کد خبر: ۳۰۷۲۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۹ - ۰۸ تير ۱۴۰۱ - 2022June 29
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
دکتر امیرحسام علیرضایی گفت: تاکنون ۶۵ هزار پیوند عضو در کشور انجام شده است، یعنی ۶۵ هزار بیمار از رنج بیماری نجات پیدا کرده و ۶۵ هزار خانواده از درد و دغدغه عزیزشان آسوده شده اند و این موضوع بسیار مهمی است زیرا ۶۵ هزار ایرانی به زندگی بازگشته اند.
شفاآنلاین>سلامت>رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای دانشگاه ها باید پویاتر از همیشه کار کنند تا هیچ عضوی از دست نرود. هر عضو اهدایی، یک زندگی را نجات می بخشد.

به گزارش شفاآنلاین:دکتر امیرحسام علیرضایی، در نخستین جشنواره ملی اهدای عضو با محوریت نقش هماهنگ کننده پیوند اعضا، گفت: تاکنون ۶۵ هزار  پیوند عضو در کشور انجام شده است، یعنی ۶۵ هزار بیمار از رنج بیماری نجات پیدا کرده و ۶۵ هزار خانواده از درد و دغدغه عزیزشان آسوده شده اند و این موضوع بسیار مهمی است زیرا ۶۵ هزار ایرانی به زندگی بازگشته اند.

وی اظهار کرد: به دلیل اینکه در ایران اعمال جراحی پیوند عضو انجام می شود در این زمینه صرفه جویی مالی  خوبی داشته ایم چراکه بیماران برای پیوند عضو به سایر کشورها نرفته اند.

وی با بیان اینکه رضایت دادن خانواده ها برای اهدای عضوِ عزیزشان ایثار محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۹۲۵ مورد اهدای عضو انجام شده است. ایران در زمینه اهدای عضو در دنیا رتبه ۳۶ و در منطقه رتبه اول را دارد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت به نقش رسانه ها در زمینه فرهنگسازی اهدای عضو اشاره و بیان کرد: درحال حاضر  ۲۵ هزار بیمار در لیست پیوند اعضا قرار دارند و میانگین روزانه ۷ تا ۱۰ بیمار نیازمند عضو فوت می کند.

دکتر علیرضایی با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۳ هزار مرگ مغزی قابل اهدا در کشور اتفاق میفتد، تصریح کرد: از این تعداد تنها هزار مرگ مغزی به اهدا رسیده و اعضای قابل اهدای ۲ هزار بیمار مرگ مغزی به خاک سپرده می شود. چنانچه از هر بیمار مرگ مغزی ۳ عضو اهدا شود، حدودا ۶ هزار عضو قابل پیوند به اهدا نمی رسد.

وی ضمن تاکید بر فعال تر و پویاتر شدن امر شناسایی اعضا، بیان کرد: واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای دانشگاه ها باید پویاتر از همیشه کار کنند تا هیچ عضوی از دست نرود. هر عضو اهدایی، یک زندگی را نجات می بخشد. 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: