کد خبر: ۳۱۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - 2022September 26
خانواده‌هایی که در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت نوع 1 در فرزندان خود هستند، باید به طور ویژه نسبت به علائم دیابت پس از کووید-19، توجه داشته باشند.
شفاآنلاین>سلامت>محققان در تحقیقات اخیر خود سوابق سلامتی بیش از یک میلیون کودک زیر 18 سال و 18 ساله را مورد بررسی قرار داده اند که افزایش 72 درصدی در تشخیص مبتلایان جدید به این بیماری در میان بیماران مبتلا به کووید-19 را نشان داد. با این حال، محققان تاکید می‌کنند که علت بروز این موضوع هنوز مشخص نیست و تحقیقات بیشتری باید انجام شود.
رپاملا دیویس، استاد برجسته دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو و نویسنده این مطالعه، گفت: دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می‌شود.
 به گزارش شفاآنلاین:این بیماری عمدتا به این دلیل رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن به سلول‌های تولید کننده انسولین حمله می‌کنند و در نتیجه تولید انسولین در بدن متوقف شده و این بیماری ایجاد می‌شود. کووید-19 نیز می‌تواند باعث ایجاد پاسخ خودایمنی شود و یافته‌های فعلی ما نیز این نظریه را تقویت می‌کند.
جیمی هارتمن بویس یکی دیگر از محققان از دانشگاه آکسفورد، گفت: محققان از یک طرح قوی مطالعاتی برای بررسی این ارتباط استفاده کردند و افراد مبتلا به ویروس سارس-کوو-2 را با گروهی از افراد دیگر که به ویروس‌های تنفسی دیگری در همان دوره مبتلا شده بودند، مقایسه کردند. با این وجود، هنوز در مورد وجود ارتباط میان ابتلا به کووید-19 و دیابت نوع 1 تردید وجود دارد.
آزمایش کووید-19، به ویژه در آغاز همه‌گیری، در جوانان گسترده نبوده و دیابت نوع 1 نیز به طور منظم آزمایش نمی‌شود بنابراین تعیین وجود رابطه علت و معلولی میان این دو کار دشواری است.
وی افزود: مطالعات بیشتری مانند آنچه در اینجا ارائه شده باید انجام شود تا ببینیم آیا نتایج یکسانی با استفاده از روش‌های مختلف و در گروه‌های مختلف مردم به دست می‌آید یا خیر.
گرت نای (Gareth Nye)، سرپرست برنامه علوم پزشکی و مدرس فیزیولوژی در دانشگاه چستر، گفت: ما باید به بررسی دقیق نتایج بپردازیم.
برای مثال، ممکن است افراد به دلیل بروز عفونت بیشتر شاهد بروز دیابت نوع 1 تشخیص داده نشده باشند یا صرفاً به دنبال عفونت اولیه، بیشتر تحت نظر قرار گرفته باشند.
وی افزود: قطعاً باید به مردم یادآوری کرد که برای تشخیص زودهنگام و درمان سریع این بیماری باید به چهار علامت دیابت نوع یک توجه داشت. این علائم شامل نیاز بیشتر به استفاده از سرویس بهداشتی، احساس تشنگی و خستگی بیشتر و لاغر شدن است.
محققان سوابق سلامتی نزدیک به 1.1 میلیون بیمار در آمریکا و 13 کشور دیگر را که بین مارس 2020 تا دسامبر 2021 مبتلا به کووید بودند و همچنین افرادی که به عفونت تنفسی غیر کووید مبتلا شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این بیماران به دو گروه نوزاد تا 9 ساله و افراد 10 تا 18 ساله.تقسیم شدند.
این مطالعه نشان داد که در بین بیش از 571 هزار بیمار زیر 18 سال، در طی شش ماه پس از ابتلا به کووید-19، ابتلای 123 بیمار (0.043٪) به دیابت نوع 1 تشخیص داده شد، در حالی از بین گروهی که به بیماری تنفسی غیر کووید-19 مبتلا شده بودند ابتلای 72 بیمار (0.025٪) تشخیص داده شد.
محققان دریافتند که یک، سه و شش ماه پس از عفونت، خطر تشخیص دیابت نوع 1 برای افراد مبتلا به کووید در مقایسه با افراد مبتلا به عفونت‌های تنفسی غیرکووید به طور قابل‌توجهی بیشتر است. نتایج مشابهی در مورد بیماران در گروه سنی نوزاد تا 9 سال و 10 تا 18 سال گزارش شد.
پروفسور دیویس گفت: خانواده‌هایی که در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت نوع 1 در فرزندان خود هستند، باید به طور ویژه نسبت به علائم دیابت پس از کووید-19، توجه داشته باشند.
بنا بر اعلام ایندیپندنت، ممکن است در ماه‌ها تا سال‌های آینده شاهد افزایش قابل توجهی در این بیماری باشیم. این یافته‌ها در مجله Jama Network Open منتشر شده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: