کد خبر: ۲۹۸۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - 2022January 26
به طوری که در مواقعی حتی بیش از 90 درصد آنها علل دیگری مثل آنفلوانزا، سرماخوردگی ساده فصلی و سایر ویروسها عامل بیماری تنفسی بودند.
شفاآنلاین>سلامت>مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی؛ کیت های تولید داخل کشور توانایی تشخیص واریانت اُمیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند.
 به گزارش شفاآنلاین:سیامک، سمیعی، مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت در خصوص مطالب مطرح شده در برخی رسانه‌ها در مورد کیت‌های آزمایشگاهی تولید داخل کشور، گفت: کیت‌های تولید داخل کشور بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اُمیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند.

 وی با بیان این مطلب تشریح کرد:کیت‌های تولید داخل کشور که در آزمایشگاه‌های دانشگاهی شبکه کووید-19 کشور و سایر آزمایشگاه‌های پزشکی مجاز برای تشخیص و غربالگری کووید-19 مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اُمیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند.

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت بیان داشت: بنابراین نتایج منفی آزمایش تشخیص مولکولی و تشخیص سریع، به خصوص وقتی در مورد افرادی که علائم بالینی دارند ولی نتیجه آزمایش اول آنها منفی می‌شود برای بار دوم تکرار می‌شود، می‌تواند ملاک تشخیص قطعی قرار گیرد. 
 
وی افزود: البته در صورتی که بیمار در سیر بیماری بیش از حد زود و یا دیر مراجعه کند ممکن است نتیجه آزمایش منفی شود. این احتمال در مورد همه عوامل بیماریزای میکروبی وجود دارد و پزشک معالج در روند تشخیص بالینی و تعیین تکلیف بیمار به آن توجه می‌کند.
 
مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: تا قبل از شیوع وسیع واریانت اُمیکرون، یعنی تا زمانی که واریانت دلتا سهم بیشتری در ابتلا به بیماری داشت، اکثریت مواردی که به دلیل علایم تنفسی برای انجام آزمایش تشخیصی مورد نمونه برداری قرار می‌گرفتند از نظر کووید-19 منفی بودند.

وی اضافه کرد: به طوری که در مواقعی حتی بیش از 90 درصد آنها علل دیگری مثل آنفلوانزا، سرماخوردگی ساده فصلی و سایر ویروسها عامل بیماری تنفسی بودند. 
 
سمیعی افزود: این افراد بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی تشخیص و درمان کووید-19 از نظر عفونت کرونایی منفی هستند.
برچسب ها: کیت ، تشخیص ، امیکرون
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: