کد خبر: ۳۰۶۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۰ - ۰۳ تير ۱۴۰۱ - 2022June 24
از ویتامین‌های مختلف در قوطی‌های رنگی گرفته تا تونرهای مختلف و البته پاستیل‌های خوش و رنگ و لعابی که بین ۸۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارند. البته ویتامین‌های رنگی و تونر های تقویت کننده ریشه وپیاز مو هم قیمت کمی ندارند و در بازارهای مجازی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان معامله می‌شوند.
 شفاآنلاین>سلامت> « پاستیل خوراکی شاید خوشمزه باشد ولی دردی از ریزش مو درمان نمی‌کند. این ویتامین های خوراکی هم که تبلیغ می شود هیچ تاثیری ندارد و نمی‌تواند جلوی ریزش مو بعد از کرونا را بگیرد.»

به گزارش شفاآنلاین:با اینکه اخبار مبنی بر شمار مبتلایان و مرگ و میر کرونا کاهش زیادی داشته، اما سودجویی و تبلیغاتی که نام بیماری کرونا را به میان می‌کشد، همچنان ادامه دارد. یکی از همین سودجویی ها مربوط به داروها و ویتامین‌هایی است که گفته می‌شود به درمان ریزش مو بعد از بیماری کرونا کمک می‌کند و مثل یک معجزه می‌تواند دوباره موهای از دست رفته را به سر بازگرداند. منبع این تبلیغات به فضای مجازی و اینستاگرام بر می‌گردد و به صفحه اینفلوئنسر و بیوتی بلاگرها می‌رسد.

از ویتامین‌های مختلف در قوطی‌های رنگی گرفته تا تونرهای مختلف و البته پاستیل‌های خوش و رنگ و لعابی که بین ۸۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارند. البته ویتامین‌های رنگی و تونر های تقویت کننده ریشه وپیاز مو هم قیمت کمی ندارند و در بازارهای مجازی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان معامله می‌شوند. در این میان تبلیغات یک نوع پاستیل با طرح حیوانهای مختلف و رنگی که درون یک قوطی کوچک ریخته شده و قیمت بالایی هم دارد بیشتر از بقیه تبلیغ می‌شود. پاستیلی که به قول این بلاگرها می‌تواند شما را شر ریزش مو بعد از کرونا برای همیشه خلاص کند و موهایی صاف و سالم جای موهای از دست رفته شما را پر می‌کند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این ویتامین ها، تونرها و پاستیل های رنگی می توانند به درمان ریزش مو بعد از کرونا کمک کند؟

دکتر محمد جواد نخعی متخصص پوست و مو معتقد است هیچ کدام از این مکمل‌ها نمی‌توانند به درمان ریزش مو کمک کنند، چه پاستیل خوراکی و چه تونر و سرم‌هایی که روی مو می‌ریزند و ماساژ می‌دهند. دکتر نخعی در این باره به خبر آنلاین می‌گوید:« پاستیل خوراکی شاید خوشمزه باشد ولی دردی از ریزش مو درمان نمی‌کند. این ویتامین های خوراکی هم که تبلیغ می شود هیچ تاثیری ندارد و نمی‌تواند جلوی ریزش مو بعد از کرونا را بگیرد.»

چرا بعد از کرونا موهای سر ضعیف می‌شود؟

تحقیقات نشان داده بیشتر کسانی که بیماری کرونا را پشت سر گذاشته‌اند، ‌ریزش موی سر را هم به صورت خفیف یا شدید تجربه می‌کنند. به گفته پزشکان متخصص ریزش مو بعد از کرونا به دلیل تطبیق با شرایطی بنام telogen effluvium (TE) اتفاق می‌افتد. کسانی که دچار TE می‌شوند، ریزش مو را به طور ناگهانی تجربه می‌کنند. ریزش مو معمولا در زمان شانه کردن یا دوش گرفتن خیلی محسوس است و باعث نگرانی افرادی می‌شود که تازه از بیماری کرونا خلاص شده‌اند. بیشتر کسانی که دچار TE می‌شوند حداقل ۲ تا ۳ ماه بعد از درگیری با یک عامل خاص ریزش موی قابل توجهی را تجربه می‌کنند. این ریزش مو ممکن است به مدت ۶ تا ۹ ماه طول می‌کشد و بعد از این دوره، موی ریخته شده دوباره رشد می‌کند. اما ریزش مو با کووید۱۹ چه ارتباطی دارد؟

تحقیقات نشان داده است مهمترین عامل برای تحریک ریزش مو در افراد درگیر با TE، بروز تب است، بیشتر مبتلایان به کرونا نیز تب را از نوع خفیف تا شدید آن تجربه می کنند. عامل دیگر هم استرس است. پزشکان متخصص به این نتیجه رسیده‌اند که تجربه یک بیماری مثل کووید۱۹ که پاندمی جهانی است و باعث ترس مردم جهان و مرگ بیش از نیم میلیون نفر شده است، می‌تواند باعث تنش فیزیکی و روانی شود. به همین دلیل TE در بیشتر افراد پس از گذراندن بیماری کرونا و ماندن در قرنطینه مشاهده شده است.

TE چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

مکانیسم TE زمانی عمل می‌کند که یک عامل استرس زا جلوی رشد مقدار زیادی از مو را بگیرد. یعنی مو وارد فاز استراحت یا telogen می‌شود. وقتی مو در فاز telogen، است ۲ تا ۳ ماه استراحت می‌کند و بعد از این دوره ریزش مو اتفاق می‌افتد که رشد موهای جدید شروع شود. به همین دلیل ریزش مو ناشی از TE مدتی بعد از یک رویداد مثل بیماری یا یک دوره استرس زا اتفاق می‌افتد.

ریزش مو روان هر انسانی را آزار می دهد برای همین هم هست که به هر درمانی روی می‌آورند حتی اگر خرید پاستیل‌های میلیون تومانی باشد که بلاگرها با آب و تاب از نتایج شگفت انگیز آن می‌گویند و اینکه می‌توانند با خوردن روزی یک تا سه عدد پاستیل دوباره موهای پرپشت و زیبا و درخشانی داشته باشند. دکتر نخعی در این باره می گوید:« شاید این ویتامین ها و پاستیل ها هیچ عوارضی هم نداشته باشند اما هیچ تاثیری هم در جلوگیری از ریزش مو و رویش دوباره آن ندارند. چون تا وقتی ریشه اصلی ریزش مو مشخص نشود نمی‌توان برای درمان آن نسخه علمی نوشت. ریزش مو بعد از کرونا دلایل زیادی دارد که فقط با بررسی پزشک متخصص می توان برای آن دارو تجویز کرد،‌ در غیر این صورت هر چقدر هم پاستیل بخورید به رشد مو هیچ کمکی نمی‌کند.»

لطفا صبر کنید ریزش مو درمان می‌شود

پزشکان متخصص پوست و مو معتقدند ریزش مو بعد از کرونا شاید استرس زا باشد، اما به هیچ وجه ترسناک نیست. دوره ریزش مو ۴ تا ۶ و ممکن است ۹ ماه طول بکشد، اما وقتی بدن دوباره روند طبیعی خود را پیدا کند رشد مو شروع می‌شود و جای موهای ریخته دوباره پر می‌شود. به همین دلیل بیشتر پزشکان توصیه می کنند با تغذیه سالم و گنجاندن سبزیجات و مواد مغذی و البته ورزش منظم دوباره می توانید موهایی سالم و زیبا داشته باشید، اما خرید مکملهای بدون مجوز هیچ کمکی در بازگرداندن موهای ریخته نمی‌کند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: