کد خبر: ۳۱۲۵۰۷
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - 2022September 28
استرس گاهی اوقات می تواند منجر به گزگز در سر شود. موقعیت های استرس زا واکنشِ جنگ یا گریزِ بدن شما را فعال می کند. هورمون های استرس، مانند نوراپی نفرین ، خون را به قسمت هایی از بدن هدایت می کنند که بیشتر به آن نیاز دارند
شفاآنلاین>سلامت>تجربه گزگز یا سوزن سوزن شدن در سر می تواند ناراحت کننده باشد. این احساسات می توانند بر قسمت های مجاور بدن مانند صورت و گردن نیز تأثیر بگذارند.
دلایل احساس گزگز در سر

به گزارش شفاآنلاین:احساس سوزن سوزن شدن که به عنوان پارستزی شناخته می شود، در اندام هایی مانند دست ها و پاها شایع است. احتمالاً پس از نشستن طولانی روی پاها یا خوابیدن با بازوی زیر سر، پارستزی موقت را تجربه کرده اید.

احساس گزگز ممکن است زمانی رخ دهد که یک عصب فشار مداوم را تحمل کند. هنگامی که منبع فشار را حذف می کنید، اغلب از بین می رود. جراحات یا بیماری هایی که به اعصاب آسیب می رسانند نیز می توانند باعث آن شوند.گزگز سر دلایل مختلفی دارد. می تواند موقت (حاد) یا مداوم (مزمن) باشد.

علل گزگز یا بی حسی سر

بیشتر شرایطی که باعث گزگز در سر می شوند جدی نیستند. در موارد نادر، سوزن سوزن شدن سر می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی پزشکی باشد.

سرماخوردگی و عفونت سینوسی

سینوس ها مجموعه ای از حفره های متصل پشت بینی، گونه ها و پیشانی شما هستند. عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و سینوزیت می توانند باعث تورم و التهاب سینوس ها شوند. سینوس های بزرگ می توانند اعصاب مجاور را تحت فشار قرار دهند و منجر به گزگز سر شوند.

میگرن و سایر سردردها

میگرن باعث درد شدید ضربانی در یک یا هر دو طرف سر می شود. تغییر در جریان خون و فشار در سر ممکن است منجر به گزگز شود. هاله میگرنی قبل از میگرن رخ می دهد که می تواند به طور معمول علائم حسی، مانند سوزن سوزن شدن، در صورت ایجاد کند.

سردردهای دیگری که ممکن است باعث سوزن سوزن شدن سر شوند عبارتند از:

    سردردهای تنشی
    سردردهای خوشه ای
    سردردهای خستگی چشم
    استرس یا اضطراب

استرس گاهی اوقات می تواند منجر به گزگز در سر شود. موقعیت های استرس زا واکنشِ جنگ یا گریزِ بدن شما را فعال می کند. هورمون های استرس، مانند نوراپی نفرین ، خون را به قسمت هایی از بدن هدایت می کنند که بیشتر به آن نیاز دارند. در نتیجه، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا کمبود حس را در نواحی دیگر تجربه کنید.
جراحت سر

آسیب هایی که بر پایه جمجمه تأثیر می گذارد می تواند به اعصاب داخل مغز آسیب برساند. این می تواند منجر به علائمی مانند فلج صورت، بی حسی یا گزگز شود. آسیب مستقیم به اعصابِ سر نیز ممکن است باعث گزگز یا بی حسی در ناحیه آسیب دیده شود.
دیابت

با گذشت زمان، دیابت درمان نشده می تواند منجر به آسیب عصبی شود. اگرچه آسیب عصب جمجمه کمتر شایع است، بزرگسالان مسن تر کسانی که دیابت دارند می توانند به آن مبتلا شوند. در نتیجه دیابت می تواند باعث بی حسی در صورت و سایر نواحی سر شود.
مولتیپل اسکلروزیس (MS)

ام اس یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد. سوزن سوزن شدن و بی حسی از علائم شایع آن هستند که می تواند روی صورت، گردن و سایر قسمت های سر تأثیر بگذارد.
صرع و تشنج

صرع یک اختلال عصبی است که باعث تشنج می شود. انواع خاصی از تشنج، مانند تشنج جزئی ساده ، می تواند باعث گزگز در صورت شود.
عفونت هایی که باعث آسیب عصبی می شوند

عفونت‌های باکتریایی و ویروسی می‌توانند بر اعصاب سر تأثیر بگذارند و باعث ایجاد گزگز و بی‌حسی در سر، صورت و گردن شوند. برخی از این ویروس ها یا باکتری ها عبارتند از:

    هپاتیت C
    اچ‌آی‌وی
    بیماری لایم
    زونا
    آنسفالیت

بیماری های خود ایمنی که باعث آسیب عصبی می شوند

بیماری های خود ایمنی زمانی رخ می دهند که سیستم ایمنی به بافت های خود بدن حمله می کند. گاهی اوقات، اعصاب مغز تحت تأثیر قرار می گیرند که منجر به گزگز سر یا صورت می شود. برخی از شرایط خود ایمنی که باعث گزگز سر می شوند عبارتند از:

    فیبرومیالژیا
    سندرم گیلن باره
    لوپوس
    روماتیسم مفصلی
    سندرم شوگرن

سوء مصرف مواد مخدر و داروها

سوزن سوزن شدن یا بی حسی در سر می تواند از عوارض جانبی برخی داروها مانند داروهای شیمی درمانی یا داروهای ضد تشنج باشد. استفاده نادرست از الکل، تنباکو، مواد مخدر و سایر داروها نیز می تواند باعث گزگز سر شود.
شرایط نورودژنراتیو

شرایط تخریب عصبی، مانند پارکینسون و آلزایمر، با آسیب یا از دست دادن نورون مشخص می شود. برخی از این شرایط می توانند باعث گزگز در سر شوند.
تعدادی از شرایط دیگر می تواند باعث سوزن سوزن شدن سر شود، از جمله:

    فشار خون بالا
    کم کاری تیروئید
    وضعیت بدنی ضعیف
    سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA)
    کمبود ویتامین B-12
    عدم تعادل الکترولیت
    تومورهای مغزی

علائم و علل خاص

محل گزگز سر شما می تواند به پزشک کمک کند تا علت آن را تشخیص دهد. علائم دیگر نیز می توانند سرنخ هایی را ارائه دهند. تمام علائم خود را ثبت کنید تا با پزشک خود در میان بگذارید.

برخی از علائم خاص سوزن سوزن شدن سر و آنچه می تواند باعث ایجاد آنها شود، عبارتند از:
سوزن سوزن شدن سر فقط در یک طرف

برخی از شرایط ممکن است فقط در یک طرف سر باعث گزگز شود. سوزن سوزن شدن می تواند در نواحی مختلف سمت چپ یا راست سر، از جمله بالای سر، پشت سر، گوش، شقیقه یا صورت باشد.

شرایط زیر می تواند تنها در یک طرف سر یا صورت باعث سوزن سوزن شدن شود:

    فلج بلز
    دیابت
    عفونت هایی که بر عصب صورت تاثیر می گذارد
    میگرن و سردردهای دیگر
    ام‌اس
    استرس یا اضطراب

سوزن سوزن شدن در سر و صورت

سوزن سوزن شدن در سر می تواند در کنار گزگز صورت در یک یا هر دو طرف رخ دهد. شرایطی که می تواند باعث سوزن سوزن شدن در سر و صورت شود عبارتند از:

    فلج بلز
    آنوریسم مغزی
    تومور مغزی
    سرماخوردگی و عفونت سینوسی
    دیابت
    عفونت هایی که بر عصب صورت تاثیر می گذارد
    میگرن و سردردهای دیگر
    ام‌اس
    استرس یا اضطراب
    سکته

سوزن سوزن شدن در یک طرف صورت می تواند علامت هشدار دهنده سکته باشد. سکته مغزی تهدید کننده زندگی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. دانستن علائم سکته مغزی می تواند به شما کمک کند تا سریع عمل کنید.
سوزن سوزن شدن در سر و گردن

هنگامی که یک عصب در گردن تحریک می شود، می تواند باعث درد و سوزن سوزن شدن در گردن یا سر شود. فتق دیسک و خارهای استخوانی می تواند منجر به گرفتگی عصب شود . این می تواند منجر به سوزن سوزن شدن گردن شود که به عنوان رادیکولوپاتی گردنی شناخته می شود .
سایر منابع سوزن سوزن شدن سر و گردن عبارتند از:

    آرتروز
    میگرن و سردردهای دیگر
    ام‌اس
    استرس یا اضطراب
    سوزن سوزن شدن در سر و سرگیجه

هنگامی که سوزن سوزن شدن سر با سرگیجه یا سبکی سر همراه باشد، می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد

    دیابت
    قند خون پایین یا فشار خون پایین
    عفونت گوش و سایر بیماری های گوش
    غش کردن
    جراحت سر
    عفونت ها
    دارو
    موارد وحشت زدگی
    استرس یا اضطراب
    سکته مغزی یا TIA

درمان های خانگی

گزگز سر اغلب موقتی است. بسته به علت، ممکن است خود به خود از بین برود. در غیر این صورت، درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی ممکن است به بهبود علائم شما کمک کند.

وضعیت بدنی روزانه و سطح استرس شما می تواند به گزگز سر کمک کند. موارد زیر را امتحان کنید:

    بیشتر بخوابید
    در صورت امکان منابع استرس را در زندگی خود کاهش دهید
    زمانی را برای فعالیت های آرامش بخش، مانند مدیتیشن یا پیاده روی اختصاص دهید
    از حرکات تکراری خودداری کنید
    به طور منظم تمرین کنید
    وضعیت سلامت بدن را حفظ کنید
    اگر بیماری زمینه ای دارید به دنبال درمان باشید

درمان های پزشکی

درمان بیماری زمینه ای اغلب سوزن سوزن شدن سر را تسکین می دهد. به پزشک مراجعه کنید تا علائم خود را با او در میان بگذارید. پزشک می توانند علائم شما را ارزیابی کنند تا منبع گزگز سر را شناسایی کنند.

داروهای تجویزی و بدون نسخه می توانند سرماخوردگی، عفونت های سینوسی و سایر عفونت هایی را که باعث گزگز سر شما می شوند، درمان کنند. سایر بیماری ها مانند دیابت و ام اس به ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، داروها و درمان های جایگزین نیاز دارند.

اگر مشکوک هستید که سوزن سوزن شدن یکی از عوارض جانبی هر دارویی است که در حال حاضر استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند داروی دیگری را پیدا کند که برای شما مفید باشد یا درصورت امکان تصمیم به قطع مصرف دارو بگیرد. بدون تأیید پزشک خود، مصرف هیچ دارویی را ناگهانی قطع نکنید.

درمان های عمومی برای سوزن سوزن شدن سر شامل کرم های موضعی، داروها و فیزیوتراپی در برخی موارد است. درمان های جایگزینی که می تواند کمک کند عبارتند از:

    طب سوزنی
    بیوفیدبک
    ماساژ دادن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

سوزن سوزن شدن سر گاهی اوقات نشانه یک بیماری زمینه ای است که نیاز به درمان پزشکی دارد. اگر سوزن سوزن شدن سر مانع از انجام فعالیت های روزمره شما شده است یا اگر از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند علت آن را مشخص کند و درمان مناسب را برای شما بیابد. در کل اگرچه سوزن سوزن شدن در سر کمتر رایج است، اما ممکن است رخ دهد. اما اغلب نشانه یک بیماری جدی پزشکی نیست.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: