کد خبر: ۲۹۸۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - 2022January 28
گسترش اومیکرون احتمالاً منجر به ابتلای کودکان خواهد شد. بخش‌های اطفال در مراکز درمانی نیز باید آمادگی کامل جهت پذیرش کودکان مبتلا را داشته باشند.
شفاآنلاین>سلامت>مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت، بر ضرورت آمادگی سیستم درمانی کشور برای مقابله با گسترش سویه اومیکرون تاکید کرد.
 به گزارش شفاآنلاین:محمد مهدی فروزانفر، با اشاره به اینکه در سویه اومیکرون بیشتر مراجعات به صورت سرپایی است، گفت: با توجه به ذات این سویه و سرایت پذیری بالا، ممکن است با افزایش تعداد مبتلایان، تعداد موارد منجر به بستری نیز افزایش یابد لذا سیستم درمانی کشور باید در مقابله با گسترش این سویه آمادگی کامل داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر از نظر تعداد موارد بستری در وضعیت ثابتی قرار داریم بنابراین زمان مناسبی برای برنامه ریزی و مدیریت امکانات، تخت‌ها و وضعیت اورژانس مراکز است.

فروزانفر گفت: با توجه به روند ابتلاء بیماران به سویه اومیکرون در جهان، لازم است ظرفیت و امکان پذیرش بیماران در سرویس‌های سرپایی از جمله درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و اورژانس که احتمالاً با افزایش تعداد بیماران مواجه خواهند شد، توسعه یابند.

مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ضروری است تمام دانشگاه‌ها نسبت به شناسایی ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی جهت مدیریت و توسعه زیرساخت‌ها، در صورت افزایش موارد اقدام نمایند.

فروزانفر افزود: اومیکرون برای گروه‌های آسیب پذیر و افرادی که واکسن نزده‌اند بسیار خطرناک است از این رو شیوه نامه‌های بهداشتی در این گروه‌ها باید به شدت رعایت شود.

وی افزود: گسترش اومیکرون احتمالاً منجر به ابتلای کودکان خواهد شد. بخش‌های اطفال در مراکز درمانی نیز باید آمادگی کامل جهت پذیرش کودکان مبتلا را داشته باشند.

فروزانفر گفت: تیم‌های نظارتی از مراکز بازدید و کیفیت خدمت و چگونگی ارائه خدمات را مدنظر قرار دهند.

وی ادامه داد: پذیرش و تریاژ بیمارستان همچون قبل دو لایه خواهد بود و مسیر حرکت این دسته از بیماران از سایر قسمت‌های ارائه دهنده خدمات جدا است. لازم است این مسیرها، برای بیماران مشکوک و محتمل از سایر بیماران، بر اساس پروتکل‌های ابلاغی و بررسی امکان جداسازی واحدهایی چون سی تی اسکن و آزمایشگاه به ویژه در بیمارستان‌های ریفرال جدا و مشخص شوند.

مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: استفاده از ماسک مناسب، باز کردن پنجره‌ها برای بهبود تهویه، اجتناب از قرار گرفتن در فضاهای با تهویه ضعیف یا شلوغ، رعایت بهداشت دست‌ها و آداب تنفسی، حفظ فاصله فیزیکی حداقل یک متر از دیگران و تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز سوم از جمله موارد مورد تاکید است.

فروزانفر گفت: توصیه اکید ایجاد تهویه مناسب و گردش هوا در تمام محیط‌های بیمارستان به ویژه در بخش‌هایی که بیماران بستری و تحت مراقبت هستند می‌باشد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: