کد خبر: ۲۹۸۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۵ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - 2022January 26
طبق اعلام بانک مرکزی تورم امسال تقریبا 42.7 درصد اعلام شده و کمیسیون تخصصی مشورتی تعرفه و بیمه شورای عالی نظام پزشکی نیز با کار کارشناسی در هر دو مقطع پزشکان عمومی و متخصص در رابطه با هتلینگ و جزفنی و حرفه ای افزایشی بین 70 تا 95 درصد را در خصوص جزفنی به شورای عالی نظام پزشکی اعلام نموده است.

شفاآنلاین>سلامت> عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که متولیان باید سیاست های خود را نسبت به تعیین تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی تغییر دهند؛ گفت: اعلام تعرفه غیرواقعی و ناعادلانه ظلمی مضاعف به جامعه پزشکی و مردمی است که با وجود همه مشکلات و کاستی ها پای کشور و انقلاب ایستادند.

به گزارش شفاآنلاین: دکتر حسین احمدی با اشاره به شرایط خاص اقتصادی ، تحریم ها و چالش های سرمایه ای کشور بیان کرد: هر سال در فصل بودجه بندی دولت ؛تعرفه خدمات تشخیصی و  درمانی  مورد بحث و بررسی قرار گرفته و امسال نیز اختلاف نظر بین سازمان برنامه و بودجه ،دولت و در کنار آن خدمت دهندگان اصلی (جامعه پزشکی)وجود دارد.


وی با تاکید بر این که مبنای تعیین تعرفه "قیمت تمام شده واقعی خدمات " به اضافه تورم سالانه است؛ افزود: طبق اعلام بانک مرکزی تورم امسال تقریبا 42.7 درصد اعلام شده و کمیسیون تخصصی مشورتی تعرفه و بیمه شورای عالی نظام پزشکی نیز با کار کارشناسی در هر دو مقطع پزشکان عمومی و متخصص در رابطه با هتلینگ و جزفنی و حرفه ای  افزایشی بین 70 تا 95 درصد را در خصوص جزفنی به شورای عالی نظام پزشکی اعلام نموده است.

وی ادامه داد:  در مورد هتلینگ نیز اگر افزایش 50 درصدی را تایید نکنیم؛ تاب آوری مراکز خصوصی مورد سوال بوده و ممکن است با تعطیلی مراکز درمانی بزرگ و بیمارستان ها مواجه شویم چرا که با تورم موجود هزینه ها با درآمدها همخوانی ندارد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با بیان این که دو اصل در اعلام تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی سال 1401 باید رعایت شود؛ اظهار کرد: تعرفه ها باید عادلانه ،منطقی و علمی بوده و بر اساس یک عرف معین تعریف شده باشد.

احمدی با اشاره به این که جامعه پزشکی بر خلاف آن چه در رسانه ها به عنوان یک جامعه پولدار و مرفه معرفی می شوند ،بسیار پرتلاش و فداکار هستند؛ خاطرنشان کرد: اگر جامعه پزشکی تاکنون خود را سرپا نگه داشته از دو حالت خارج نیست یا در نتیجه تلاش در دو شیفت کاری بوده است آن هم در ساعاتی که خیلی از دولتمردان حاضر نیستند به محل کار خود بروند و یا از خانواده هایی بودند که بنیه مالی خوبی داشته و با رعایت  اصل قناعت و گسترش خود را سرپا نگه داشته اند.

 وی اضافه کرد: این بدان معنا نیست که جامعه پزشکی چیزی بیش از آن چه حقشان بوده از سیستم چه قبل و چه بعد از انقلاب دریافت کردند . جامعه پزشکی در مقاطع حساسی مانند جنگ تحمیلی، حوادث و بلایای طبیعی مانند سیل و زلزه همواره پای کار بوده و به مردم و بیماران خدمت رسانی کرده اند و به نوعی کمک های مادی و معنوی خود را به مردم رسانده اند.

این عضو شورای عالی نظام پزشکی با اظهار تاسف از این که برخی دوست دارند تا جامعه پزشکی را مقابل مردم قرار دهند؛ تصریح کرد: هزینه سلامت  مردم باید از جیب بیمه ها ، تلاش دولت و بنگاههای بزرگ اقتصادی که مالیات نمی دهند ؛ پرداخت شده  و نباید باعث خالی کردن جیب مردم و جامعه پزشکی شود .

وی با اشاره به فداکاری های جامعه پزشکی در دوران اپیدمی کووید 19 بیان کرد: همه دولت ها در دوران کرونا به نحوی از جامعه پزشکی خود حمایت نمودند و جامعه پزشکی ایران نیز توقع ندارد با جامعه اروپا یا آمریکا مقایسه شود اما ویزیت پزشکان در کشورهای همسایه تقریبا بین 10 تا 20 برابر کشورماه بوده که جاذبه ایجاد می کند.

به گفته احمدی باید یک دیالوگ بر اساس منطق، استدلال و واقعیت های موجود جامعه برقرار شود و اگر دولت بخواهد هزینه های خود را کاهش داده و تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی را پایین نگه دارد این ا مر منجر به فرار سرمایه و مهاجرت نخبگان می شود  که نتیجه آن زیبنده نظام و حاکمیت نیست.

وی تاکید کرد: تعرفه غیرواقعی و ناعادلانه ظلمی مضاعف به  جامعه پزشکی و مردم است که صادقانه با همه مشکلات و کاستی ها پای کشور و انقلاب ایستادند.

وی اضافه کرد: مردم ما شایسته این هستند که کیفیت خدمات درمانی آن ها افزایش پیدا کند با رضایتی که در جامعه پزشکی ایجاد می شود و بحث سلامت در اغلب کشورهای دنیا در اولویت بوده و جزو تولیت های حاکمیتی است لذا دولتمردان باید حساس تراز جامعه پزشکی نسبت به سلامت مردم با شند و همان طور که برای امنیت هزینه می کنند باید به مقوله سلامت نیز توجه ویژه داشته باشند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی در پایان یاد آور شد : باید متولیان امر سیاست های خود را در حوزه سلامت اصلاح نموده و بنگاههای اقتصادی نیز مالیات واقعی و عادلانه بپردازند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: