کد خبر: ۳۰۶۷۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۰۱ تير ۱۴۰۱ - 2022June 22
معمولا زوج ها می خواهند بدانند که آیا فعالیت جنسی به جنین صدمه می رساند یا خیر. آمیزش جنسی و انزال، هیچ یک در بارداری عادی خطری برای مادر وجنین نخواهد داشت. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یک کیسه محافظ قرار دارد
شفاآنلاین>سلامت جنسی>آیا می توانیم در طول بارداری آمیزش داشته باشیم؟ معمولاً در یک بارداری عادی نزدیکی برای زن باردار سالم و همسرش ایرادی ندارد. برخی پزشکان آمیزش جنسی را در 4 هفته آخر بارداری ممنوع می کنند، ولی همه پزشکان با این نظر موافق نیستند.
تماس جنسی دوران بارداری چگونه باید باشد ؟

به گزارش شفاآنلاین: کودک در حال رشد شما توسط مایع آمنیوتیک در رحم شما و همچنین توسط عضلات قوی خود رحم محافظت می شود. تا زمانی که عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت نداشته باشید، فعالیت جنسی روی کودک شما تأثیری نخواهد داشت. با این حال، بارداری می تواند باعث تغییراتی در میل جنسی شما شود.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین نمی شود . بیشتر سقط ها به این دلیل اتفاق می افتد که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند.

آیا آمیزش جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟

معمولا زوج ها می خواهند بدانند که آیا فعالیت جنسی به جنین صدمه می رساند یا خیر. آمیزش جنسی و انزال، هیچ یک در بارداری عادی خطری برای مادر وجنین نخواهد داشت. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یک کیسه محافظ قرار دارد . این کیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است که جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می کند . به علاوه یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند که مانع از انتقال عفونت نیز می شود.

با این حال اگر هنوز نگرانید و پرسشی در این باره دارید، می توانید نظر پزشک خود را در این زمینه جویا شوید.

بهترین پوزیشن های جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که شما در طول رابطه جنسی  راحت هستید، اکثر پوزیشن های جنسی در دوران بارداری مناسب هستند.  همانطور که دوران بارداری را پشت سر می گذارید، با تجربه و آزمایش متوجه حالتی که  آسوده ترید می شوید تا بدون استرس و نگرانی به رابطه با همسر خود ادامه دهید.

آیا استفاده از کاندوم ضروری است؟

ابتلا به یک عفونت مقاربتی در دوران بارداری می تواند مشکلات سلامتی جدی برای شما و کودکتان ایجاد کند. اگر شریک زندگی شما مبتلا به یک عفونت مقاربتی است، از هر گونه رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی اجتناب کنید.

 همچنین اگر شوهر شما همسر دیگری دارد، ضروری است که استفاده از کاندوم را فراموش نکنید.

آیا میل جنسی در دوران بارداری تغییر می کند؟

عموماً تمایل جنسی زنان باردار از یکی از دو الگوی زیر پیروی می کند:

     کاهش میل جنسی در سه ماهه اول و سوم بارداری و افزایش آن در سه ماهه دوم : طی سه ماهه اول ممکن است دچار تهوع و ضعف باشید. طی سه ماهه سوم ممکن است افزایش وزن، بزرگ شدن شکم و حساسیت سینه ها و سایر مشکلات باعث شوند کمتر میل به تماس جنسی داشته باشید. این حالت طبیعی است. در مورد حس خود با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد.

    بارداری در بعضی زنان باعث افزایش میل جنسی می شود. فارغ شدن از نگرانی در مورد احتمال بارداری به برخی از زنان احساس رهایی می بخشد. در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری است که برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند. این موضوع به دلیل افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن است.

آیا بارداری می تواند موجب تغییر در میل جنسی همسر شود؟

بله! بعضی از مردان خانم باردار خود را جذابتر از هر وقت دیگر می بینند و گروهی دیگر از شدت نگرانی برای سلامت مادر و جنین تمایلات جنسی خود را سرکوب کرده یا اصلاً آنرا احساس نمی کنند. در هر صورت صحبت کردن می تواند باعث شود تا تغییر در رفتارها برای طرف مقابل قابل درک شود.

چه وضعیت هایی برای یک زوج باردار مناسب و راحت تر است؟

ممکن است با پیشرفت بارداری متوجه شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. به علاوه، توصیه می شود که از حدود 16 هفتگی ( نزدیک به چار ماهگی ) از خوابیدن به پشت ( تاقباز ) خودداری کنید ‏ چرا که در این حالت؛ ممکن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود. بهتر است برای آمیزش جنسی یا به پهلوی خود بخوابید و یا بالا قرار گیرید.

توجه داشته باشید که :

    ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد! در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.
    برخی زنان فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. ممکن است بعد از مقاربت احساس گرفتگی در شکم یا حساس شدن ناراحت کننده در سینه ها داشته باشند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند.

چه زمانی باید از آمیزش جنسی اجتناب کرد؟

برخی وضعیت ها باید شما را نسبت به عدم انجام آمیزش آگاه سازد. اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید. ممکن است پزشک شما را آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد ( منی ) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند. بنابراین شاید بهتر باشد که همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود داخل واژن اجتناب کند.
پزشک متخصص شما ممکن است اجتناب از رابطه جنسی را توصیه کند اگر:

    خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن
    شما  ترشح مایع آمنیوتیک  را تجربه می کنید
    دهانه رحم شما شروع به باز شدن زودرس می کند (ناتوانی دهانه رحم)
    جفت شما تا حدی یا به طور کامل دهانه رحم شما را می پوشاند (جفت سرراهی)
    سابقه زایمان زودرس دارید
    سابقه زایمانهای مکرر ؛ چندقلو بودن حاملگی
     آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی؛ پاره شدن کیسه آب
     دیابت و حاملگی های پرخطر
     درد به هنگام آمیزش جنسی
     وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

 به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیکال نیوز تودی، رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند فوایدی برای زن باردار و همسرش داشته باشد. مانند:

    ارگاسم بهتر: افزایش جریان خون به اندام تناسلی می تواند به معنای افزایش تعداد ارگاسم های قوی تر برای زنان باردار باشد.
    حفظ تناسب اندام: رابطه جنسی کالری می سوزاند و می تواند به تناسب اندام هر دو طرف کمک کند.
    پیوند بین شرکا: برخی از زوج ها متوجه می شوند که فعالیت جنسی در دوران بارداری آنها را به هم نزدیکتر می کند.
    تقویت کننده سیستم ایمنی بدن: یک مطالعه در سال 2004  نشان داد که رابطه جنسی باعث افزایش آنتی بادی  IgA  می شود که به جلوگیری از ابتلا سرماخوردگی و سایر عفونت ها کمک می کند.
    افزایش شادی: ارگاسم اندورفین ترشح می کند که می تواند به مادر و کودک کمک کند تا احساس شادی و آرامش داشته باشند.

رابطه جنسی بعد از زایمان

همه تازه مادران برای بهبودی پس از زایمان به زمان نیاز دارند. آنها باید زمانی را برای بهبودی بدن، بسته شدن دهانه رحم، توقف خونریزی پس از زایمان، و در صورت امکان، بخیه های سزارین یا پارگی های واژن خود را در نظر بگیرند.

زنان می توانند هر زمان که احساس کنند آمادگی انجام این کار را دارند به فعالیت جنسی بازگردند. خستگی و انرژی صرف شده برای مراقبت از اعضای جدید خانواده ممکن است به این معنی باشد که یک زن تا مدتی پس از زایمان نمی خواهد رابطه جنسی داشته باشد. سلامت نیوز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: