کد خبر: ۳۰۶۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۷ - ۰۴ تير ۱۴۰۱ - 2022June 25
معاونین توسعه مدیریت و منابع دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور در پایان دومین نشست خود در دولت سیزدهم در بیانیه ای 7 بندی ضمن تاکید بر ایجاد امنیت شغلی نیروهای حوزه سلامت، خواستار ارائه مجوزهای لازم برای جذب حداکثری این نیروها شدند.
شفاآنلاین>سلامت> معاونین توسعه مدیریت و منابع دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور در پایان دومین نشست خود در دولت سیزدهم در بیانیه ای 7 بندی ضمن تاکید بر ایجاد امنیت شغلی نیروهای حوزه سلامت، خواستار ارائه مجوزهای لازم برای جذب حداکثری این نیروها شدند.

 به گزارش شفاآنلاین: متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

حق برخورداری از خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی، یکی از موضوعات مطروحه مهم در اصول قانون اساسی است که  همه ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ملزم به تلاش جهت تامین این حق می باشند. با استناد به اسناد بالادستی به ویژه سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، دسترسی عادلانه به خدمات سلامت جزو اولویت های برنامه "تحول دولت مردمی" و "طرح عدالت و تعالی نظام سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" در دولت سیزدهم می باشد. معاونت های توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، به عنوان پشتیبان و حامی بخش های مختلف نظام سلامت، نقش مهم و تاثیر گذاری در تحقق این هدف والا برعهده دارند.

معاونین محترم توسعه مدیریت و منابع دانشگاه ها پس از گذشت قریب یکسال از  شروع به کار دولت سیزدهم، در نشست دو روزه خود ضمن اعلام  مجدد تعهد به تحقق اهداف  نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم در حوزه سلامت، مهمترین موضوعات و چالش های مرتبط را مورد بررسی و  کاوش همه جانبه قرار داده  و موارد زیر راتاکید نمودند:

    -    معاونین توسعه خود را ملزم به پایبندی به قانون مداری، رعایت اخلاق حرفه ای و  شفافیت در همه فعالیت ها می دانند.
    -    نیروهای انسانی متخصص حوزه سلامت با ارزش ترین منابع نظام سلامت هستند که در دوران کرونا با جانفشانی و فداکاری توانستند جلوی سیل مهیب این بیماری را بگیرند و تاب آوری نظام سلامت را حفظ نمایند و لذا سیاست کلی وزارت بهداشت ایجاد امنیت شغلی همکاران شاغل در دوران کرونا حفظ و نگهداشت نیروهای با ارزش و فداکار  به خصوص مدافعین سلامت می باشد و امیدوار است دولت محترم و مجلس با ارائه مجوزهای لازم زمینه جذب حداکثری همه نیروها با هر روش استخدامی را فراهم آورند.
    -    ما معتقدیم که کمبودهای منابع مالی و انسانی ناشی از شرایط کشور و تحریم های ظالمانه محدودیتهای زیادی را برای ارائه خدمات سلامت مطلوب به مردم شریف ایران ایجاد نموده است ولی این موضع هیچ گاه نتوانسته مانع خدمت رسانی در شرایط سخت شود، لذا ما ضمن درخواست از دولت مردمی و مجلس انقلابی  محترم برای توجه ویژه به تامین و تحقق منابع پایدار مناسب  ، خود را متوقف به این امور نمیدانیم و متعهد به اتخاذ شیوه های نو آورانه برای استفاده بهینه از منابع موجود و افزایش بهره وری می باشیم.
    -    معاونین توسعه  ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در برنامه کلان "مردمی سازی یارانه ها " به خصوص در حوزه دارو و تجهیزات درخواست دارند تا پیش نیازهای اجرای صحیح این برنامه مانند تامین منابع مالی کافی برای دانشگاه های علوم پزشکی و سازمانهای بیمه گر را فراهم اورند تا خدای نکرده زنجیره ارائه خدمات سلامت به مردم عزیز دچار مشکل نشود.
    -    ما ضمن اعلام پایبندی به اجرای منویات مقام معظم رهبری و سیاستهای کلی سلامت در اولویت بخشی به ارتقای نظام شبکه بهداشت و اصلاح ساختار نیروی انسانی در این حوزه، لزوم توسعه و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت و پروژه نسخه نویسی الکترونیک در ذیل آن توجه ویژه به قانون حمایت از خانواده و جوانی  جمعیت را در دستور کار قرار داده و آماده هستیم تحت مدیریت عالی وزیر محترم بهداشت تمامی منابع لازم را برای تکمیل پروژه های بهداشتی با اولویت مناطق محروم، کمتر برخوردار، مرزی و روستاها فراهم آوریم تا ان شالله بتوانیم به هدف والای سلامت برای همه برسیم .
    -     یکی از ابزار های اساسی در تحقق اهداف نظام سلامت، وجود اطلاعات دقیق و بروز مربوط به حوزه سلامت میباشد . وضعیت فعلی در وجود سامانه های متعدد و بدون داشتن ارتباطات و تعامل اطلاعاتی مانعی بزرگ در  جمع آوری اطلاعات به روز و کامل و استفاده بهینه از منابع  میباشد. در این زمینه معاونین توسعه مدیریت و منابع دانشگاه های تابعه وزارت بهداشت تلاش خود را برای به روز رسانی و یکپارچه سازی سامانه های حوزه منابع مالی و نیروی انسانی در سراسر کشور مبذول می نمایند و آماده اند با سایر معاونین و بخشهای درون وزارت بهداشت و دانشگاهها و همچنین بخشهای برون سازمان در تحقق هدف مهم پرونده الکترونیک سلامت، تامین اطلاعات دقیق و بروز برای حکمرانی مناسب حوزه سلامت و تامین امنیت این اطلاعات همکاری نمایند و در این راستا دانشگاه ها نیز تجارب موفق خود را با سایر دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور به اشتراک گذارند.
    -    تدوین برنامه هفتم توسعه  اقتصادی و اجتماعی کشور فرصتی برای ترسیم نقشه راه پنجساله کشور در حوزه سلامت در کنار دیگر بخشهای نظام اجتماعی کشور میباشد.از انجائیکه مسئولیت دبیرخانه تدوین برنامه هفتم از سوی مقام عالی وزارت به معاونت توسعه محول گردیده ،  امیدواریم با همفکری و هم افزایی همه معاونت های محترم و ایفای نقش متناظر در دانشگاه ها، با استفاده از خرد جمعی همه اندیشمندان و دلسوزان نظام سلامت، برنامه ای  واقع بینانه ، جامع ، قابل اجرا و مبتنی برنیازهای واقعی مردم تدوین گردد
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: