کد خبر: ۳۰۶۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۰۵ تير ۱۴۰۱ - 2022June 26
اکونومیست بر اساس شاخص‌های زیست پذیری، ۱۱ شهر برتر دنیا برای زندگی را در سال ۲۰۲۲ منتشر کرد که شهر وین پایتخت اتریش در صدر این فهرست قرار دارد.

شفاآنلاین>سلامت> اکونومیست بر اساس شاخص‌های زیست پذیری، ۱۱ شهر برتر دنیا برای زندگی را در سال ۲۰۲۲ منتشر کرد که شهر وین پایتخت اتریش در صدر این فهرست قرار دارد.

 به گزارش شفاآنلاین: داده‌های شاخص زیست‌پذیری سالانه اکونومیست نشان می‌دهد که وین به عنوان قابل زندگی‌ترین شهر جهان به صدر جدول بازگشت. اگرچه در سال ۲۰۲۱، هیچ شهر از اتحادیه اروپا در بین ۱۰ شهر برتر وجود نداشت، اما امسال امتیازات کلی آنها افزایش یافته است و اکنون ۴ شهر از اروپا در این فهرست وجود دارد . این شهرها شامل وین، کپنهاگ، فرانکفورت و آمستردام می‌شود.

این نظرسنجی در سال ۲۰۲۱، طی ظهور نوع دلتا بین ماه‌های فوریه و مارس انجام شد، زمانی که بسیاری از کشورهای غربی تحت محدودیت‌های شدید برای بستن مؤسسات فرهنگی و آموزشی، همراه با بار بیش از حد بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی بودند.

کپنهاگ - دانمارک
کپهنهاگ - دانمارک در رتبه دوم بهترین شهرهای جهان قرار دارد

در این زمان، همه شهرهای اتحادیه اروپا خارج از ۱۰ شهر برتر قرار داشتند. به عنوان مثال، پایتخت اتریش که از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به عنوان شهر برتر بود، به رتبه دوازدهم سقوط کرده بود.

امسال، این نظرسنجی در زمانی انجام شد که بسیاری از دولت‌ها محدودیت‌ها را حذف کرده بودند. این حرکت بسیاری از شاخص‌های زیست‌پذیری مانند مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و دسترسی به فرهنگ را بهبود بخشید. به گزارش اکونومیست، این سه مؤلفه از سال ۲۰۲۱ شاهد بزرگترین تغییرات بوده‌اند.

تصاویر| بهترین شهرهای جهان برای زندگی |  کدام شهر در صدر فهرست قرار دارد؟ |شاخص‌های تاثیرگذار در کیفیت زندگی
فرانکفورت - آلمان در رتبه سوم بهترین شهرهای جهان

در سال ۲۰۲۱، کووید ۱۹ محرک اصلی شاخص زیست‌پذیری بود. سال گذشته، امتیاز کلی جهان به ۶۹.۱ کاهش یافت و امسال به ۷۳.۶ بازگشت. با این حال، این امتیاز هنوز به سطح قبل از همه‌گیری یعنی ۷۵.۹ در سال ۲۰۱۹ بازنگشته است.

با توجه به اینکه شرایط کنونی روسیه و اوکراین حداقل تا پایان سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت، احتمالاً اثرات آسیب به ثبات سیاسی و خدمات در نظرسنجی سال آینده نمایان خواهد شد. در عین حال، به گفته کارشناسان، با تنگنای فعلی انرژی و مباحث مربوط به صادرات، به احتمال زیاد زیست‌پذیری جهانی کاهش می‌یابد.

تصاویر| بهترین شهرهای جهان برای زندگی |  کدام شهر در صدر فهرست قرار دارد؟ |شاخص‌های تاثیرگذار در کیفیت زندگی
آمستردام - هلند چهارمین شهر جهان در کیفیت زندگی 

مهم‌ترین تغییر در شاخص زیست‌پذیری این واقعیت است که شهرهای اروپایی و کانادایی در مقایسه با سال گذشته که نیوزلند و استرالیا رتبه‌های بالا را داشتند، دوباره صعود کرده‌اند.

در واقع، اوکلند و ولینگتون، نیوزلند و آدلاید، بعضی از شهرهایی هستند که بیشترین کاهش شاخص را داشته‌اند. به عنوان مثال، اوکلند سال گذشته در رتبه اول قرار گرفت و در سال ۲۰۲۲ در رتبه سی‌وچهارم قرار گرفت. ولینگتون سال گذشته چهارم بود و اکنون در رده ۵۰ قرار دارد. آدلاید نیز از رتبه سوم نیز به ۳۰ رسید.

فهرست کامل برترین شهرهای قابل زندگی در جهان همراه با امتیازاتی که کسب کرده‌اند به شرح زیر است:

۱- وین،اتریش: ۹۹.۱

۲- کپنهاگ، دانمارک: ۹۸.۰

۳-  زوریخ، سوئیس: ۹۶.۳

۴- کلگری، کانادا: ۹۶.۳

۵- ونکوور، کانادا: ۹۶.۱

۶-ژنو، سوئیس: ۹۵.۹

۷- فرانکفورت، آلمان: ۹۵.۷

۸- تورنتو، کانادا: ۹۵.۴

۹- آمستردام، هلند: ۹۵.۳

۱۰- اوزاکا، ژاپن ۹۵.۱

۱۱- ملبورن، استرالیا ۹۵.۱

 
وین - اتریش
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: