوآموکسی‌کلاو کشور توسط شرکت ماده اولیه‌ساز شیمی دارویی دارو پخش تولید می‌شود. در عین حال با توجه به موجودی کم پتاسیم‌کلاو در کشور و زمان‌بر بودن فرآیند حمل دریایی که چند ماه به طول می‌انجامید، بیش از ۱۲ تن از مواد حد واسط مورد نیاز با بسته‌بندی ویژه جهت کنترل مخاطرات حمل هوایی آن، طی چند روز آتی وارد کشور می‌شود. وارداتی که گفته می‌شود با همکاری و تلاش‌های معاونت بین‌الملل وزارت بهداشت در فعالسازی و به کارگیری ظرفیت سفارت ایران در چین و ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر و همچنین عوامل شرکت تولیدکننده در راستای رفع کمبودهای دارویی انجام شده است.

در عین حال مسئولان سازمان غذا و دارو نیز قول داده‌اند که با همکاری همه عوامل زنجیره تامین، به زودی ثبات در بازار دارو را شاهد خواهیم بود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: